SCM OHMA Timișoara învinge din nou în București, pe CSA Steaua, trupă bazându-se pe victoriile acasă

CS SCM OHMA Timișoara a continuat succesele în Liga Națională de baschet masculin și miercuri seară, într-o etapă intermediară, a 25-a din totalul celor 30 în sezonul regular tur-retur, în ceea ce a fost prima sa deplasare din ultimul sfert al acestui parcurs în campionat. Era aproape 10 seara când alb-violeții se impuneau și pentru a treia oară în capitală în această ediție, trecând și de CSA Steaua, după ce în tur au dispus în overtime de Dinamo dar și de Rapid în primul joc din 2022, triumf care a înclinat în favoarea oaspeților balanța victoriilor zilei, la căderea cortinei, trei, față de cele două ale gazdelor. Iar bănățenii au trecut de niște steliști care în mare parte își obțineau victoriile pe propriul teren din ”Mihai Viteazu”.

Șapte sunt acum victoriile în serie ale ”violeților” Timișoarei, într-o cursă umăr la umăr cu craiovenii pentru locul 5 la finele returului, și n-ar fi șapte fără opt, sala ”Constantin Jude” găzduind duminică de la ora 18:30 partida din runda a 26-a cu CSM Galați, nimeni alta decât formația cu cele mai multe înfrângeri, deja 20. Dunăreni pierzători acasă tot miercuri seară într-un meci cu multe puncte marcate, 94:105 cu sibienii, pe teren advers triumfând și craiovenii, mai strâns, 69:71 la malul mării.

Prin reușitele bănățenilor, echipa antrenată de Dragan Petricevic s-a alipit cvintetului desprins de restul plutonului, în frunte cu fruntașii campioni din Cluj, calificați în sferturile Champions League – a doua întrecere europeană intercluburi, SCM OHMA Timișoara și SCM U Craiova având câte 8 eșecuri, mai multe decât laureații, ilfovenii din Voluntari, FC Argeș și CSM CSU Oradea, dar totuși mult mai puține decât majoritatea partenerelor de întrecere, trecute la acest capitol de la cifre la numere, măcar 11 în dreptul ploieștenilor, de-acum 14 în contul Stelei, dar chiar și 20 în cazul lui CSM Galați.

În linia ultimelor apariții, timișorenii au început mai bine partida de la ora 20:30, câștigând clar sfertul inaugural, 11:19, încadrare decisivă pe drumul spre victorie, după care au pierdut de puțin sferturile următoare, la limită respectiv la 4 puncte diferență, nu însă și pe ultimul, adjudecat cu un coș avans, 15:17.

Iar astfel au trecut cu 74:79 (37:44) de o formație a Stelei cuplată victoriilor acasă, ultima, chiar și vineri seară, 76:72 cu cei din Constanța, completând astfel o serie pozitivă în capitală, 99:78 la 7 martie cu vizitatorii din Focșani, lansată în februarie, 87:85 cu CSO Voluntari și 85:75 cu cei din Miercurea Ciuc.

Steliștii nu mai pierdeau acasă din 31 ianuarie, 83:90 cu CSM Galați. după ce tot în ianuarie cedau în București și campionilor, 98:110 cu U-BT Cluj. însă nu le-a mai mers și în fața alb-violeților, care s-au văzut conduși doar de două ori, cu 2:0 și 4:2 în primul minut și jumătate, din mâna aceluiași Carter, mai întâi din acțiune, apoi de la ”libere”.

Atât avea să le fie bucureștenilor, egalați de fiecare dată de Olah, după care Mocrițchi prelua în premieră conducerea pentru timișoreni după două minute și 40 de secunde, 4:6, chit că Vragovic egala la rândul său pe următorul atac. Au urmat însă coșurile de la distanță ale vizitatorilor, în cascadă, unul Olah, două Gajic, iar oaspeții urcau la 8:15 în minutul 7. Avantaj mărit cu încă o unitate până la finele sfertului inaugural: 11:19.

Abordat de bănățeni cu Mocrițchi, Talton, Gajic, Komatina și Olah, primele 3 schimbări survenind în minutul 9, când au intrat Strong, Mirkovic și Lazar. Gazdele începeau în schimb cu Carter, Vragovic, Cvetinovic, Jackson și Mandisodza, schimbând adesea în primul sfert pe fondul unui debut șovăielnic de meci. Konjevic în locul lui Jackson deja din minutul 6, la primul timeout, apoi Diaby în locul lui Carter din minutul imediat următor iar Șerbănescu pentru Mandisodza din minutul 19.

Însă tot oaspeții aveau ultimul cuvânt în primul sfert, coș Mirkovic și 11:19.

Cel de-al doilea începea șovăielnic, cu reușite de la ”libere”, Strong una, Carter mai întâi două, apoi încă una, abia ulterior curgând coșurile din acțiune, toate ale timișorenilor, cu cel mai lung run al lor, de 7 puncte, prin Lazar, Mirkovic și Strong de la distanță, 14:27 în minutul 13.

Gazdele au solicitat din nou timeout și au efectuat o dublă înlocuire, Carter reducând din diferență, însă Strong – tot de la distanță, și timișoreanul Alexandru Olah au majorat-o la maximum partidei, 16:32 după 14 minute și două secunde.

CSA a ripostat prin Carter și Konjevic, Petricevic a solicitat și el timp de odihnă și l-a introdus și pe al nouălea component al ”violeților”, Ivan Lilov, bulgar care avea să fie și ultimul baschetbalist jucat de bănățeni în ”Mihai Viteazu”, iar și steliștii aveau să apeleze tot la numai 9, și prin introducerea ulterioară a lui Gîrbea, însă tot bucureștenii și-au menținut seria, prin Konjevic și Mandisodza, cel mai lung run al lor, de 8 puncte, și 24:32 în minutul 16. Întreruptă de Talton.

Amfitrionii și-au mai revenit și Cvetinovic îi apropia cel mai mult în minutul 18, 33:37, însă fazele dinaintea pauzei au fost finalizate de Talton, 35:44, Konjevic stabilind scorul primelor 20 de minute cu 3 secunde înaintea sirenei: 37:44

Cu Gîrbea intrat de la pauză, gazdele au punctat în egală măsură și în partea a doua a jocului, pe când timișorenii, cu Strong, Olah și Lilov reveniți pe teren, ceva mai rar, suficient însă pentru a rămâne în avantaj, fie și cu emoții, odată ce Vragovic i-a apropiat pe roș-albaștri la un singur punct după 25 de minute, 52:53, egalarea survenind pe următorul atac, fructificat de la distanță de Davor Konjevic, 55:55 în minutul 25:46. Era al patrulea și ultimul scor de egalitate al meciului, căci timișorenii au preluat din nou conducerea, prin coșul lui Lilov și ”libera” lui Strong, fără a se mai lăsa egalați.

Încheind cu 3 puncte avans sfertul 3, 59:62, grație coșului lui Olah cu 20 de secunde rămase, și mărind avantajul încă din prima secundă a ultimului sfert, prin Talton. Olah făcea chiar 63:69 de la distanță, Strong 67:74 înaintea ultimelor 5 minute. Steliștii n-au avut replică, fără coșuri din acțiune, apanaj al acelorași Talton și Olah – chiar de la distanță!, așa încât se ajungea la 69:79 în penultimul minut.

Victorie după un meci controlat în mare majoritate de ”violeți”, învinși o singură dată din acțiune în ultimele 6 minute și jumătate, coș Konjevic. Pentru al 14-lea lor succes în campionat, al șaptelea în deplasare, Steaua fiind în schimb la cel de-al 14-lea eșec, față de 11 victorii, printre care și cea din decembrie, bineînțeles, tot acasă, 97:90 cu SCM U Craiova. De fapt, doar CSM Galați, U-BT Cluj și mai întâi, la 1 noiembrie, FC Argeș. atunci cu 65:93, învingeau în prealabil Steaua în București.

Iar timișorenii au și 3 restanțe în mână, toate acasă, cu trupe din cvintetul fruntaș, U-BT Cluj, CSO Voluntari și CSM CSU Oradea.

O victorie de savurat, cu Alexandru Olah în mână, coșgheter al partidei, cu 23 de puncte, dintre care 14 din 18 posibile din aruncări de două puncte, și 9 din 9 de la distanță – procentaj perfect la ”trițe”, plus 6 recuperări în 32 de minute jucate. Câteva secunde în plus în contul lui Nikola Gajic, 11 puncte și 9 recuperări, mai mult înscriind Darrion Strong, 15 puncte, cu 4 recuperări și 5 pase decisive în 27 de minute, dar și cu ratări, la 5 aruncări de două puncte, două de la distanță. Și Talton a ratat mai multe aruncări, marcând totuși 13 puncte, cu 5 pase decisive în 29 de minute. În Completare, Mirkovic 7 puncte, Mocrițchi 6, iar Lilov și Lazar câte două, în vreme ce Komatina n-a înscris iar Petrescu și Schipor – ambii înscriși pe foaie, n-au jucat.

De la învinșii lui Eugen Ilie, un cvartet a dus tot greul, Carter cu 19 puncte și 9 recuperări în peste 37 de minute jucate, Konjevic cu 18 puncte, 7 recuperări și 9 pase decisive în 29 de minute, Vragovic cu 17 puncte și 7 assists tot în 37 de minute, iar Cvetinovic cel mai mult, peste 38 de minute, cu 16 puncte și 9 recuperări. Capitol la care gazdele au fost depășite de puțin, 36-39, mai rău stând la aruncările de la distanță, 6 reușite din 21, oaspeții având 11 din 26.

Urmează primirea gălățenilor iar apoi, weekend-ul viitor, la început de aprilie, jocul direct pentru locul 5, în Bănie, la SCM U Craiova, după care și primirea lui CSO Voluntari 2005 la mijloc de săptămână.

SCM OHMA Timișoara câștiga clar în tur acasă cu Steaua, 84:66, bucureștenii învingând ”afară” doar la Miercurea Ciuc și Constanța.

Ultimele rezultate, programul etapei viitoare (26) și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Baschet.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.