“Mânjii” lui Vlătănescu furnizează o plăcută surpriză: 2-1 la locul 2

Mai întîi CFR a pufăit din greu acasă, sîmbăta trecută cu Unirea Peciu Nou, iar acum, în etapa a XX-a, i-a venit rîndul grupării de pe locul 2 să sufere doar al doilea eşec stagional, şi tot pe propria arenă. Cîştig de cauză? … CSM Lugoj! Aşadar surpriza rundei s-a produs pe terenul din Chişoda, unde trupa lui Petre Vlătănescu n-a mai cedat, ca în urmă cu două săptămîni, la Lugoj, ci a adăugat clarului succes cu jimbolienii: FC Chișoda – FC Auto 1-2 (1-1).

"Roşii" de la FC Auto şi-au surprins încă din minutul 2 gazdele din Chişoda

Chiar din minutul 2, la prima acțiune spre poarta gazdelor, Darius Vițan a respins mingea în corner, la şutul expediat de Ursachi. A urmat lovitura de colț, centrare perfectă a aceluiaşi Ursachi, și Coca a înscris printr-o pădure de picioare, mingea strecurându-se în plasă: 0-1.

Localnicilor, care nu le venea să creadă că sunt conduși, au apăsat în consecinţă pedala de accelerație iar în minutul 30, tot în urma unui corner, executat de Golea, pentru Doichița, au reușit să restabilească egalitatea cu un șut de la 18 metri lateral, mingea luând o traiectorie ciudata şi poposind în plasă.

După pauză se părea ca gazdele își vor trece în cont cele trei puncte, în urma muștruluielii de la pauză, aplicată de către antrenorii Cristi Safta si Adrian Șețu. Dar nu a fost să fie, întrucât „mânjii” lui Vlătănescu au continuat să joace peste așteptări, însă ratările de unul singur cu portarul, „opera” lui Victor Ursachi, l-au adus în culmea disperării pe antrenor.

Totuși, în minutul 81, ratangiul Ursachi a luat o minge pe cont propriu, s-a îndreptat spre poartă și de această dată nu a mai greșit ținta, reușind să-l execute cu sânge rece pe portarul Sârbu şi aducând victoria pentru echipa sa și totodată a doua înfrângere pe propriul teren al echipei din Chișoda. De menționat că nici în minutele de prelungiri gazdele nu au reușit să obțină egalarea, chiar daca au beneficiat de o lovitură liberă indirectă de la 12 metri, acordată pentru joc periculos, just acordată de tânărul arbitru. Tot în aceste minute de prelungiri jucătorul Vlad Kosak a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

FC Chişoda: Sârbu – Vasâncă, Vițan, Gavriluță (min. 60, Cobzari), Berceanu – Petruș, Glodean, Golea (min. 75, Udrea), Oprescu – Gherman, Dochița. Antrenori: Cristi Safta și Adrian Șețu.

FC Auto: Ionescu – Kosak, Vlădia, Matei, Taub (min. 90, Tănăsescu) – Al-Helou, Avădanei (min. 65, Nagy), Leleczi, Coca – Ursachi, Moț. Antrenori: Petre Vlătănescu și Harald Pinzhoffer.

Arbitru: Raul Ciev. Arbitri asistenți: Călin Radosav și Cristian Pleșa. Observator pentru arbitri: Cornel Făniță. Observator de joc: Gheorhge Stănescu.

Declarații la cald:

FC Auto s-a aliniat pentru a doua deplasare la rînd pe terenul unei trupe de podium. Iar acum a triumfat!

Petre Vlătănescu (antrenor Auto): „Prima dată doresc să felicit întreaga brigadă de arbitri. Cât despre joc, echipa mea crește de la un meci la altul, toți au depus un efort remarcabil. Terenul este bun, am întâlnit o echipă ambițioasă, care nu degeaba se află pe locul secund”.

Cristian Safta (antrenor FC Chișoda): „Nu am cuvinte, echipa a jucat bine, vîntul a fost contra noastră și oaspeții ne-au taxat cu două boabe. Noi am ratat ocazii mari prin Dochița, puteam obține măcar un egal, era mai echitabil. De admirat ambiția și dăruirea ambelor echipe, care au dat tot pe teren”.

Victor Ursachi (Auto), a fost cel mai bun jucător de pe teren… „Da, am avut o zi cu noroc, chiar cu o victorie la una dintre echipele aspirante la primul loc. Sunt bucuros că am contribuit la victoria echipei mele. Toți coechipierii mei au fost la înălțime, contribuind la acest succes”.

De ce numai observator de joc?

Gheorghe Stănescu, fost jucător la CFR și fost arbitru de categoria I, a trecut în rândul observatorilor de circa doi ani. Oare de ce nu este observator pentru arbitri și în acest eșalon? Acest fost arbitru a fost un exemplu pentru mulți tineri împărţitori ai dreptăţii, fiind admirat pentru corectitudinea cu care aborda jocurile. Și când vezi că foștii antrenori și organizatori de competiții ai unor echipe de fotbal sunt observatori pentru arbitri și nu de joc… Oare pe ce criterii se fac aceste delegări ale observatorilor, care nu au nici o logică!? Ar trebui să fie desemnaţi observatori pentru arbitri tocmai cei care au practicat această meserie și să știe să îi îndrume pe tinerii cavaleri ai fluierului pe calea cea dreaptă. Mai sunt astfel de exemple de foști excelenţi arbitri care sunt observatori de joc în acest eșalon, și nu observatori de arbitri… Eugen Iercu, Ion Hârșoveanu, Dragoș Tonenchi. Păcat.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.