Timba Timişoara, prim sfert câştigat, prim succes în pregătiri: 78:69 cu maghiara Jaszberenyi

BC Timba Timişoara a obţinut primul triumf în jocurile de verificare precompetiţionale, cu ocazia celui de-al doilea meci disputat de „Urşi” la Cluj City Cup, 78:69 (41:30) contra lui Jaszberenyi Kosarlabda KSE, căpitanul Denham Brown contribuind cu 21 de puncte şi aşadar peste un sfert din realizările galben-negrilor. A fost al optulea joc amical al elevilor lui Murărescu, între eşecul de joi cu gazda U Mobitelco şi duelul de mîine cu Tamis Pancevo.

BC Timba a câştigat clar primele 10 minute, cu 24:9, adăpost suficient pentru prima victorie după 7 înfrângeri în pregătiri. Ulterior, s-a încheiat 17:21, 21:21, 16:18, timişorenii mai marcând prin Bridgewaters, cu 19 puncte, Lawrence – ex-clujeanul, cu 13, Andrieş, cu 11, Mihuţi şi Florveus, cu cîte 4, respectiv Păcurariu, Popa şi Czmor – fiecare cu câte două. Raivio a fost principalul marcator al învinşilor, cu 17 puncte.

U Mobitelco a dispus în celălalt joc de Tamis Pancevo cu 69:58, Kuburovic şi Lalovic marcând câte 15 puncte, iar gazdele clujene au maxim de puncte, 4 înaintea ultimei zile a patrulaterului City Cluj Cup, în vreme ce BC Timba şi maghiarii au câte 3 iar Tamis două.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.