Diaconu out! Cionca, Pastor, Atofanei, podiumul pe Timiş în 2011

1. Adrian Cionca, campion mondial în canotaj, 2. Adelina Dorina Pastor, atleta ex-sportiva numărul 1 în Timiş pe 2010 şi 3. Ionuţ Atofanei, un alt canotor, iată podiumul revizuit în ultimele ore ale zilei de luni, prin excluderea lui Diaconu ca loc 2, al celor mai buni sportivi ai judeţului pe anul în curs. Dorin Bena, cel care l-a şlefuit la CSS Bega Timişoara pe Adrian Cionca, a fost desemnat antrenorul anului în judeţul Timiş, titlul de cea mai bună echipă în sporturi olimpice revenindu-i lui CSM Lugoj, campioană naţională la lupte libere, respectiv lui CS AEM Luxten la discipline neolimpice. Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Timiş a desemnat aşadar laureaţii arenei sportive timişene în anul 2011, care au fost recompensaţi în cadrul programului „Festivitatea de premiere a sportivilor timişeni medaliaţi la competiţiile internaţionale şi naţionale în anul 2011”, ce s-a derulat marţi 13 decembrie la ora 14 în Sala de Consiliu a Palatului Administrativ a judeţului Timiş, premierea fiind efectuată de către preşedintele C.J. Timiş, Constantin Ostaficiuc, şi membri ai  comisiei învăţământ, cultură, sport a C.J. Timiş. (foto prima pagină: Adrian Cionca).

Dacă între laureaţii ramurilor olimpice s-au regăsit, în ordine, sportivi din canotaj, atletism, din nou canotaj, şi încă de două ori, gimnastică, kaiak-canoe, badminton, triatlon şi tir, la disciplinele neolimpice a dominat din nou Emilian Dan, în navomodelism, dintr-un total de 3 reprezentanţi ai acestui sport şi ai familiei Dan, făcându-şi loc în primii 10 şi karatişti respectiv şahiste.

Dar iată enumerarea performerilor, în ordine inversă a clasării, conform ierarhiei întocmite de DJST Timiş şi remisă spre publicare sâmbătă dimineaţă.

În TOPUL OLIMPIC pe 2011, cu PREMII ACORDATE ÎN BANI şi CUPE SPORTIVE:

10. VĂTĂMANU SORIN – ATLETISM – CS U Timişoara (antrenor emerit IOAN DAMASCHIN). Cinci medalii de aur la nivel naţional în 2011.

9. STOIAN MARK – TIR– C.S.M Timişoara (antrenor STAN REMUS). Rezultate : Campionatul Naţional Juniori I-  2 loc I; Campionatul Naţional Seniori – 1 Loc II; Campionatul Naţional Seniori – 1 Loc III;

8 . BĂLĂNESCU CIPRIAN – TRIATLON – C.S. Raide Competition                               Timişoara (antrenor : GIURCĂNEANU MATEI). Rezultate: Campionatul Naţional de Seniori – 2 Loc 1; Campionatul Balcanic Seniori.

7 . ILIN DAN –  BADMINTON C.S. Şcolar 1 Timişoara (antrenor: DAN CORINA).  Rezultate : Campionatul National  Echipe Tineret  – I Loc I; Campionatul National  Tineret –simplu  – I Loc III; Campionatul National  Tineret –dublu baieti – I Loc III; Campionatul National  Tineret –dublu mixt– I Loc III; Campionatul National  Echipe U 17  – I Loc I; Campionatul National   U 17 –Simplu  – I Loc III; Campionatul National   U 17 –Dublu  – I Loc III; Campionatul National  Echipe U 19  – I Loc I;

6 . VIERU ALEXANDRU – KAIAC-CANOE – C.S. Şcolar 1 Timişoara (antrenor : Diaconu Florin). Rezultate: Campionatul Naţional de Juniori – 1 Loc 2; Campionatul National  de Juniori – 1 Loc 3; Campionatul Mondial de Juniori– 1 Loc 4; Campionatul  European  de Juniori– 1 Loc 5.

5 . COTUNA VLAD –  GIMNASTICĂ–  C.S.Municipal Lugoj. Antrenor: Boici Ioan. Rezultate: Campionatul Mondial Universitare-1 loc 3; Campionatul National  de Maestri  bara– 1 Loc 1; Campionatul National  de Maestri  paralele– 1 Loc 2; Campionatul National  de Maestri  sol– 1 Loc 2; Campionatul National de Maestri inele -1 loc 3;

4 . DONCI  DANIEL – CANOTAJ – C.S. Universitatea Timişoara. Antrenor: Calapis Ecaterina. Rezultate: Campionatul Naţional Seniori – 4 Loc 1;

3 . ATOFANEI  IONUŢ  – CANOTAJ  – C.S.S. Bega / C.S. Universitatea. Antrenor : Calapis Ecaterina. Rezultate: Campionatul National  Seniori – 4 Loc 1 ; Campionatul National  Juniori– 4 Loc 1 .

2 . PASTOR ADELINA – ATLETISM  – L.P.S. Banatul  – C.S.M. Timişoara. Antrenor emerit: Damaschin Ioan. Rezultate: Campionatul European  Seniori – pe echipe  – 1 Loc 3; Campionatul National  Seniori – 1 Loc 3; Campionatul National  Tineret – 2 Loc 2; Campionatul National  Tineret – 1 Loc 3; Campionatul National  Juniori – 1 Loc 1; Campionatul National  Juniori – 2 Loc 2.

SPORTIVUL ANULUI  20111 . CIONCA ADRIAN – CANOTAJ – C.S.S. Bega Timişoara. Antrenor: Bena Dorin. Rezultate : Campionatul Mondial Juniori  – 1Loc 1; Campionatul  European Juniori– 1Loc 1; Campionatul  Balcanic Juniori – 2 Loc 1; Campionatul National Seniori – 1 Loc 1; Campionatul National Juniori – 2 Loc 3 .

ECHIPA ANULUI 2011 a fost desemnată formaţia de lupte libere CSM Lugoj, antrenată de Vanea Emil. Rezultate: Campionatul Naţional echipe Seniori – Loc 1

În TOPUL NEOLIMPIC  pe 2011, cu PREMII ACORDATE ÎN BANI, CUPE SPORTIVE, ierarhia de jos în sus e următoarea…

11. VERONICA FOIŞOR– Şah – C.S.S.- A.E.M. LUXTEN Timişoara. Antrenor emerit : Paşcalău Cornel. Rezultate : Campionatul European Juniori I  – 1 Loc 1; Campionatul National Juniori I  –2 Loc 1; Campionatul National Juniori I  –2 Loc 2; Campionatul National  Seniori echipe – 1 Loc 2;

10. CRISTINA FOIŞOR– Şah –  A.E.M.  LUXTEN Timişoara. Antrenor emerit: Grunberg Sergiu. Rezultate : Cupa Campionilor Europeni  – echipe feminin  – 1 Loc 2; Campionatul National Seniori   –1 Loc 1; Campionatul National  Seniori echipe – 1 Loc 2;

9. SHEIN ALEXANDRU – karate – C.S.Fudokan. Antrenor:Zoltan Naghy. Rezultate: Campionatul Mondial juniori-2 loc 2; Campionatul European juniori echipe 1 loc 1; Campionatul European juniori -2 loc 2; Campionatul European juniori -1 loc 3;

8. DAN LUCIAN – Navomodelism – C.S.M.  Timisoara. Antrenor  : Niculina Dan. Rezultate: Campionatul  European – 1 Loc 2; Campionatul  European – 1 Loc 3; Cupa  Europei- 3 Loc 1; Campionatul National  Seniori – 4 Loc 1; Campionatul National  Seniori – 2 Loc 2; Campionatul National  Seniori – 1 Loc 3.

7. ADAM BOGDAN – Karate- C.S.UTK.Timisoara. Antrenor:Mihai Cioroianu. Rezultate: Campionatul European Eureka-2 loc 1; Campionatul European Wado Ryu-2 loc 2;

6. PLOP MIHAIL – Karate  – U.T.K.  Timisoara. Antrenor : Cioroianu Mihai. Rezultate : Campionatul European Eureka – 2 Loc 1; Campionatul European- Wado Ryu  2 Loc 2; Campionatul National –  2 Loc 1;

5. FĂSUI ALEXANDRU – Karate- U.T.K.Timişoara. Antrenor: Cioroianu Mihai. Rezultate: Campionatul European Eureka-2 loc 1; Campionatul European Wado Ryu-1 loc 2; Campionatul National-2 loc 1;

4. POP ALEXANDRA – Karate  – U.T.K.  Timisoara. Antrenor : Cioroianu Mihai. Rezultate: Campionatul European- Eureka. – 4 Loc 1; Campionatul National-4 loc 1;

3. DAN CRISTINA – Navomodelism –  C.S.M.  Timisoara. Antrenor  : Niculina Dan. Rezultate : Campionatul European – 1 Loc 2; Campionatul European – 3 Loc 3; Cupa  Europei- 2 Loc 1; Cupa  Europei- 2 Loc 2; Campionatul National  Seniori – 4 Loc 1; Campionatul National  Seniori – 2 Loc 2.

2. CORBEANU ALEXANDRA – Karate  – U.T.K.  Timisoara. Antrenor : Cioroianu Mihai. Rezultate : Campionatul Mondial – Kumite echipe . – 2 Loc 1; Campionatul European- Kumite individual –  1 Loc 2; Campionatul National –  2 Loc 1;

1. DAN EMILIAN–  Navomodelism –  C.S.M.  Timisoara. Antrenor  : Niculina Dan. Rezultate : Campionatul  European  – 1 Loc 1; Campionatul European – 2 Loc 2; Campionatul European – 2 Loc 3; Cupa  Europei- 4 Loc 1; Cupa  Europei- 3 Loc 2; Cupa  Europei- 1 Loc 3; Multiplu medaliat la Campionatele Naţionale.

ANTRENORI CU REZULTATE DE EXCEPŢIE ÎN ANUL 2011:1. CORINA DAN; 2.     MATEI GIURCĂNEANU; 3. STAN REMUS; 4. DIACONU FLORIN; 5. CALAPIS ECATERINA; 6. BOICI  IOAN; 7. DAMASCHIN IOAN; 8. NICULINA DAN; 9. CIOROIANU MIHAI; 10. PAŞCALĂU CORNEL; 11. GRUNBERG SERGIU.

ECHIPA ANULUI  2011 a fost desemnată echipa de şah feminin a C.S. AEM – Luxten Timişoara. Antrenor: Grunberg Sergiu. Rezultate: Cupa Campionilor Europeni echipe feminine – locul II

PREMII JOCURI SPORTIVE – echipa de handbal junioare V a LPS Banatul Timisoara (antrenor: Adriana BOTA; Campioana Naţională a României); – echipa de volei speranţe băieţi a CSS Bega Timisoara (antrenor: Daniel JITARU; Campioana Naţională a României); – echipa de fotbal U16 Selecţionata Judeţului Timiş (antrenor: Cristian CONTESCU; Campioană Naţională a României); – echipa de fotbal juniori B a LPS Banatul Timisoara (antrenor: Cristian PETCU; Campioană Naţională a României); – echipa de fotbal juniori A a FC Politehnica Timisoara (antrenor: Robert FRUŞA; Campioană Naţională a României).

ANTRENORUL ANULUI 2011: 1. Profesor : Bena Dorin.

MENŢIUNI SPORTURI OLIMPICE ŞI NEOLIMPICE

– BIEA FLAVIUS  – C.S. Banatul Timisoara; SZABO RAFAEL  – C.S.S. Lugoj; POPA ADRIAN – C.S.S. Timisoara; CEBAN NICOLAI – C.S.M. Lugoj; TORDAI BOTOND – C.S. Bede Shotocan Timisoara; ANTONIAC DANA –  C.S. Bede Shotocan Timisoara; ANICHITEI ALEXANDRU – C.S.S. Timisoara; CAZACU SORIN –  C.S.Argus Timisoara; SIMON GHEORGHE  – C.S.S. Timisoara; MIHALAŞ ADRIAN – C.S.S. Timisoara; DEZNAN SERGIU  – C.S.M. Timisoara; ARTENIE ALIN – C.S.M. Timisoara; POPA GHEOTGHE – C.S.M. Timisoara; VĂTĂMANU SORIN –  L.P.S. Banatul Timisoara; DUMITRACHE COSMIN – L.P.S. Banatul Timisoara; BĂRBUŢANDREI – L.P.S. Banatul Timisoara; SUCAN LARISA  – L.P.S. Banatul Timisoara; DUMITRESCU CARMEN  – L.P.S. Banatul Timisoara; LUPULESCU CONSTANTIN – A.E.M. Luxten Timisoara; DRAGOMIRESCU ROBIN – C.S.S. Timisoara; ŞTEFAN ALEXANDRA – C.S.S. Timisoara; OLARIU SONIA – C.S.S. Timisoara; DASCALIUC ALEXANDRA – L.P.S. Banatul Timisoara; INIŞCONI VLAD – L.P.S. Banatul Timisoara; PUZKZ DENISA – C.S.M. Timisoara; ROTARU ADRIANA – C.S.M. Timisoara; BĂLĂCIANU VASILICA – C.S.S. Timisoara; DUMITRU LUCIAN – C.S.S. Timisoara; TODORAV CASIAN – C.S.S. Bega Timisoara; BLANARU BIANCA – C.S.S. Bega Timişoara.

SPORTURI TEHNICE: 1. PASCOTĂ IONEL – C.S. Pascota Timisoara; 2. CAZACU CATALIN – C.S. Taifun Timisoara. MenţiuniKrepelka Alexandru – CS X MOTOR SPORT; Giurisici Marius – ACR TIMIS; Leonard Borlovan – ABAS Timisoara.

CLASAMENT PERSOANE CU DEFICIENŢE LOCOMOTORII: 1.  NICOLA GABRIELA–C.S.H.L. 93 Lugoj; 2.  VĂRGATU DORINA – C.S.H.L. 93 Lugoj; 3. DOANĂ VICTOR–C.S.H.L. 93 Lugoj.

PERSONALITATI SI  STRUCTURI SPORTIVE  CARE AU COTRIBUIT LA PROMOVAREA SI DEZVOLTAREA SPORTULUI ROMANESC  SI TIMISEAN: 1.     D-nei Doina Moţ – director al Academiei Olimpice Române, filiala Timiş; 2. D-lui  Anton  Aurel  –  şah – pentru întreaga activitate; 3. FC Politehnica Timisoara – fotbal –  pentru cei 90 de ani de activitate; 4. D-nei Simona Amânar – pentru promovarea si dezvoltarea activitatii sportive in judetul Timiş; 5. D-lui profesor Ion V. Ionescu pentru promovarea si dezvoltarea activitatii fotbalistice in judetul Timis; 6. D-lui profesor Vasile Gaboraş, pentru promovarea şi dezvoltarea activităţii fotbalistice în judeţul Timiş.

CLUBURI SPORTIVE CU REZULTATE DE EXCEPTIE IN ANUL 2011

1.     CLUBUL SPORTIV SCOLAR TIMISOARA;

2.     CLUBUL SPORTIV SCOLAR BEGA  TIMISOARA;

3.     CLUBUL SPORTIV UNIVERSITATEA  TIMISOARA;

4.     CLUBUL SPORTIV SCOLAR LUGOJ;

5.     CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL LUGOJ;

6.     CLUBUL SPORTIV MUNICIPAL TIMISOARA;

7.     LICEUL CU PROGRAM SPORTIV BANATUL TIMISOARA;

8.     PALATUL COPIILOR TIMISOARA;

9.     CLUBUL SPORTIV BANATUL TIMISOARA;

10.   F.C. POLITEHNICA TIMISOARA;

11.   R.C.M.  TIMIŞOARA;

12.   CLUBUL SPORTIV A.E.M.- LUXTEN  TIMISOARA;

13.   CLUBUL SPORTIV MEDICINA TIMIŞOARA.

 

 

 

 

 

Acest articol a fost publicat în Canotaj, Sport sabotat, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la Diaconu out! Cionca, Pastor, Atofanei, podiumul pe Timiş în 2011

  1. Niculita Ion spune:

    Sportiva RUS REBECA – Atletism: Proba Alergare Montana – Profesor antrenor: NICULITA ION – L.P.S. Banatul Timisoara
    Rezultate: – Campionatul Balcanic – 1 loc I cu Echipa Romaniei;
    – Campionatul Balcanic – 1 loc III la Individual;
    – Campionatul European – 1 loc II cu Echipa Romaniei;
    – Campionatul European – 1 loc V la Individual.
    – NU ESTE INREGISTRATA (PRINSA) NICI LA PREMII SI NICI LA MENTIUNI !

  2. printu" spune:

    las ca in schimb e prinsa Rotaru Adriana, care cred ca nici nu a participat la vreun concurs anul acesta……ce sport o face fata asta nu imi pot da seama?!?!?!?!?! alllllllllllllllllllllllloooooooooooo treziti-va oameni buni, ca suntem luati de prosti……..

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


× 7 = paisprezece

 


Ultimele articole din categoria Canotaj: