SCM OHMA Timișoara, lansată cu 30 de puncte în primul sfert, le câștigă pe toate: 84-66 cu CSA Steaua. Gajic, double-double

Baschetbaliștilor în alb-violet ai Timișoarei le-a priit pauza din campionat, pendulând de la eșecul la limită pe Cibin la un convingător succes în dauna departamentalilor ”militari” din București, pe care i-au depășit în fiecare sfert al jocului de la ora 17:30, în special în primul, cu 30:22. Astfel, elevii lui Dragan Petricevic au semnat a patra victorie consecutivă din 5 apariții în sala ”Constantin Jude” în Liga Națională, dar și a doua cea mai detașată, 84:66 (48:37) cu CSA Steaua, Nikola Gajic contribuind cu un double-double, coșgheter cu 19 puncte și 14 recuperări, în absența lui Strong.

Așadar fără principalul marcator și cu doar 9 jucători utilizați, în frunte cu bulgarul Lilov peste 35 de minute, dar și Vlahovic, Olah și Gajic cu peste 31 de minute fiecare, CS SCM OHMA Timișoara a bifat astăzi o concludentă victorie, a șasea în acest campionat, punând piciorul în prag încă din primele 10 minute, 30:22, și menținându-se constant în față, 18:15, 15:11 și 21:18 în următoarele 3 sferturi, de bun augur înaintea deplasărilor cuplate la Galați și în restanța la Voluntari din prima etapă, pe 11-13 decembrie, rămânând de văzut încotro va pendula bilanțul ”afară” cu două succese și tot atâtea eșecuri, după care și primirea Craiovei, în jur de 18 decembrie.

Din nou după 3 săptămâni în sala ”Constantin Jude”, respectiv după exact două săptămâni de pauză competițională, SCM OHMA Timișoara a câștigat primele două sferturi ale jocului de vineri în Liga Națională de baschet masculin, etalând un joc mai combinativ decât partenerii de întrecere steliști ai întâlnirii din etapa a X-a în liga internă, în consecință cu un avantaj alb-violet de 11 puncte după primele 20 de minute – atins încă din sfertul I, grație și unui run de 10 puncte respectiv celor 21 înscrise de sportivii intrați pe parcurs până la pauză de pe banca de rezerve.

Ofensivă și eficace, formația gazdă a marcat nu mai puțin de 30 de puncte în primele 10 minute, față de cele 22 ale bucureștenilor, alb-violeții abordând partida fără coșgheterul Strong, dar în alcătuirea de start Mocrițchi, Lilov, Vlahovic, Mirkovic, Olah, pe când cei din capitală cu Mandisodza, Vragovic, Duric, Jackson și Carter, ambele garnituri rulând câte încă 4 componenți până la pauză.

CSA Steaua a câștigat aruncarea de start iar Vragovic a fructificat primul atac, și Mirkovic pe primul al bănățenilor, cu o ”triță”, 3:2. Coșuri și în cel de-al doilea minut, centrul stelist Carter respectiv cel al timișorenilor, Olah, după care a punctat și Jackson – cu o ”triță”, același localnic Alexandru Olah egalând.

Iar abia după 3 minute și prima ratare, a lui Jackson, Olah punctând în schimb din nou, 9:7, nu și același Jackson, după care ”militarul” Vragovic a comis o greșeală tehnică, Ivanov intrând la vizitatori.

Mirkovic însă n-a fructificat prima aruncare liberă, Jackson reducând de această dată din handicap, iar Mirkovic dovedind că uneori e mai ușor de înscris din acțiune. Duric a ratat și el de la distanță, Olah nu, coș cu fault, iar Lilov i-a desprins pe ”violeți”, 18:9.

În consecință, timeout stelist, dar Ivanov a continuat șirul ratărilor bucureștene, Lilov imitându-l tot de la distanță, dar molipsindu-se și Duric, fie și din semicerc.

Astfel încât, deja după mijlocul sfertului inaugural Olah îi detașa pe timișoreni la ceea ce avea să fie și diferența la pauză, 20:9, abia atunci ripostând și Jackson, de la distanță, prim coș stelist din acțiune după peste două minute…

A ajuns să rateze totuși și Olah, apoi a și faultat, Steaua  apelând în schimb la o dublă înlocuire iar Duric fructificând ”libere”. O greșeală tehnică și în dreptul lui Mocrițchii, Konjevic irosind însă liberele, dar și Jackson încă o încercare de la distanță.

Căpitanul ”violet” Komatina s-a înscris pe de altă parte și el pe lista marcatorilor, Konjevic replicând pentru CSA iar Schipor intrând în joc, continuat cu un coș cu fault, același Milos Komatina. Steliștii se tot întreceau în ratări, și totuși Carter puncta până la urmă, la fel și bulgarul Lilov pentru gazde.

Duble schimbări de ambele părți spre finele sfertului de start, Duric ratând din nou o ”liberă”, dar și Gajic de la distanță, reabilitat însă apoi de la ”libere”. La care intra la gazde și sârbul Vlahovic, Steaua punctând din alte aruncări libere. și schimbând din nou.

Ultimul cuvânt însă, al lui Nikola Gajic, 30:22 în penultima secundă, în continuarea atacului după recuperări ofensive.

Nici pe departe nu s-a mai înscris la fel de mult în sfertul secund, 18:15, scor parțial conturat tot de gazde prin Ivan Lilov cu 5 secunde rămase de jucat înaintea pauzei.

SCM OHMA începea sfertul secund și cu Lazar, CSA cu Carter, Vlahovic ratând de la distanță, Carter de la ”libere”, la care reintra Alexandru Olah, alegându-se și el cu o greșeală tehnică. Aceleași ratări de la distanță, Vlahovic și Gîrbea, în schimb Konjevic și Komatina punctând din ”libere”. Ulterior, Konjevic și Gajic ocheau și de la distanță, primele puncte din acțiune după aproape 3 minute de joc în sfertul 2.

Vragovic a redus din handicap, 35:31, Schipor și același Vragovic n-au finalizat precis următoarele atacuri, Schipor totuși revanșându-se. Carter s-a înălțat cu un dunk iar oaspeții au apelat la o triplă schimbare, douăși la timișoreni, Gajic semnând apoi o ”triță”, 41:33 la mijlocul celui de-al doilea sfert.

Mirkovic l-a imitat după numai jumătate de minut, forțându-l pe antrenorul stelist să solicite timp de odihnă, fără efect însă: o groază de ratări, a șasea la rând – chiar și de la ”libere”. Imprecizie spulberată de Mandisodza, dintr-o altă ”liberă”, dar apoi și alte câte două ratări de fiecare parte. Petricevic se sesiza, dublă schimbare, la Steaua una, Jackson reușind o ”triță”.

Timeout timișorean și coș Komatina, apoi alte ratări de la distanță ale Stelei dar și timișorene, Duric ratând chiar și din semicerc. Nu și Lilov, iarăși timișorenii cu ultimul coș al sfertului… 48:37 la pauză.

Spre meritul lor, deși n-au mai înscris în partea secundă decât treisferturi din punctele primei jumătăți, ”violeții” au continuat să-i țină la respect pe vizitatori, anihilându-le mult mai mult jocul ofensiv și detașându-se încet dar sigur, fără emoțiile din alte întâlniri, suficient de multe dintre acestea – încheiate pe muchie. Bănățenii, confortabili la recuperare, 44-35, și-au învățat pare-se lecția și n-au mai tremurat spre final, jucând pragmatic pentru o victorie clară, o chestiune de diferență de scor într-un duel abordat de la egalitate de puncte în clasamentul LNBM.

Iar diferența cea mai mare s-a regăsit și în rezultatul final, 18 puncte, 84:66, în salt de la precedentul succes acasă, la limită. A fost seara sârbului Nikola Gajic, cu eficiență +27, grație celor 19 puncte și 12 recuperări defensive, în 31 de minute pe teren, completat de Adam Mirkovic cu 15 puncte și 4 recuperări în 20 de minute, câte 13 puncte înscriind centrul localnic Olah, în 32 de minute și cu 8 recuperări pe apărare, respectiv căpitanul Komatina, în 23 de minute jucate.

Notabil, Alex Olah a marcat toate cele 6 aruncări de două puncte, Mirkovic pe toate cele 3 din semicerc, pentru un total ”violet” de 18 din 30 de tentative de două puncte, față de cele numai 13 din 40 de încercări ale steliștilor, impreciși. Imprecizie și mai mare de ambele părți în aruncările de la distanță, 12 din 35 bănățenii, Lilov ratând 6 iar Vlahovic și Gajic câte 5 fiecare, CSA doar 8 din 25, Jackson irsoind cinci, Duric patru iar Gîrbea trei.

Și totuși, Nikola Gajic își trecea în cont patru ”trițe”. Drept alți marcatori, Lilov cu 11 puncte în peste 35 de minute, Vlahovic 10 în 34 jucate, iar Schipor 3 în nici opt minute, pe când Mocrițchi, din primul cinci, și Lazar, nu au punctat. Iar nici Petrescu și Stanciu n-au jucat.

Dintre cei 10 steliști jucați, Jackson și Carter au marcat câte 17 puncte, Vragovic 14 în 35 de minute pe teren și Konjevic 11 puncte, pe când restul, mai deloc, căpitanul Gîrbea 3 puncte, la fel Duric, iar Mandisodza unul singur.  Iar Ivanov, Hărănguș și Diaby, deloc.

Programul etapelor 10-11 în Liga Națională masculină și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice. Orădenii se detașau ieri foarte clar, 93:64 în restanța cu Rapid, la reluarea campionatului după întreruperea dată de deplasarea României în Luxemburg, 70:73 pentru ”Vulturii” selecționați de Petricevic, fără ”violeți” în cadru, deși Olah era convocat în lotul lărgit din cantonamentul de o săptămână în capitală.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.