A opta testare în ”Daciada Livid-1984 pe Repede Înainte”: rezultate de 5-1, 10-0 și 2-2 dar și o neprezentare

A opta testare în ”Daciada Livid-1984 pe Repede Înainte” a avut loc de sărbători, joi de la ore diferite, 18 şi 19, însă un meci nu s-a jucat întrucât oaspeţii nu s-au prezentat la meci. Rezultatele și marcatorii…

Galaxy Timișoara – Niţchidorf 5-1 (3-0).

Au marcat: Cristian Darius Hitian în minutele 8, 40 şi 77, Raul Cochinţu (min. 25, din lovitură de la 11 metri) şi Andrei Baciu (min. 89), respectiv Denis Ţurcaş (min. 75).

Meciul a fost programat pe terenul din localitatea Sacoşu Turcesc fără acordul oaspeţilor, care au aflat despre disputarea sa cu numai 24 de ore înainte.

Jocul a început cu o întârziere de 10 minute, ca apoi, la fluierul de start, vizitatorii să-și paseze repetat între ei timp de un minut în propria jumătate de teren, în semn de protest în urma deciziilor Comisiei de Disciplină şi Comisiei de Competiţii. Abia ulterior s-a dat ”undă verde”, la centru cu Cătălin Botaş, care l-a înlocuit pe George Roman în ultima clipă.

Protestul, pe de-o parte pentru omologarea prin pierdere a jocului din etapa trecută la ”masa verde”, ca urmare a faptului că poliţistul a plecat de la meci, în ciuda invocării unor motive întemeiate, şi pentru aspectul de a nu fi fost luat în seamă memoriul întocmit de club, iar pe de altă parte pentru faptul de a nu fi fost anunţati conform regulamentului în legătură cu schimbarea terenului de joc şi a orei de disputare.

Bulgăruş – Checea 2-2 (2-1): Radu Lazăr – două goluri, respectiv Mădălin Bulgar şi Denis Vaştag.

Iecea Mare – Jamu Mare 3-0 prin neprezentare. Este al doilea meci pierdut la ”masa verde” de către cei din Jamu Mare, după cel de la Bulgăruş, unde nu au prezentat tabelul privitor la așa-zisul test la așa-zisul ”virus”.

Bencecu de Sus – Lenauheim 10-0 (5-0).