SCM Timișoara, pe Cibin la 4 zile după triumful liderului sibian la Cluj

Duelul primelor două clasate, U-BT Cluj – BC CSU Sibiu, 88:89 la pauză 39:49, a închis marți seară turul fazei Top6, iar disputa CSM CSU Oradea – SCMU Craiova 83:79 a inaugurat astăzi returul ”Grupei Roșii”, care continuă sâmbătă după-amiază pe Cibin cu o încleștare Sibiu – Timișoara a celor mai în formă trupe din sextet, gazdele din fruntea clasamentului având și prima șansă.

Într-adevăr, în ierarhia generală, BC CSU Sibiu este lider, extinzându-și avansul la două puncte după victoria de marți, înregistrată la limită la Cluj, 88:89, pe sferturi 28:22, 11:27, 27:18, 22:22. Cu balticul Justas Tamulis autor a 35 de puncte în tot atâtea minute jucate, secondat de Philmore cu 16, pe când Falker a izbutit 10 recuperări dintre care 3 ofensive și 9 puncte, galben-albaștrii din frunte au câștigat numai sfertul doi, dar la o diferență semnificativă pentru o dispută a primelor două clasate, urcând astfel la 34 de puncte în clasament. ”Violeții” de pe Bega au acumulat în schimb 28 de puncte, cu care se află pe locul al cincilea, dar duelul direct de pe Cibin pune față în față grupările cu cea mai bună linie de clasament în turul Top6, formații cu câte patru victorii și o înfrângere în cele cinci runde.

Bănățenii au cedat doar la Pitești, dar și acolo au fost aproape de victorie 86:85, în vreme ce sibienii au pierdut tocmai la Timișoara, cu 86:79, vizând fără doar și poate revanșa.

Ambele grupări se află însă în fața unei perioade aglomerate, de cinci jocuri în 15-16 zile, căci la mijlocul următoarelor două săptămâni se dispută cele două manșe ale sferturilor de finală din Cupa României. SCM Timișoara va primi miercuri de la ora 17 vizita dinamoviștilor, în manșa I, iar sibienii pe cea a craiovenilor, depășiți astăzi în Top6 de campioni la Oradea după o foarte strânsă jumătate secundă, 83:79, la pauză 36:34. Pe sferturi, 25:10, 11:24, 23:21, 24:24.

CS Dinamo Știința a câștigat în weekend-ul trecut ultimul meci jucat, 73:67 cu concitadina Steaua, iar roșu-albii vor evolua sâmbătă tot în grupa a II-a valorică pe teren propriu cu ABC Athletic Constanța.

”Am avut o săptămână foarte intensă în pregătire. Starea de spirit este bună, ceea ce ne dă încredere pentru meciurile care vor urma, în campionat și în cupă. Mergem la Sibiu ca să arătăm că putem lupta de la egal la egal cu orice echipă din campionat, dar nu ne va fi ușor, pentru că întâlnim liderul campionatului, o formație foarte atletică și spectaculoasă, cu un public minunat ce dă o energie pozitivă jucătorilor”, a spus Cristian Bota, antrenorul SCM Timișoara.

În sezonul regular, BC CSU Sibiu a câștigat ambele partide directe, 90:78 la 24 octombrie la Sibiu, în etapa a IV-a, și 99:87 pe 22 decembrie în sala ”Constantin Jude”, în runda a XI-a.

Meciul de mâine din sala ”Transilvania”, BC CSU Sibiu – SCM Timișoara, din etapa a VI-a a fazei Top 6, poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 4, de la ora 17:15. Clasamentul actualizat, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.