SCM Timișoara, lăsată la sol de CS Otopeni: 46:72 (23:37)

Luni au debutat semifinalele play-off-ului Ligii Naționale de baschet masculin pentru seniori, continuând la mijlocul acestei săptămâni și apoi de la începutul celei viitoare, dar și un nou turneu final juvenil tocmai a luat astăzi startul pe țară, cel al băieților sub 16 ani, găzduit de Timișoara cu opt cluburi dintre care 4 din București și câte unul din Cluj, Otopeni, Ploiești respectiv cel gazdă, SCM. Care a înregistrat cel mai categoric eșec al zilei inaugurale, 46:72 (23:37) cu CS Otopeni, după ce primele meciuri rundei de deschidere consemnau diferențe de 3, 4 respectiv 15 puncte.

Luni seară au început semifinalele în sistemul ”3 victorii din 5 meciuri” din play-off-ul Ligii Naționale, gazdele mai bine clasate după sezonul regular câștigând primele întâlniri, U-BT Cluj cu 88:83 cu CSO Voluntari iar CSM CSU Oradea cu 78:54 cu FC Argeș, iar continuarea fiind astăzi și joi, sub Feleac 63:40 pentru alb-negri spre finele sfertului 3 după 43:35 la pauză în fața ilfovenilor, mâine a doua partidă în sala bihoreană ”Antonio Alexe”, iar de luni noi dispute, dar în Ilfov respectiv Trivale.

Astăzi a demarat turneul final al băieților sub 16 ani, în sala ”Constantin Jude” din Timișoara, juniorii lui U-BT fiind implicați în meciul inaugural, de la ora 9:30, pierdut strâns cu CSȘ CSM Ploiești, cu 65:68, la pauză 28:38, sfertul 3 fiind remizat iar în cel de-al patrulea ardelenii înjumătățind diferența.

După care, de la amiază, au urmat duelurile directe bucureștene, unul tranșat în ultimul sfert cu 19:7 de CSU Știința, 74:59 la pauză 40:32 cu ACS Dan Dacian, celălalt dominat până la pauză de ABC Leii, cu 34:22, învingători cu 59:55 în fața Colegiului Național Aurel Vlaicu.

După care festivitatea de deschidere a turneului final U16 băieți, urmată de jocul timișorenilor cu CS Otopeni, oaspeții ilfoveni detașându-se cu 46:72 (23:37), pe sferturi 10:19, 13:18, 11:22 și 12:13, fiecare sfert în parte câștigat, cu Sasha Son autor a 21 de puncte, pe când Roland Stanciu a înscris 18 pentru alb-violeți. 

Care joi și vineri vor juca de la ora 17:30 tot în ultima partidă a zilei cu formații bucureștene, în celelalte apariții din grupă, împotriva lui ABC Leii și CN Aurel Vlaicu.

Etapa a II-a în serii, joi 27 mai

Ora 9:30: ACS Dan Dacian București – ACS U-BT Cluj-Napoca

12: CSȘ CSM Ploiești – CSU Știința București

15: CN Aurel Vlaicu București – CS Otopeni

17:30: CS SCM Timișoara – ABC Leii București

Etapa a III-a în serii (vineri 28 mai)

9:30: ACS Dan Dacian București – CSȘ CSM Ploiești

12: ABC Leii București – CS Otopeni

15: ACS U-BT Cluj-Napoca – CSU Știința București

17:30: CS SCM Timișoara – CN Aurel Vlaicu București

Ziua 4 (sâmbătă 29 mai), cu semifinalele în cruciș și primele jocuri din zona 5-8

9:30: locul 3 grupa 1 – locul 4 grupa B

12: locul 3 grupa B – locul 4 grupa A

15: locul 1 grupa A – locul 2 grupa B

17:30: locul 1 grupa B – locul 2 grupa A

Ziua finalelor, duminică 30 mai:

ora 9:30: învins 5-8_1 – învins 5-8_2;

12: învingător 5-8_1 – învingător 5-8_2

15:00: finala mică (învins semifinala 1 – învins semifinala 2);

17:30: finala CN U16 (învingător semifinala 1 – învingător semifinala 2).

Acest articol a fost publicat în Baschet, Juniori și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


8 − = sase

 


Ultimele articole din categoria Baschet: