România U18, readusă brusc cu picioarele pe pământ şi redirecţionată în zona locurilor 12-14

Junioarele sub 18 ani ale României au pierdut în această seară toate sferturile celui de-al doilea joc din grupa valorică 9-17 a Diviziei B din Campionatul European de baschet fete început joia trecută la Timişoara şi Oradea, cedând la scor pentru a treia oară în 5 meciuri, după o rară victorie aseară.

Elevele lui Florin Covaciu, şi de-această dată cu timişoreanca Teodora Neagu în cinciul de start, care a şi deschis scorul, de fapt unica dată când româncele au condus în partida de la ora 18 din sala “Constantin Jude”, în cele din urmă adunând 7 puncte şi 3 recuperări în cele minute jucate, au pierdut în faţa Bosniei şi Herţegovina cu 52:73, la pauză 23:38, pe sferturi 12:24, 11:14, 19:20, 10:15.

Obţinând astfel locul secund într-una dintre cele 3 serii triunghiulare ale zonei locurilor 9-17, după învingătoarele de astăzi respectiv înaintea Islandei, România va continua şi încheia întrecerea în grupa poziţiilor 12-14, alături de Luxemburg şi Irlanda.

Bosniacele inaugurau marţi grupa valorică 9-17 pe malurile Begăi prin a le depăşi pe islandeze, cu 76:65, insularele fiind apoi depăşite de “tricolore”, aseară, cu 77:72, însă România U18 nu a putut obţine şi al doilea succes în tot atâtea zile, oaspetele fiind superioare şi având în Brcaninovic coşgeterul meciului, cu 20 de puncte.

Şi de această dată tot în sfertul secund a survenit o desprindere a vizitatoarelor, cu 12 puncte la rând, până la 14:35 în minutul 15, diferenţe de peste 20 de puncte fiind reatinse şi spre final, cu un maxim de 48:71 la ultimele faze.

Florin Covaciu, care a început în alcătuirea Lenart, Sfârlea, Peter, Neagu (din minutul 3, Aursulesei), Matei, le-a utilizat, ca de fiecare dată, pe toate cele 12 junioare selecţionate, cu minute uniformizate şi maxime de 28 respectiv 27 pentru Lenart şi Kelemen, prima fiind şi principala marcatoare a roş-galben-albastrelor, cu 13 puncte, urmată fiind de Aursulesei, cu 11 dar şi 5 greşeli personale, Sfârlea, cu 10, şi Neagu.

În fine, aşadar alte două meciuri de clasament pentru romance, vineri şi sâmbătă, în grupa valorică 12-14, de la Timişoara, a diviziei B europene, mâine venind rândul Luxemburgului, de la ora 18, iar sâmbătă cel al Irlandei, tot de la ora 18.

Ucraina, Bosnia&Herţegovina şi Germania vor evolua începând de mâine, tot pe Bega, în zona locurilor 9-11, pe când codaşele Islanda, Danemarca şi Elveţia, în 15-17.

Programul zilei de vineri în sala “Constatin Jude”: (ora 15,45) Elveţia – Islanda, (ora 18) România – Luxemburg, (ora 20,15) Germania – Bosnia şi Herţegovina.

Alte rezultate de joi 24 iulie: (grupa valorică 9-17, la Timişoara) Germania – Elveţia 68:47, Irlanda – Danemarca 63:50; (grupa valorică 1-8, la Oradea): Letonia – Finlanda 60:56, Bulgaria – Estonia 65:47, Ungaria – Israel 76:50, Anglia – Muntenegru 34:54.

Ungaria U18 rămâne unica grupare neînvinsă în competiţia ce va lua sfârşit duminică, primele 3 clasate în grupa 1-8, de la Oradea, urmând a promova în Divizia A europeană sub 18 ani.

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.