Timba pierde primul meci acasă în faza semifinală: 71-72 în restanța cu CSM Ploiești. „Urșii” aveau 16 puncte avans în sfertul trei

BC Timba Timișoara și CSM Ploiești au disputat sâmbătă la sala Constantin Jude restanța din etapa a 8-a a fazei semifinale din Liga 1. Meciul s-a încheiat 71-72, pe sferturi 16-18, 28-14, 18-22 și 9-18. „Urșii” au avut un avans maxim de 16 puncte în prima parte a sfertului trei, dar ploieștenii au reușit să reintre în joc și au gestionat mai bine finalul partidei. Timișorenii au avut mult mai multe aruncări, dar cu sub 35% reușite din acțiune au fost învinși de prahoveni care au marcat peste jumătate din șuturi.

IMG_7066CSM Ploiești este noul proiect baschetbalistic al orașului care a dat formația care a dominat baschetul românesc în ultimii ani, CSU Asesoft. Ploieștenii nu au avut un parcurs foarte convingător în prima parte a campionatului, dar înainte de startul fazei semifinale l-au transferat pe antrenorul Eugen Ilie care a dominat grupa în faza de calificare cu CSU Știința București. Acesta a adus și câțiva jucători de la formația din capitală. Timba era neînvinsă acasă după primele trei partide, dar avea o singură victorie din 5 deplasări și astfel „urșii” erau pe cinci înaintea restanței cu ploieștenii.

BC Timba Timișoara a început partida în formula Medgyesy, Pătru, Colceriu, Lazăr și Kovacevic. CSM Ploiești i-a trimis în teren pe Movileanu, Neagoe, Girbea, Căpușan și Ionescu. Gazdele au condus în debutul partidei cu 2-0 și 5-2, oaspeții au preluat prima dată conducerea la 5-6, avantajul a trecut în ambele tabere, Căpușan și Movileanu au reușit cinci puncte cu care echipa lor a trecut din nou la conducere (10-13), iar Murărescu a cerut timp de odihnă la jumătatea sfertului unu. A urmat un turnover de 24 de secunde al gazdelor. Kovacevic, de la libere, a făcut 12-13. Antrenorul oaspeților, Eugen Ilie, a protestat că nu s-au dat pași la Pop pe o contră a Timbei, dar tânărul jucător al „urșilor” nu a putut să înscrie liberele de care a beneficiat. Ilie a cerut și fault contra timișorenilor care în primele șapte minute au fost sancționați cu o singură greșeală personală, în timp ce oaspeții erau deja în penalizare. 12-15 după libere marcate de ploieșteni și un nou atac pierdut de Timba fără să arunce în 24 de secunde. Medgyesy a punctat pe contraatac, iar Ciotlăuș de la distanță. Lazăr a înscris pentru 16-18 la o fază la care se putea da fault în atac. La ultima acțiune a sfertului Kovacevic a fost faultat pe aruncarea de la distanță, dar nu s-a fluierat, astfel că scorul primelor zece minute a fost 16-18.

Ene și Căpușan au dus scorul la 16-22 la începutul sfertului doi,  iar Lazăr și Kovacevic i-au apropiat pe galben-negrii la o lungime, profitând de mai multe mingi pierdute în atac de ploieșteni. Eugen Ilie a cerut timp de odihnă, iar Filip a egalat la 22 marcând una din două libere. Tot Filip a egalat la 24 și Stănescu ducea echipa gazdă la conducere (27-24) cu o reușită de la distanță. „Urșii” reușeau un „run” de 10 puncte și se distanțau la 37-26, iar la pauza mare s-a intrat cu 44-32.

Bănățenii și-au mărit ecartul la 16 puncte în mai multe rânduri (48-32, 52-36, 54-38). Oaspeții au reușit să se apropie la 59-50. A urmat tehnicul dictat la protestele lui Ilie și după cele trei libere marcate, Timba s-a dus la 62-50. Lazăr a acumulat 4 faulturi și a fost schimbat cu Filip. Ploieștenii au plimbat bine mingea după recuperarea ofensivă și l-au găsit liber pe Girbea care a marcat de după semicerc. La ultima pauză scorul a fost 62-54.

Căpușan a ratat libera suplimentară, Medgyesy a marcat pe contraatac, iar Ene, din spațiul de trei secunde a dus scorul la 64-58. Ploieștenii au pus mari probleme cu apărarea în zonă, mult mai agresivă, iar timișorenii au părut că nu se regăsesc în atac. Au fost momente în care mingea n-a mai ajuns la principalul marcator, Kovacevic, după ce se demarca, iar în alte momente, vedeta „urșilor” nu a dat drumul la minge, încercând multe pătrunderi individuale. 24 de secunde din nou pe atacul gazdelor, iar Movileanu a marcat două „trițe” la rând și a egalat la 64, făcându-l pe Bogdan Murărescu să ceară time-out cu șase minute până la final. Lazăr și Stănescu i-au readus pe bănățeni în avantaj (68-64), dar ploieștenii au replicat prin Ciotlăuș și Căpușan și reveneau la conducere (68-70 cu două minute până la final). Stănescu a marcat de la distanță (45 de grade dreapta) și a dus Timba pentru ultima dată la conducere (71-70 cu 98 de secunde rămase din joc). Finalul a fost marcat de multe greșeli. Ploieștenii au făcut pași în atac, Kovacevic a dat airball, iar Lazăr a ratat șansa de a închide meciul cu două libere care nu au găsit coșul. Căpușan a făcut blocaj defensiv și a recuperat, fiind faultat imediat. Time-out Timba, experimentatul jucător al ploieștenilor a marcat ambele libere și a dus scorul la 70-71 cu 18,4 secunde până la final. A urmat un nou timp de odihnă al gazdelor, ploieștenii au revenit cu o apărare avansată, antrenorul timișorean și-a pierdut cumpătul, iar formația sa nu a reușit să marcheze la ultima fază. S-a încheiat 70-71 și Timba pierde primul meci acasă în faza semifinală după ce s-a impus în precedentele trei partide jucate la sala Constantin Jude.

Dejan Kovacevic a fost coșgheterul partidei cu 23 de puncte. Mario Lazăr a încheiat în double-double cu 20 de puncte și 17 recuperări, fiind cel mai eficient jucător de pe teren (29 la eficiență). Pentru Timba au mai înscris: Filip 9 puncte, Stănescu 9 puncte, Pop 6 puncte și Medgyesy 4 puncte. Au mai intrat Pătru și Colceriu. Marius Ciotlăuș a reușit cele mai multe puncte din tabăra învingătoare cu 16 puncte (a adăugat 8 recuperări). Andrei Căpușan (fost jucător la BC Timișoara) a încheiat cu double-double: 14 puncte și 10 recuperări. Pentru oaspeți au mai înscris: Movileanu 11 puncte, Girbea 8 puncte, Ene 7 puncte (7 recuperări), Dumitrescu 5 puncte, Ionescu 5, Neagoe 4 și Casale 2 puncte. A mai intrat Dogaru.

Timba a avut cu 18 aruncări din acțiune în plus: 72 față de 54, dar procentajul de 34,5% a fost modest față de 52% al oaspeților. Gazdele au înscris 20 din 55 de aruncări de două puncte (36%) și 5 din 17 „trițe” (29,4%). Prahovenii au marcat tot 20 de aruncări de două puncte, dar din 34 încercate (59%), precum și 8 din 20 de șuturi de la distanță (40%). Galben-negrii au avut 24 de libere din care au transformat 16 (67%), față de 8 din 13 (61,5%). Timișorenii au înscris 24 de puncte după cele 20 de mingi pierdute de adversari, în timp ce ploieștenii au marcat 4 puncte după 7 turnovers ale gazdelor. Oaspeții au reușit mai multe recuperări: 41 (9 ofensive/32 defensive) la 36 (16/20). Timba a încheiat partida cu 14 pase decisive, 10 intercepții, 17 faulturi și un capac. CSM Ploiești a avut 18 assist-uri, 4 capace și 24 de faulturi. „Urșii” au condus 29 de minute, iar oaspeții 10. Cel mai mare avans al gazdelor a fost de 16 puncte, iar de partea cealaltă de 6 puncte (22-16). Au fost 9 schimbări de lider și 7 egalități.

Declarații:

Bogdan Murărescu (BC Timba Timișoara):

„În momentul în care controlezi jocul 75% și în 25% din timp risipești toată munca pe care ai depus-o prostește, asta este. Ne-am pierdut capul și am fost pedepsiți, nu sunt prea multe de spus. Am jucat bine până la un anumit punct după care n-am mai avut caracter. Ne-a incomodat (apărarea lor mai agresivă) s-a și văzut. Ne-a incomodat pentru că n-am fost lucizi. Ni s-a pus ceața și n-am mai găsit soluțiile necesare. Am început să plângem că unul se apără prea agresiv, povești de copii mici. Dacă n-avem forță și nu-nțelegem că atunci când este cel mai important, atunci trebuie să ieșim în evidență, nu în meciurile fără miză, ne pierdem vremea. Am avut un început bun de joc, până în sfertul trei am controlat. În sfertul patru când am avut cea mai mare nevoie de luciditate, n-am avut-o, am început să plângem. Noi suntem treji demult. Eu știu exact care e situația noastră. Plecăm cu șansa a 4-a. Dacă o să jucăm în stilul ăsta: n-avem coloană vertebrală, n-avem caracter să ducem un meci până la sfârșit. Să încetăm să ne mai plângem că, eu știu, unul se apără prea tare, altul lovește prea mult. Noi trebuie să ne vedem de jocul nostru dacă suntem jucători profesioniști. Dacă nu suntem jucători profesioniști, trebuie să plecăm acasă, fiecare de unde am venit. Asta este. Când am avut nevoie de valoare am pierdut 4 mingi consecutiv. În rest, când am avut 15 puncte, toată lumea băga și era fericită. Asta este. Sper să ne învățăm lecția. Mă aștept de la cel mai important jucător al nostru să iasă în evidență atunci când trebuie, nu atunci când nu trebuie. Atunci când nu trebuie poate să iasă oricine în evidență. Avem de muncit, ne pregătim. Trebuie să câștigăm ultimul meci care nu va fi ușor pentru că și Brăila va veni aici, cu siguranță, motivată să cîștige din alte părți. E clar. Și acolo am câștigat în ultimele 30 de secunde. Nu suntem calificați încă. Și dacă ne calificăm cred că plecăm cu șansa a 4-a”.

Eugen Ilie (CSM Ploiești)

„O victorie foarte frumoasă. Contează enorm pentru noi, nu atât din punct de vedere al clasamentului. Practic și Timba e 99% calificată. Are meci ușor acasă cu Brăila. E o victorie prin care echipa mea crește. E o echipă de copii. Se joacă de foarte multe ori cu patru de U20 în teren și atunci pentru moralul nostru a fost foarte ok. Ușor, ușor începem să înțelegem. Ne-am strâns aproape de două luni și e mult de muncă. Probabil pentru transferurile din pauză, au venit 9 jucători. Toată lumea se uită, au adus 9 jucători și atunci cu siguranță… dar din cei 9 jucători 7 sunt U20 și atunci noi avem mult de muncă”. Despre turneul final: „Este cumplit sunt 3 meciuri, 3 zile. Avantajul meu este că jucăm 11, chiar 12 jucători meci de meci și atunci rotația este mai lungă. Sper să poată să mă ajute. Dorința și ambiția lor de a arăta că merită să fie în prima ligă pot să facă diferența. Toate celelalte trei echipe au jucători străini și se antrenează de mult timp împreună. Noi suntem abia la început. O să fie foarte greu oriunde ar fi turneul”.

CLASAMENT

Cu această victorie CSM Ploiești a preluat șefia clasamentului cu 16 puncte (7 victorii/2înfrângeri). Pe doi este CS Politehnica Iași cu 15 punct (6/3), urmată de Știința București și Municipal Olimpic Baia Mare cu câte 14 puncte (5/4). Timba este pe cinci cu 13 puncte (4/5).

În ultima etapă „urșii” au nevoie de victorie acasă cu CS Cuza Sport Brăila, lanterna roșie cu 9 înfrângeri din tot atâtea partide în faza semifinală. La prima vedere pare un meci ușor, dar timișorenii s-au impus greu pe terenul brăilenilor, la doar șase puncte. CSM Ploiești și Poli Iași își vor disputa primul loc în meciul direct de pe terenul prahovenilor, în timp ce adversarele directe ale timișorenilor, Municipal Olimpic Baia Mare și CSU Știința București se întâlnesc în Maramureș. Timba are avantajul rezultatelor directe cu ambele formații pe care le urmează în clasament la un punct. Toate partidele din ultima etapă sunt programate vineri 13 mai de la ora 17.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.