România, depășită clar după pauză în Letonia: 88:65 (36:35)

România a pierdut în această seară primul joc în Grupa F preliminară a EuroBasket 2015, liderul seriei patrulater, Letonia, impunându-se și pentru a treia oară, pe teren propriu, cu 88:65, la pauză 36:35, pe sferturi 20:16, 16:19, 29:18, 23:12. Aceasta este cea mai clară diferență de scor înregistrată până acum, în cele 6 jocuri din totalul de 12 ale Grupei F.

Învingătoare duminica trecută în Slovacia precum și miercuri, la Sibiu, cu Suedia, reprezentativa masculină de seniori a României a avut cel mai dificil examen din grupă, deplasarea în fieful favoritei la câștigarea locului I, care s-a desprins după pauză, câștigând sferturile 3 și 4 la peste câte 10 puncte.

Oaspeții au egalat în minutul 12, 20:20, și au preluat conducerea o singură dată, 36:38 în primul minut după pauză, dar au și fost conduși cu 27 de puncte în ultimul minut al partidei.

Cu două victorii și o înfrângere, România își păstrează locul secund în grupă, dar Suedia s-a reapropiat, impunându-se unde învingeau și ”tricolorii” duminica trecută, în Slovacia, scor 72:75 (40:40), prim triumf pentru scandinavi.

Bătălia pentru locul 2, care în 6 cazuri din 7, numărul grupelor din preliminarii, asigură calificarea la EuroBasket 2015, va fi decisă în următoarele 10 zile, când România mai are de jucat miercuri 20 august acasă cu Slovacia, duminică, pe 24, în Suedia, iar pe 27 ale lunii acasă cu liderul Letonia.

Elevii lui Marcel Țenter au trecut de suedezi cu 77:72, la Sibiu, unde vor găzdui și celelalte meciuri acasă.

Vlad Moldoveanu a fost coșgheterul românilor și al jocului, cu 17 puncte, Silvășan adăugând 13, Guțoaia 11 iar Baciu 10 puncte.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.