Păltinişanu, 9 puncte şi 7 recuperări în 20 de minute jucate: finala play-off, meciul 2… BC Mureş – CSU Ploieşti 78:83 şi 1-1

CSU Ploieşti a egalat-o aseară la victorii pe BC Mureş, în cel de-al doilea joc al finalei play-off în Liga Naţională de baschet masculin, învingînd în deplasare cu 83:78 (31:21, 14:17, 19:16, 19:24).

Campionii naţionali, cu Burlacu autor al unui double-double, 15 puncte şi 15 recuperări, au reacţionat la eşecul de sîmbătă, cînd BC Mureş pornea cu dreptul în cele maxim 7 partide ale finalei.

Branko Cuic a jucat cele mai multe minute pentru mureşeni, aproape 38, avînd şi cele mai multe recuperări, 12, fiind totodată al doilea marcator al învinsei, cu 16 puncte.

Dan Păltinişanu a jucat mai mult decît în prima seară a finalei, cînd mureşenii se impuneau, evoluînd de această dată 20 de minute, răstimp în care a marcat 9 puncte, cu 7 recuperări.

Coşgeteri ai jocului au fost Mohammed, de la prahoveni, respectiv Peciukas, cu cîte 20 de puncte.

Continuîndu-se de la 1-1, meciurile 3 şi 4 vor avea loc la Brazi, sîmbătă, de la ora 18,15, respectiv duminică, de la ora 17.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.