Subotic și Dundjerski, decisivi în prima victorie a „leilor” din acest sezon. Double-double pentru Toth

BC Timișoara a obținut prima victorie din acest sezon: 92-86 acasă cu CS Gaz Metan Mediaș, pe sferturi: 20-17, 27-25, 26-19 și 19-25. „Leii” au condus în majoritatea timpului, având un avans maxim de 14 puncte, dar medieșenii au redus ecartul până la patru lungimi în ultimul minut. Jucătorii transferați în această săptămână au avut o contribuție decisivă la debutul victorios al noului antrenor Milorad Perovic. Vujadin Subotic a înscris 28 de puncte, iar Slobodan Dundjerski a ajutat echipa cu 13 puncte și 8 pase decisive. George Toth a încheiat în double-double.

IMG_9577Milorad Perovic a trimis un prim 5 format din Petrișor, Jelenic, Subotic, Smith și Djapa. Oaspeții i-au avut la start pe Nikolic, Peciukas, Grabauskas, Pustahvar și Solopa. Subotic a înscris primele patru puncte ale timișorenilor, iar medieșenii au marcat o liberă din două. Djapa a comis al doilea fault și a fost schimbat cu Zekavicic care a dus scorul la 6-1. Gaz Metan a egalat la 11 prin „trița” lui Peciukas și a trecut la apărare într-o zonă mobilă, care le-a pus probleme într-o primă fază alb-violeților. Peciukas i-a dus pe alb-negrii în avantaj (11-13), dar Smith, pe sirenă, a egalat la 13, iar Jelenic a înscris una din cele două libere (14-13). Tischenko i-a dus pentru ultima dată în avantaj pe oaspeți (14-15), dar aceștia au ratat două libere, iar Subotic a înscris de două ori de la distanță și i-a desprins pe timișoreni la 20-15. Tischenko a marcat la ultima acțiune a sfertului și a stabilit scorul primei pauze: 20-17, cu Subotic trecându-și în cont 12 puncte.

Pustahvar a concretizat un contraatac și a redus ecartul la o lungime (20-19), iar alb-violeții s-au desprins la 10 puncte după „trițele” înscrise de Subotic, Smith și Milencovici, 33-23 în minutul 17. Oaspeții au redus diferența la 38-35, dar timișorenii s-au desprins din nou la șapte puncte după antisportivul lui Nikolic. Solopa și Nikolic au adus din nou diferența la trei puncte, iar Subotic a înscris ambele libere și a stabilit scorul la jumătatea partidei: 47-42.

Solopa a înscris de la distanță pentru 47-45, dar gazdele au punctat prin Subotic, Jelenic și Toth și scorul devenea 54-45. A revenit și Popa, care acumulase 3 greșeli personale în primul sfert și a fost retras pe bancă. Oaspeții au comis 24 de secunde, iar Dundjerski a marcat primele sale puncte în minutul 23, după ce a ezitat în prima parte a partidei să arunce în mai multe rânduri. Mihai Popa a cerut timp de odihnă și Pustahvar a marcat din spatele semicercului. Jelenic a oprit un contraatac și a fost sancționat cu antisportiv, dar Florin Popa, jucătorul plecat de la Timișoara după startul sezonului, a înscris doar una din libere. Medieșenii n-au folosit posesia suplimentară, George Toth fiind cel care a punctat pentru 58-49. Navickas a reușit cinci puncte și Gaz Metan se apropia la 58-54, dar Toth și Smith au înscris pentru 62-54, Navickas și Grabauskas au înscris câte două libere, iar alb-negrii au încercat să facă pressing sus. Dundjerski a înscris de la distanță și a avut ocazia unui „3 points play” dar a ratat libera suplimentară. Jelenic a punctat de la distanță și scorul devenea 70-58 cu mai mult de un minut până la ultima pauză. Popa a înscris pentru 70-60, dar același Dundjerski a pătruns și a scos libera suplimentară, ceea ce l-a enervat pe Peciukas care a fost sancționat cu tehnic pentru că a dat cu piciorul în bannerele de pe marginea terenului. Fundașul timișorenilor a ratat libera suplimentară, dar a transformat-o pe cea de la tehnic și a dus scorul la 73-60. Djapa și Jelenic au acumulat a 4-a greșeală personală, iar Popa a marcat una din două libere și a stabilit scorul ultimei pauze: 73-61.

Subotic a revenit pe teren în ultimul sfert după ce a fost odihnit în precedenta perioadă de joc. Medieșenii au ratat de două ori din poziții foarte bune, din apropierea inelului, iar George Toth a reușit un slam-dunk și a pus cea mai mare diferență pe tabelă: 75-61. Popa, după pătrundere, și Nikolic, de la distanță, au redus ecartul la sub zece puncte: 75-66. Toth a fost sancționat cu fault ofensiv, iar Perovic a cerut timp de odihnă. Djapa și Tischenko au înscris pentru 80-70. Nikolic și Navickas au punctat de la distanță pentru 82-76, dar și Subotic a reușit „trița” și ducea scorul la 85-76 cu mai puțin de patru minute până la final. Și Navickas a comis un antisportiv, Dundjerski a înscris una din libere, Toth a ieșit cu 5 faulturi, iar Popa și Pustahvar au marcat câte două aruncări de la linia de fault și au strâns scorul la 86-82 cu mai puțin de un minut și jumătate până la final. Oaspeții s-au mai apropiat în două rânduri la patru lungimi, ultima dată cu 26 de secunde înainte de final. Dundjerski a fost faultat rapid și a transformat ambele libere, medieșenii s-au grăbit să arunce de trei și au ratat, iar Perovic a cerut timp de odihnă cu 7 secunde înainte de final. Au revenit pe teren 6 jucători în negru, dar banca a observat și l-a chemat pe unul înapoi. Nu s-a mai înscris pe final, iar partida s-a încheiat cu scorul 92-86, care consfințește prima victorie pentru BC Timișoara în acest sezon și a patra înfrângere la rând pentru Gaz Metan.

„Leii” au condus aproape 38 de minute în acest meci, cu un avans maxim de 14 puncte, dar au avut emoții pe final, ajungând de la un avans de 14 puncte la doar 4 în ultimul sfert. Timișorenii au marcat jumătate din aruncările încercate din acțiune: 32 din 64, dintre care 11 din 21 de la distanță (52,4%). Oaspeții au înscris 29 din 60 de aruncări (48,3%), având din spatele semicercului 11 din 25 (44%). Ambele echipe au transformat 17 libere, gazdele din 23 și medieșenii din 24. Alb-violeții au avut 36 de recuperări (11 ofensive/25 defensive), 18 pase decisive, 18 mingi pierdute, 26 de faulturi și 6 intercepții. Alb-negrii au încheiat partida cu 31 de recuperări (7/24), 19 pase decisive, 14 mingi pierdute, 24 de faulturi și 11 intercepții.

Vujadin Subotic a fost coșgheterul partidei cu 28 de puncte, la care a adăugat 4 recuperări, 3 pase decisive. L-au urmat: Dundjerski cu 13 puncte, 5 recuperări, 8 pase decisive; Smith 13 puncte și 7 recuperări; Toth 12 puncte și 10 recuperări; Djapa 11 puncte; Jelenic 7 puncte; Milencovici 6 puncte și Zekavicic 2 puncte. Pentru Gaz Metan s-au remarcat Pustahvar cu 19 puncte și Peciukas cu 15 puncte, toate reușite în prima repriză.

Pentru cele două echipe aflate la egalitate în subsolul clasamentului cu 8 puncte (1 victorie/6 înfrângeri) urmează dispute cu formațiile bucureștene. Medieșenii primesc vizita Stelei. BC Timișoara va juca în deplasare, după trei etape la rând acasă, la Dinamo, pe 14 noiembrie.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.