Rezultate Dance All Stars 2017. FOTO

Concursul internațional de dans sportiv „Dance All Stars 2017”, un eveniment organizat de Clubul de Dans Sportiv Contesina București, sub egida Federației Române de Dans Sportiv (FRDS) și a Federației Internaționale de Dans Sportiv (WDSF), s-a derulat la sfârșitul săptămânii trecute la Hotel Pullman – World Trade Center din capitală și a reunit un număr impresionant de sportivi români dar și străini, competițiile fiind jurizate de cei mai buni arbitri români, dar și de un corp de arbitri internaționali. După două zile de întreceri cei mai buni sportivi s-au impus, multe dintre titluri fiind adjudecate de sportivii noștri.

Astfel, la categoria Adult Latin, primele trei locuri au fost adjudecate de sportivii români, pe locul I fiind perechea Paul Moldovan-Cristina Tatar, pe locul II Alexandru Miculescu-Andra Păcurar și pe III Ștefan Grigore-Laura Filipescu.

Categoria Adult Standard a fost adjudecată de reprezenta României, Raul Foliboga-Andra Mihaela Radu.

Prezență covârșitoare de sportivi români și în finala categoriei Youth Standard, unde perechea Florin Stan-Daria Grigore a cucerit medaliile de argint, Alin Zircoane-Anca Copos și-au trecut în cont medaliile de bronz, iar perechile Tudor Mureșan-Ada Precup și Alexandru Stan-Miriam Tigău s-au clasat pe locul V, respectiv VI.

La Youth Latin, perechea Tudor Mureșan-Ada Precup au terminat competiția pe locul II, locul III a fost acontat de Marius Eric Nițu-Antonia Iosub, iar perechea Alexandru Stan-Miriam Tigău s-a clasat pe VI.

Alte detalii despre această competiție aflați de pe site-ul nostru oficial, dancesport.ro.

La competiția WDSF World Open Uzhgorod, în Ucraina, pe 23 aprilie 2017, sportivii români au obținut următoarele rezultate în finale:

La Adult Latin, locul 2 pentru Ion Alexandru – Toma Diana Andreea, iar la Adult Standard cinci pentru Rednic Paul – Lucaciu Roxana, respectiv locul 6 la Youth Standard pentru Marita Ciprian Petre – Bumba Oana Tamara. Tot în finală și în Slovenia, la Adult Latin, România a obținut locul 5 prin Paraschiv Mihai-Vlad și Bezusenco Anne.

Și pentru că pe 29 aprilie este Ziua Internațională a Dansului (IDD), FRDS a lansat o provocare tuturor iubitorilor de dans. Doritorii trebuie să transmită live sau să filmeze un moment coregrafic pe care trebuie să-l posteze pe pagina de facebook a FRDS-grup oficial. Participanții trebuie să adune cât mai multe like-uri timp de o săptămână, clipul cel mai apreciat fiind declarat Dansul IDD 2017.

+

Iată rezultatele pe larg de la Dance All Stars WDSF Open Bucharest conform clasamentului final: