N. Mandic: „În prima repriză am jucat un baschet foarte bun ”. Z. Milencovici: „Sper să mă pot folosi de minutele din sezonul acesta pentru anii ce urmează”. A. Mandic: „Nu știu ce se întâmplă, karma rea”

BC SCM Timișoara a trecut cu 86-79 de BCMU Pitești și s-a distanțat la două puncte în fața adversarei directe pentru evitarea retrogradării. Tehnicianul gazdelor, Nenad Mandic, a apreciat baschetul jucat de elevii săi în prima repriză și a vorbit despre problemele puse de apărarea în zonă a adversarilor din a doua parte. Căpitanul Zoran Milencovici a semnalat apărarea ca și cheia meciului. De partea cealaltă, antrenorul piteștenilor, Andjelko Mandic, a fost nemulțumit de abordarea elevilor săi din primul sfert și a vorbit despre karma rea.

IMG_3486Echipa timișoreană s-a distanțat în primul sfert al disputei violeților din Liga Națională de baschet masculin. Avansul maxim al „leilor” a fost de 15 puncte, dar oaspeții au reușit să se apropie în ultimele minute la trei puncte și finalul a fost tensionat. „Sunt foarte mândru de băieții mei. Am avut ultimele 2, 3 zile grele. Am avut câteva probleme cu Jeremic. După Warren, la încălzire a avut aceeași problemă ca la antrenament, dar toată lumea vrea să joace, dau în joc peste 100% din posibilități. În prima repriză am jucat un baschet foarte bun. În repriza a doua ei au stat în zonă, ne-au încetinit, am avut ceva probleme. Nu e ușor când cineva te lasă să arunci deschis în în 13, 15 secunde din atac. Am început să ezităm puțin, am încercat câteva soluții dificile dar cred că am controlat meciul și rezultatul în toată repriza secundă și este o victorie foarte importantă pentru noi”, a declarat Nenad Mandic, antrenorul timișorenilor.

IMG_3400Zoran Milencovici a jucat aproape o jumătate de oră și a contribuit cu 10 puncte la succesul echipei sale. „Cred că în primul rând apărarea și dorința noastră de a învinge astăzi au făcut diferența. Am fost mai hotărâți, am început mai bine meciul și asta cred că s-a văzut și pe teren. E cu siguranță o victorie mare pentru noi, am controlat tot jocul. Am pregătit bine meciul toată săptămâna. Cred că suntem într-o formă foarte bună, avem 4 victorii consecutive. Sperăm să o ducem tot așa și să continuăm cu victoriile. Cu siguranță am jucat un baschet bun astăzi pe care sper să-l continuăm la fel. Și, de ce nu, să terminăm cât mai sus în campionat deși poate lumea nu se aștepta de la noi să strângem atâtea victorii sezonul acesta. Sunt fericit că joc atât și pot să ajut echipa. Sper să mă pot folosi de minutele din sezonul acesta pentru anii ce urmează”, a declarat căpitanul „leilor”.

Acesta a vorbit despre situația în grupa 7-12 unde primele două prind play-off-ul și ultimele două pică, timișorenii fiind în acest moment pe locul 10, primul care se salvează, având o distanță de trei puncte până la al doilea loc de play-off și două puncte în fața piteștenilor, care sunt sub linie. „În partea a doua oricine poate să bată pe oricine, cum s-a întâmplat și astăzi. Târgu Jiu a bătut Dinamo, nu știu dacă este vreo favorită. Depinde de forma de moment a echipei și cum se antrenează fiecare. Noi luăm meci cu meci. Dacă o să câștigăm toate meciurile și la final suntem pe un loc de play-off, suntem foarte mulțumiți. Principalul obiectiv la începutul sezonului era evitarea retrogradării, pentru asta luptăm acum”, a mai spus Milencovici.

Andjelko MandicTehnicianul oaspeților, Andjelko Mandic, a recunoscut că gazdele au fost mai bune. „Felicitări pentru Timișoara. Au fost mai buni. Am primit în primul sfert 30 de puncte și în trei 50 (56 cu lay-up-ul lui Dundjerski de la final când am faultat să încercăm să ne apropiem). Ar fi 80 de puncte ceea ce înseamnă că putem să ne apărăm mult mai bine. E greu să spui că am pierdut meciul în primul sfert pentru că au mai rămas trei, dar în esență cam așa a fost. Atitudinea noastră nu  a fost bună. Nu am pierdut meciul pentru că ei au dat 15 „trițe” pentru că și noi am dat 11, am avut mai multe recuperări dar am pierdut 18 mingi. Cu 18 turnovers în deplasare e aproape imposibil să câștigi, acasă poate. Nu am făcut de la început lucrurile despre care am vorbit că le vom face. Vorbim despre Dundjerski, Jeremic și Djapa ca de trei lideri care conduc echipa. Trebuia să fim atenți la ei dar am fost departe de asta în special în primul sfert. I-am lăsat să intre în formă la început. Când un jucător bun (toți trei sunt jucători buni) intră în formă de la început e foarte greu. Am avut unele momente când puteam să întoarcem scorul, nu am reușit. Suntem unde suntem acum, din păcate”, a declarat Andjelko Mandic.

BCMU Pitești a început sezonul cu o penalizare de 3 puncte și poate să retrogradeze, având 2 puncte în spatele timișorenilor când mai sunt 5 etape de disputat până la finalul fazei a doua din sezonul regulat. „Sigur putem să picăm pentru că Târgu Jiu a câștigat cu Dinamo. Acum au 11 victorii, noi avem 7, Timișoara are 9. Din 5, avem trei acasă și două în deplasare. Unu este cu Târgu Jiu. Dacă pierdem meciul cu ei suntem terminați, nu avem șanse. Teoretic avem pentru că Timișoara joacă acasă cu Galați și Târgu Jiu. O să vedem ce fel de caractere suntem. A fost o surpriză pentru mine că Târgu Jiu a câștigat. E un sistem care-ți dă multe motive de gândit. Îi știu pe cei de la Dinamo și nu cred că fac ceva intenționat. Nu sunt concentrați dar nu au nevoie să câștige. Așa e sistemul. Trebuie să îl respectăm”, a adăugat antrenorul piteștenilor.

Andjelko Mandic l-a înlocuit pe banca argeșenilor pe Jovica Arsic în timpul sezonului. „Am venit la începutul anului. Am avut prea multe șanse să întoarcem lucrurile în multe meciuri, acesta este ultimul din serie. Nu știu ce se întâmplă, karma rea. Vine întotdeauna cu un motiv, nu doar pur și simplu. Chiar nu știu ce să spun. Prea multe șanse, prea multe meciuri ale noastre pierdute la o aruncare, la o minge cu mine și înainte de mine. Când ne antrenăm arată chiar bine, de o sută de ori mai bine ca la meci. De-obicei echipele joacă așa cum se antrenează. E fundamental. Dar noi suntem slabi mental când începe jocul, până ne trezim la ce avem de făcut, după nu mai avem timp. La Galați a fost la fel, am fost în spate cu 15, am venit la ultima aruncare, ratăm lay-up-ul și pierdem”, a mai spus Andjelko Mandic.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.