”Leii” trec de Dinamo cu 91-85 după un prim sfert foarte bun în atac, fără mingi pierdute. Alb-violeții au avut 14 puncte în plus din spațiul de trei secunde

BC SCM Timișoara a obținut a doua victorie consecutivă pe propriul teren în grupa 7-12, dar și al doilea succes la rând în disputele cu CS Dinamo București. Alb-violeții au condus aproape tot meciul și s-au impus cu 91-85, pe sferturi: 29-15, 17-26, 26-26, 19-18. Avansul maxim al „leilor” a fost de 18 puncte în debutul sfertului secund, oaspeții s-au apropiat până la două lungimi în a treia perioadă de joc, dar timișorenii au reușit să se mențină la conducere până la final.

IMG_3041„Leii” veneau după victoria la o posesesie cu Mediașul, iar bucureștenii au învins etapa trecută pe BCMU Pitești și s-au distanțat la două puncte de urmăritoare în lupta pentru locurile de play-off din a doua grupă valorică. Nenad Mandic a început partida cu formula Dundjerski, Jeremic, Milencovici, Warren, Djapa, în timp ce Aleksandar Todorov i-a trimis în teren pe Sutalo, Orbeanu, Marinov, Corpodean și Balaban. Orbeanu a deschis scorul, transformând una din două libere, singura dată când oaspeții au condus. După un minut și 20 de secunde, Djapa a marcat ambele aruncări de un punct și i-a dus pe timișoreni în avantaj, deschizând „run-ul” de 9 puncte al gazdelor, în care Jeremic a marcat prima „triță” a partidei. La 11-3, Todorov a cerut tim-out, Dundjerski a ratat două libere, iar Orbeanu a reușit prima aruncare de la distanță a oaspeților. Jeremic a dus ecartul la 10 lungimi, Dahlman a ratat de două ori în aceeași fază din apropierea inelului, iar Dundjerski a punctat din apropiere după o aruncare spectaculoasă. Corpodean, Zivanovic și Jeremic au marcat de după semicerc, Sulovic a ratat două libere, iar fundașul „leilor” a stabilit scorul la prima pauză: 29-15 după un sfert unu în care elevii lui Mandic au avut cu 6 recuperări în plus și cu 5 reușite de la semidistanță mai mult.

Veselinov și Zivanovic au adus cel mai mare avantaj al gazdelor: 33-15 în minutul 11. Sutalo a marcat primele puncte ale dinamoviștilor în sfertul secund, de la distanță, dar antrenorul alb-roșiilor le-a reproșat elevilor săi la următoarele faze că nu aruncă. Au urmat două contre încheiate cu coș din partea aceluiași Sutalo și Mandic a cerut timp de odihnă la 33-22. Oaspeții au trecut la o apărare în zonă și s-au apropiat la 38-30. A urmat un antisportiv dictat ușor de arbitri după ce Dundjerski i-a furat mingea lui Marinov și a fugit pe contraatac, dar fundașul alb-violet a irosit cele două libere. Marinov a înscris de la distanță și a strâns scorul la 38-33. Ecartul de cinci puncte s-a menținut și la pauza mare după ce Corpodean a marcat cu un șut din apropiere (alb-roșii l-au prins pe Milencovici în capcană după ce căpitanul timișorenilor a recuperat defensiv, acesta a pierdut mingea și oaspeții au punctat cu două secunde înainte de sirena care anunța finalul sfertului). Scorul la  pauza mare a fost 46-41 după un sfert al doilea în care și gazdele au început să greșească (au avut 4 turnovers după ce în primele zece minute n-au pierdut nici o minge, de partea cealaltă Dinamo a ajuns la 7 mingi pierdute, după ce avea două în prima parte).

IMG_3051Djapa și Dundjerski au mărit diferența 56-45, Dahlman a reușit un „3 points play”, iar Warren a ajuns la 4 greșeli personale aproape de jumătatea sfertului trei. Dahlman a făcut pași după o fază când oaspeții au fost liberi în mai multe rânduri și nu au tras la coș, lucru reproșat, din nou, de antrenor. Toth a refăcut ecartul de zece puncte după care a urmat „run-ul” de opt puncte al oaspeților, cu două „trițe” a lui Babkauskas (a doua după un pas greșit dat de Marinov pe contraatac, un jucător al gazdelor a încercat să mențină mingea în teren pasând în spate, Dahlman a ajuns primul la aceasta și l-a asistat pe Babkauskas), iar scorul devenea 58-56. Mandic a cerut timp de odihnă, Dundjerski a pătruns prin dreapta și a reușit „3 points play-ul”, imitat de Dahlman, iar pivotul oaspeților, Balaban, a ajuns la 4 faulturi. Dinamo a încercat iar zona, dar Zivanovic, Djapa și Milencovici au marcat de la distanță (la fel ca și Marinvo), iar Dundjerski a adăugat două puncte, după pătrundere, și BC SCM Timișoara s-a desprins din nou la zece lungimi: 72-62. Ultima fază a perioadei de joc a fost una încâlcită, cu Sutalo pierzând mingea, la fel și Dundjerski, cei doi au plonjat după ea, iar Sulovic a marcat de la distanță, pe sirenă, iar scorul la ultima pauză era 72-67.

IMG_3059Sfertul patru a fost cel mai sărac în puncte și le-a revenit gazdelor cu 19-18. După două minute Jeremic s-a ciocnit de un adversar, a rămas puțin pe jos și a ieșit șchiopătând, dar a revenit după un minut și jumătate. Warren a ieșit cu cinci faulturi înainte de intrarea în ultimele cinci minute, iar oaspeții s-au apropiat în mai multe rânduri la trei puncte, ultima dată după liberele transformate de Babkauskas (78-75). Jeremic a fost găsit liber în căciulă, a pătruns și a marcat, iar Djapa a înscris de la distanță și „leii” se desprindeau decisiv la 83-75 cu 4:55 până la final. Veselinov a pus din nou zece puncte avans, Todorov a cerut time-out și dinamoviștii au revenit la apărara în zonă. Sulovic a înscris de la distanță pentru 87-80, dar în ultimele minute ecartul n-a scăzut sub cinci puncte, chiar și cu presing-ul sus făcut de oaspeți. S-a marcat de la libere, Sulovic a fost ultimul care a mers la linia de fault, transformând una din două și stabilind scorul final: 91-85 și a 7-a victorie pentru timișoreni în acest sezon.

Mladen Jeremic a fost din nou cel mai bun marcator al timișorenilor cu 22 de puncte, în timp ce Slobodan Dundjerski a fost cel mai eficient (25 eficiență) după ce a reușit un double-double cu 18 puncte și 10 recuperări, adăugând și 7 assist-uri. Pentru BC SCM Timișoara au mai înscris: Djapa 15 puncte, Veselinov 11 puncte (8 recuperări), Zivanovic 10 puncte, Warren 10, Milencovici 3 și Toth 2 puncte. De la oaspeți s-a remarcat Sulovic, aproape de double-double cu 18 puncte și 9 recuperări, fiind urmat de Babkauskas cu 14 puncte, Dahlman cu 13 și Marinov cu 11.

Alb-violeții au făcut diferența din spațiul de trei secunde, reușint 36 de puncte față de 22 ale oaspeților. Bănățenii au înscris 23 din 49 de aruncări de două puncte (47%), 9 din 17 „trițe” (53%) și 18 din 24 libere (75%). Dinamo a avut 18 reușite de două puncte din 33 încercate (55%), 11 din 26 de la distanță (42%) și 16 din 23 libere (70%). Gazdele au încheiat partida cu 36 de recuperări (10 fensive/26 defensive), 18 pase decisive, 24 de faulturi, 11 mingi pierdute și 9 intercepții. Bucureștenii au avut 31 de recuperări (6/25), 17 assist-uri, 24 de faulturi, 14 mingi pierdute, 6 intercepții și 2 capace. Cu zece recuperări ofensive, alb-violeții au marcat 11 „second chance points”, față de 4 ale oaspeților, „leii” având cu cinci posesii în plus. Rezervele lui Dinamo au intrat mai bine în joc, contribuind cu 45 de puncte, față de 23 aduse de jucătorii de pe banca timișoreană, cu Mandic utilizând opt jucători, dintre care Toth a intrat cel mai puțin (13 minute), iar Jeremic cel mai mult (35:28 minute). De partea cealaltă, Todorov a folosit nouă jucători, cu Vîrna jucând aproape două minute, iar ceilalți opt între 12 minute (Balaban) și 35:22 (Corpodean).

Clasament grupa 7-12

Cu acest rezultat BC SCM Timișoara a ajuns la 7 victorii în acest sezon (18 înfrângeri) și a acumulat 32 de puncte, apropiindu-se la două de Energia Târgu Jiu și Phoenix Galați care joacă astăzi cu Gaz Metan, respectiv cu BCMU Pitești. Cu șapte etape rămase de disputat pentru alb-violeți, aceștia sunt la cinci puncte de primul loc în grupa 7-12. Pentru timișoreni urmează deplasarea de la Târgu Jiu de miercuri, iar sâmbătă 12 martie, de la ora 18, primesc vizita celorlalți alb-violeți, BCMU Pitești.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.