România pierde clar acasă sferturile Diviziei B europene la U18, 56:77 cu Suedia

Cu rezultate net mai bune decât ale selecționatei sub 20 de ani a ”Vulturilor”, clasată recent în Bulgaria doar a 16-a din 19 participante în una dintre seriile Diviziei B europene în urma a 5 eșecuri în 7 întâlniri, reprezentativa U18 a României a fost totuși stopată clar chiar la primul hop al fazei play-off a Diviziei B continentale cu 22 de echipe sub 18 ani, după calificarea în sferturile primelor 8 competitoare grație unui parcurs cu 4 succese în 5 apariții în grupă, naționala de juniori a baschetului carpatin fiind depășită vineri seară la Ploiești de suedezi cu 56:77, la pauză 28:37.

Iată că România organizează o competiție juvenilă a diviziei secunde europene la categoria de vârstă a juniorilor sub 18 ani, sala ”Olimpia” din Ploiești dar și sălile din Blejoi și Bucov găzduind din 29 iulie și până duminică 7 august partidele a 22 de reprezentative U18 de pe continent, iar exponenta Federației Române de Baschet chiar a izbutit să se califice de pe primul loc într-una dintre grupe în sferturile de finală ale întrecerii, mulțumită celor 4 succese în 5 partide, eliminată fiind însă înaintea semifinalelor.

Juniorii români au câștigat primul sfert în fața scandinavilor, cu 20:15, însă le-au pierdut pe următoarele, foarte clar al doilea și al patrulea, cu 8:22 și 12:23, respectiv la limită sfertul 3, 16:17. Sergi Brugue Garcia a apelat la toți cei 12 componenți ai Suediei U18, în frunte cu Nils Fahlberg Fasasi, marcator a 28 de puncte în 31 de minute, pe când Cătălin Tănase a contat pe 11 jucători, David Pătru marcând 16 puncte în 25 de minute iar Tudor Șomăcescu 10 în 23 de minute și David Lăpuște 8 în 25 de minute. Au mai punctat pentru învinși Lungu (7), Antonescu (6), Creț (5) și Diaconescu (4).

A fost a doua cea mai mare diferență de scor înregistrată în sferturi, gazde învinse și eliminate cu 56:77, în condițiile în care în celelalte jocuri pentru intrarea în semifinale s-au consemnat pe de-o parte rezultatele Finlanda – Portugalia 73:69 și Islanda – Bosnia și Herțegovina 95:89, dar și Danemarca – Olanda 85:59. Cu alte cuvinte, semifinale ale nordicelor la Ploiești, învingătoarele asigurându-și calificarea nu doar în ultimul act al Diviziei B, dar și în elita Divizia A europeană a categoriei sub 18 ani.

Pentru români rămân jocurile de sâmbătă și duminică din zona 5-8, mai întâi cu cei din Bosnia și Herțegovina, iar apoi, în funcție de rezultat, cu Olanda ori Portugalia.

Doar danezii au câștigat grupa în Prahova fără a pierde în 4 întâlniri, românii și cei din Bosnia și Herțegovina cedând o dată în 5 apariții, iar finlandezii în patru.

România U18 a înregistrat începând de vinerea trecută următoarele rezultate: 64:68 cu Slovacia, 64:60 cu Ungaria, 77:62 cu Letonia, 93:52 cu Elveția și 53:49 cu Portugalia.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.