Păltinișanu, Cuic și Pesic, prim pas cu dreptul spre finala Ligii Naționale

Branko Cuic, jucător al lui BC Timișoara în stagiunea trecută, la startul căreia sosea pe Bega din postura de campion cu U Mobitelco, a făcut aseară un prim pas spre o nouă finală a Ligii Naționale, fiind cel mai mult utilizat de Srecko Sekulovic în jocul I al semifinalei din play-off, 89:69 pentru BC Mureș, la Târgu Mureș, cu Gaz Metan Mediaș.

Evoluând peste 36 de minute, Cuic a reușit 14 puncte și 9 recuperări, pentru gazde evoluând și pivotul Dan Păltinișanu, sub formă de împrumut din iarnă de la BC Timișoara, care a marcat 6 puncte și a avut 4 recuperări în peste 10 minute.

O seară bună și pentru Milos Pesic, un alt fost component al alb-violeților Timișoarei, care a înscris 11 puncte în victoria repurtată de CSM Oradea pe Crișul Repede, 80:60 cu CSU Ploiești, tot în primul joc, dar al celeilalte semifinale.

În această seară au loc jocurile 2, de la ora 18 cel de la Târgu Mureș iar de la ora 20 cel de la Oradea, ambele pe DIGI Sport, urmînd ca meciurile 3 și eventual 4 să se dispute pe 8 și 9 mai la Mediaș respectiv Brazi. Cel mai bun din 5 partide se va califica în finala Ligii Naționale.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.