Divizia D Timiș, etapa 28: rezultate, marcatori + golgheterii. Trei formații vizitatoare înscriu de câte 3 ori pentru puncte, trei pierd

După ce ieri, în uvertura ”intermediarei” după Paști, oaspeții au câștigat un meci iar două s-au încheiat la egalitate, iată că în această seară, când s-a jucat grosul partidelor din runda a 28-a în Divizia D Timiș, jumătate dintre întâlniri au fost adjudecate de gazde, vizitatorii alegându-se tot cu o victorie, prin a înscrie 3 goluri, dar și cu alte două remize, în care au marcat tot câte 3 goluri. Rezultatele, detalii, echipe și declarații, plus clasamentul golgheterilor – în continuare, în vreme ce datele tehnice și programul din weekend – când va avea loc etapa de la mijlocul returului în liga a IV-a, sunt enumerate pe coloana ierarhiilor la zi.

Ieri a câștigat în deplasare Flacăra Parța – despre partidele de marți consemnându-se în articolul accesibil la această legătură, astăzi s-a impus pe teren advers Unirea Tomnatic.

CS Sînandrei-Carani – CS Unirea Tomnatic 2-3 (1-1).

Marcatori: Sergiu Iorgovan (min. 35 și 80), respectiv pentru învingători Alexandru Baranyi (min. 10), Florin Şandru (min. 69) şi Dănuţ Bilia (min. 90).

După ce oaspeţii au marcat golul victoriei, jucătorul Gabriel Drăguş l-a aplaudat pe arbitru pentru validarea reușitei şi a fost eliminat de pe teren. Aşa că oaspeţii au jucat trei minute în 10 componenți.

În tur, 1-7.

De 3 ori a înscris și liderul în deplasare, egalat fiind însă după mijlocul părții secunde.

CS Timişul Şag – CS Phoenix Buziaş 3-3 (1-2).

Au marcat: Răzvan Gălan (min. 1), Iulian David (min. 46, din lovitură de la 11 metri) şi Aleksandar Radovan (min. 73), respectiv Brian Filimon (min. 12), Bogdan Ferţu (min. 22) și Marian Musteţa (min. 47).

Peste 250 de spectatori au urmărit un joc frumos, la finele căruia fruntașa a risipit primele două puncte din acest retur. În schimb gazdele au făcut cel mai bun meci al lor.

În tur, 0-1.

Tot de 3 ori au înscris pe teren advers și cei din Ciacova: CS Cocoşul Orţişoara – CS Progresul 1906 Ciacova 3-3 (0-1).

Marcatori: Răzvan Solomon (min. 57 și 66) și Răzvan Popovici (min. 79), respectiv Petrian Ghera (min. 12 și 77) şi Marius Stănilă (min. 89).

Au jucat formaţiile:

Cocoşul: Ulmet – Haiduc, Ordog, Solomon, Motreanu – Roşu, Moricz, Dan, Popovici, Olar, Osmane.

Antrenor Ghiţă Chimiuc.

Au mai intrat: Balaci şi Ursu. Pe bancă Golban.

Ciacova: Sabac – Marius Lazea, Gavruţă, Cătălin Stănilă, Marius Stănilă, Năstase, Ştefănescu, Andrei Lazea, Doroftei, Ghera, Jivan.

Antrenor Ioan Roşu.

Au mai intrat: Cătău, Simion, Tăbăcaru. Pe bancă: Ciobanu şi Ropot.

Declarații.

Ghită Chimiuc (Ortişoara): ”A fost un meci de infarct, am reuşit chiar să întoarcem rezultatul, dar ne-a lipsit un minut să obţinem victoria. Din nou aceeaşi poveste, ratări mari. Felicit Ciacova, are o echipă bună.”

Ioan Roşu (Ciacova): ”Ce să vă mai spun când la final am reuşit să egalăm, după ce am condus la pauză!? Puteam face mai mult dar concentrarea la finalizare a lăsat de dorit. Totuşi, sunt mulţumit; este un rezultat echitabil.”

În tur 2-1.

Celelalte trei întâlniri ale serii, tranșate de gazde.

La limită: ACS Voinţa Maşloc – CSM Lugoj 1-0 (1-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 30, în urma unei actiuni pe flancul drept, purtată de Marco Muscă. A centrat pe jos în faţa porţii iar Cătălin Crișan a trimis cu latul de la 6 metri: 1-0.

Cu două minute înaintea înscrierii golului, Sebastian Lobonea a fost pe punctul să marcheze golul vieţii sale, cu un șut de la 55 de metri, văzându-l pe goalkeeper ieşit din poartă. Dar mingea a trecut milimetric peste transversală.

În tur, 0-2.

Sau mai clar, pe o desprindere în ultimul sfert de oră: CSO Deta – ACS Fortuna Becicherecu Mic 5-2 (2-1).

Marcatori: Denis Dorobanţu (min. 31, 65), Petrişor Mesterca (min. 35, 75) și Ionuţ Onosă (min. 83), respectiv Adrian Ungureanu (min. 45) şi Alin Gîrz (min. 62).

Antrenorul Ionuţ Iacob a folosit următorii jucători: Boboiciov – Darius Mita, Grigore, Nohai, Banac, Rosuş, Pais, Dorobanţu, Mesterca, Raţiu, Onosă.

A mai intrat Iovicin. Pe bancă: Popeţ, Ilie, Cociu, Diac.

Antrenorul învingătorilor a spus: ”Un meci foarte bun reuşit de noi, cu o victorie clară, după cum a evoluat jocul în teren. Am fost cchiar u mult peste adversarii noştri de astăzi şi am reuşit cinci ‘boabe”. Felicit băieţii pentru atitudine şi să o ţină tot aşa!”

În tur, 5-2.

Ori chiar și mai detașat: CS Progresul Gătaia – AS Avântul Topolovăţu Mare 6-1 (2-0).

”Un set la unu” pentru elevii lui Sorin Gheju, care s-au detașat în repriza secundă.

Au marcat pentru învingători Mihai Hurdea (min. 12, din lovitură de la 11 metri), Remus Bărburescu (min. 23), Levente Parvany (min. 48), Florin Călin (min. 62), Dorian Apro (min. 67) şi din nou Mihai Hurdea în minutul 81. Avântul a marcat golul de onoare în minutul 89, prin Vasile Dzitac.

Antrenorul Gheju a folosit următorii jucători: Toth – Ichim, Danci, Darius Apro, Parvany, Chiticariu, Popovici, Hurdea, Barburescu (min. 75, Alex  Bolea – un junior de 16 ani), Călin, Ionesi. Rezerve: Copoeru, Cocian.

În tur, 2-4.

CSU Universitatea de Vest din Timişoara – AS Unirea Grabaţ omologat cu 3-0 pentru gazde întrucât echipa din Grabaţ a abandonat competiţia din prima etapă a returului. În tur 0-5.

*

Clasamentul la zi al marcatorilor Diviziei D Timiș în ediția 2021-2022 cu minimum trei reușite după a 9-a etapă a returului:

31 de goluri… Ioan Făndel – foto (CS Flacăra Parţa);

29 de goluri… Dan Silaghi (CS Phoenix Buziaş), Alexandru Baranyi (CS Unirea Tomnatic).

23 goluri… Flavius Tulcan (Unirea Sânnicolau Mare).

19 goluri… Alex Birău (CS Phoenix Buziaş), Ionuţ Vucea (Universitatea de Vest din Timişoara), Marco Giuricici (Peciu Nou).

18 goluri…Valentin Grigore (CS Phoenix Buziaş), , Deian Pecarov (Comloşu Mare), Aleksandar Radovan (CS Timişul Şag).

16 goluri… Sebastian Lobonea (Voinţa Maşloc, ex Topolovăţu Mare),

14 goluri… Gheorghe Florin Schipor (Peciu Nou), Petru Măgulean (CS Unirea Tomnatic).

13 goluri… Bogdan Moroşan (Millenium Giarmata; ex Unirea Sânnicolau Mare), Alin Florin Gîrz (Becicherecu Mic).

12 goluri… Ousmane Gueye (CS Cocoşul Orţişoara), Andrei Cărăbaș (Lugoj),

11 goluri… Ovidiu Semeniuc (Parta), Alexandru Vlăduţi (Millenium GiarmataPatrick Niţă (Maşloc ex Universitatea de Vest din Timişoara). Adrian Vlădic (Peciu Nou, ex-Deta),

10 goluri… Florin Nanu (Buziaş), Ifeany Anagor (Peciu Nou), Alexandru Maier (Lugoj), Vasile Dzitac (Topolovăţu Mare), Denis Bud (Peciu Nou), Cătălin Crișan (Maşloc).

9 goluri… Răzvan Piţigoi (Topolovăţu Mare), Alex Nichiforel (Giarmata),

8 goluri – Marius Lazea (Ciacova), Florin Olariu (Universitatea de Vest din Timişoara), Beniamin Dobra (CS Phoenix Buziaş), Bogdan Ferţu (Buziaş, ex Giarmata).

7 goluri – Dacian Bîrză (Comloşu Mare), Zoran Radu (Fortuna Becicherecu Mic, ex Comloşu Mare), Flavius Ion (Parţa), Armin Şultz (Şag), Dan Raţiu (CSC Deta, ex-Gătaia), Mădălin Stancu (CS Phoenix Buzias); Răzvan Popovici (Cocoşul), Denis Dorobanţu (Deta ex Parţa),

6 goluri – Răzvan Rus (Buziaş), Cristian Daminuţă (Deta). Gabriel Gînju (Orţişoara), Marius Semeniuc (Parţa), Petru Gîtin (Gătaia), Vasilică Bîzău (Unirea Sânnicolau Mare). Adrian Dan (Orţişoara), Doru Sabău (Flacăra Parţa), Caius Marta (Buziaş), Marian Talpă (Lugoj), Andrei Luca (Ciacova ). Daniel Dragu (Becicherecu Mic),Andrei Boghean (Universitatea de Vest din Timişoara), Brian Filimon (Buziaş), Levente Parvany (Gătaia),

5 goluri – Robert Szalkai (Buziaş), Lucian Stoica şi Andrei Raţiu (ambii Lugoj), Andrei Hodiş (Comloşu Mare), Şerban Crişan (Comloşu Mare), Andrei Firan (Comloşu Mare), , Andrei Daniel Galea (Unirea Sânnicolau Mare). Cristian Tăbăcaru (Ciacova). Andrei Lazea (Ciacova). Andrei Manoliu (Unirea Sânnicolau Mare), Edafe e Hamsik (CSM Lugoj), Florin Natanticu (Giarmata), Florin Călin (Gătaia). Raul Petiu (Liebling),

4 goluri – Cătălin Ştefănescu (Ciacova), Vlad Nicoară (Ciacova), Tomas Cozma (Unirea Sânnicolau Mare), Denis Covaciu (Universitatea de Vest din Timişoara), Bogdan Costea (Comloşu Mare), Alin Pârjol (Maşloc,, ex-Universitatea de Vest din Timişoara), Miroslav Radak (Lugoj), Adrian Nicolaescu (Şag). Andrei Păianu (Şag), Răzvan Plopeanu (Tomnatic), Viorel Socaci (Lugoj),Sergiu Iorgovan (Sânandrei-Carani), Petre Rădulescu (Atletico Liebling ex Timişul Şag), Olteanu Angelo (Comloşu Mare). Marian Musteţa (Buziaş).

3 goluri – Cristian Nicolescu (Parţa),Adrian Fiştea (Grabaţ), Cosmin Marina (Maşloc), Laurenţiu Sein (Maşloc), Mirel Rosuş (Deta), George Gurguş (Maşloc), Eric Pascu (Şag), Eduard Codreanu (Cocoşul), Sandu Matei (Gătaia), Cristian Buhăceanu (Sânandrei-Carani), Adrian Sabău (Sânandrei Carani), Marius Sîrbu (Unirea Sânnicolau Mare), Loren Stoia (Şag), Mădălin Ciurariu (Parţa), Dragoş Cătău (Ciacova), Silviu Francescu (Giarmata), Pedrian Gheţa (Deta), Bogdan Steop (Ciacova), Marius Toma (Comloşu Mare), Bogdan Centea (Tomnatic; ex Comloşu Mare), Samuel Timofte (Tomnatic), Raul Duţu (Maşloc, ex Deta), Raul Semco (Millenium Giarmata, ex Sînandrei-Carani), Sorin Coţolan (CSM Lugoj), Lucian Robotă (CS Timişul Şag), Ilyassou Kovargou (CSM Lugoj). Marius Stanciu (CS Comloşu Mare) și Cătălin Petri (Parţa), Andrei Cărpinişan (Unirea Sânnicolau Mare), Adrian Ungureanu (Becicherecu Mic), Răzvan Solomon (Cocoşul Orţişoara).

Alți 159 de jucători au marcat două goluri respectiv câte unul.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , . Salvează legătura permanentă.