Timișoara, încă un eșec în overtime, acum cu craiovenii

Baschetbaliștii Timișoarei au început cu stângul tronsonul final al returului în sezonul regular al Ligii Naționale, programând ”duble” în capitală cu SCM U Craiova și gazda Dinamo iar săptămâna viitoare la Oradea cu steliștii și clujenii pe 6-7 mai, alb-violeții cedând joi după-amiază oltenilor mai bine clasați după pierderea la 9 puncte a sfertului inaugural și reușita a numai 10 puncte în sfertul după pauză, abordat de bănățeni la conducere, în tentativa de apărare a locului 7. Elevii lui Petricevic au revenit prin Gajic și Pesakovic în minutul final, de la 63:67 la 67:67, egalitate și overtime, în care au capotat pentru a doua oară în acest campionat.

SCM Timișoara s-a înclinat pentru a doua oară în 2021 celor de la SCM U Craiova, după un 72:54 pe 20 ianuarie la Oradea, de astă dată pierzând în overtime cu 70:78 la București, unde ”violeții” aveau 37:34 la pauză. Scorurile pe sferturi au alternat, de la 15:24 la 22:10, de la 10:17 la 20:16, de fiecare dată cu reveniri ale bănățenilor, depășiți însă și în capitală în overtime, așa cum pățeau și în ultima apariție din 2020 pe terenul sibienilor, triumfători după 45 de minute cu 92:85 pe 30 decembrie 2020, cu 14:7 în overtime.

De astă dată a fost 11:3 pentru craioveni în cele 5 minute adiționale din București, pe mâna lui Pratt, cu două coșuri la rând și o liberă, Vucic desprinzându-i și mai mult pe olteni, 75:68, la care a venit și unicul coș din acțiune al timișorenilor, după un timp de odihnă, în ultimul minut, prin Mijajlovic: 70:75. Dar ”albaștrii” au gestionat bine ultimele 50 de secunde, același Filipovic și Diculescu transformând de la libere: 3:11 și 70:78.

Un procentaj foarte slab al aruncărilor de două puncte, 24%, doar 9 din 37, SCM fiind dominată și la recuperări, 40-46.

Timișorenii, în 5-ul de start Mocrițchi, Mijajlovic, Mirkovic, Brown, Komatina, au condus de două ori în primele faze, prin deschiderea de scor a lui Brown și ”trița” lui Komatina, dar craiovenii au răsturnat scorul de la 5:2 la 5:11, reușind nu mult mai apoi și un run de 8 puncte, de la 14:12 la 22:12, cu Jonathan Person vioară întâi.

”Violeții” au început mult mai bine sfertul 2, Olah și Gajic fructificând libere iar Mocrițchi și Mirkovic apropiindu-i și de la distanță la un singur punct, 25:26, în nici 3 minute. Avea să fie sfertul lor, cel mai categoric tranșat, în care Gajic a egalat de la distanță în minutul 17, 30:30. Un minut mai apoi Komatina prelua conducerea tot de la distanță, 33:32, scorul pauzei fiind stabilit de timișoreanul Olah de la linia de libere, 37:34.

Copie la indigo celui inaugural, sfertul după pauză a fost al oltenilor, care au egalat prin Vucic deja în primul minut iar Pratt a preluat conducerea peste alte 15 secunde, Henson punctând apoi de la distanță, egalare tot de la distanță, Pesakovic – abia primul coș din acțiune al ”violeților” după 6 minute, 42:42. Însă un run craiovean de 5 puncte pe mâna lui Țibîrnă și mai ales Henson i-au redesprins puțin pe ”albaștri”, ajunși din nou din urmă de Pesakovic, de la distanță. Când mai erau însă 3 secunde din penultimul sfert, Dino Cinac a făcut 51:47 pentru olteni.

Care și-au dublat avansul în primul minut al sfertului final, 55:47, cursa de urmărire fiind inițiată de același Pesakovic, de la distanță. Și tot cu o ”triță” a egalat Mirkovic în minutul 33, 55:55, craiovenii desprinzându-se din nou la 6 puncte și conducând în general în ultimele minute, nu însă și la final. Când, după un timeout și două schimbări, ”violeții” au egalat prin același Pesakovic, cu 20 de secunde de jucat… 67:67.

În overtime, deja-vu… Înfrângere după prelungiri, în 10 jucători, dintre care Dragoste a jucat nici două minute, Gajic adunând peste 38 iar Mirkovic 35. La puncte, Pesakovic 14, Brown 13, Gajic 10, Olah 9, Komatina și Mirkovic câte 8, Mijajlovic 5 iar Mocrițchi 3.

Henson a marcat 14 puncte pentru trupa lui Aleksandar Todorov, iar Vucic și Filipovic câte 13, Person 11 și Pratt 10, care a jucat peste 40 de minute, toți cei doar 8 componenți folosiți ai ”albaștrilor” înscriind măcar 5 puncte fiecare.

SCM Timișoara revine pe terenul ”Dinamo” din capitală tocmai împotriva gazdei, vineri de la ora 20. Ultimele rezultate din LNBM, programul din weekend și clasamentul, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Baschet.

Acest articol a fost publicat în Baschet și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.