AC Recaş se taie la un ofsaid şi e eclipsată de Luceafărul

După două săptămâni de joc de glezne în aşteptarea debutului în returul unei serii ciuntite de abandonuri, AC Recaş s-a pierdut cu firea după un gol primit din ofsaid în minutul 17 şi a căzut pradă frustrării, încasând 8 cartonaşe galbene într-un joc cu năbădăi în faţa liderei Luceafărul, care a fost periclitată doar odată ce antrenorul Petruescu i-a aruncat pe rând în focuri pe Boldea şi Andronic, sacrificându-şi apoi şi un fundaş central în încercarea de a egala, după ce Rogozinaru redusese din handicap cu o „torpilă” pe cinste. Era însă prea târziu şi avea să se încheie cu totul altfel…

Petru Ţurcaş a fost întâmpinat în Banat de un timp rece, închis, la redebutul său în fotbalul divizionar local după plecarea în urmă cu 13 ani şi jumătate de la alb-violeţi, în Ardeal, iar portarul titularizat cu banderola de căpitan pe braţ a suferit impactul cu realităţile crude ale jocurilor din liga a treia deja după 17 minute de la startul său şi al coechipierilor Recaşului în retur, când Cătălin Roşu a profitat de neatenţia asistentului târg-mureşean, preluând balonul în poziţie de ofsaid, central, în „D”-ul careului mare, şi lobându-l înalt peste goal-keeperul timişean, exact cât să intre în poartă, sub bară: 0-1.

Mingea a circulat rapid, ca la biliard, Luceafărul combinând dintr-o bucată, prin două-trei pase pe axul central al recăşenilor, iar Roşu s-a regăsit singur şi nestingerit undeva în zona fundaşilor centrali ai gazdelor, de a căror buimăceală a profitat, iar chiar mai mult de eroarea asistentului.

Efectul? Amfitrionii şi-au pierdut cumpătul şi „capul”, busola jocului fiind dată peste cap iar faulturile soldate cu cartonaş galben adunându-se simţitor, şi anume patru la număr până la primirea următorului gol, adăugate celui văzut de Bogdan Steop deja în minutul 7, pentru o intervenţie pripită şi fără rost, mult în jumătatea adversă de teren. În loc de şarje ofensive sau şuturi măcar la poartă, contabilizări în carneţelul centralului mureşean Romulus Pop, în ordine, pentru Nicolescu, în minutul 23, Szekely (25), Şeroni, în minutul 34, când n-a mai scăpat în urma celui de-al patrulea fault comis, şi Trandu (35), în majoritatea cazurilor infracţiunile fiind comise la mai bine de 45 metri de buturile lui Ţurcaş.

Dacă golul întâi a purtat pecetea unei gafe de arbitraj, desprinderea liderei bihorene a fost opera căpitanului Ţurcaş, care a scăpat de la limita şoldului, în picioare fiind, balonul şutat de Ember în minutul 36 dintr-o lovitură liberă de la peste 25 metri central-dreapta, în urma faultului de cartonaş galben comis de Răzvan Trandu: 0-2. Viaţă în liga a treia.

În continuare, aceeaşi sterilitate a gazdelor de două săptămâni în aşteptarea acestui debut târziu în seria a V-a, amânat de etapele în care au fost nevoite să stea, şi aceeaşi combativitate a unor orădeni clădind încet şi sigur drumul spre liga secundă.

La reluare însă, parcă îndârjită şi mai mult de percepţia unei maniere defavorabile de arbitraj, AC Recaş a forţat cu mai mare aplomb, nu neapărat şi luciditate, obţinând printre altele trei cornere rămase însă fără rezultat. „Nu vă mai bateţi joc de noi, că vă bate Dumnezeu”, i-a strigat fundaşul central Cristian Situwe unuia dintre asistenţi, într-o refulare a frustrării generată inclusiv de incapacitatea Recaşului de a fi coerentă în joc şi de a-şi crea situaţii de gol.

Lucrurile s-au schimbat în bine prin retragerea veteranului Alin Paleacu, cel mai vârstnic jucător de pe teren, şi introducerea lui Cristian Boldea în minutul 57, care a mai impulsionat ofensiva gazdelor, roadele venind în minutul 76 din acea zonă centrală, unde Rogozinaru s-a infiltrat şi a şutat cu dreptul de la 25 metri, prea puternic şi plasat, la colţul lung, pe jos, pentru ca Bonta să deturneze în corner: 1-2. Se mai putea face ceva?

De-acum în teren şi cu înaltul nouar Andronic, care l-a înlocuit în minutul 69 pe Szekely, în pană de inspiraţie, alb-verzii antrenaţi de Petruescu au forţat totul pe cartea ofensivei şi a egalării, evoluând în ultimele 11 minute şi cu un al patrulea atacant, fiind înlocuit tocmai fundaşul central Şeroni. Asaltul ar fi putut da roade dar tot oaspeţii s-au dovedit a fi mai periculoşi, pe contre, rezerva Popescu şi marcatorii Ember şi Roşu croşetând în minutul 87 faza meciului, prevestitoare a golului decisiv, care a trimis meciul la culcare: 1-3.

Nouarul Ianc, proaspăt adus printre alţii de antrenorul Nastai de la Şimleu Silvaniei, şi introdus ca reacţie la descoperirea gazdelor în defensivă după principiul egalare sau nimic, a fost găsit într-o fază cu o pasă ca la handbal, pe semicerc, acţiunea curgând de la stânga la dreapta, de către marcatorul Roşu, rezerva preluând şi şutând de la 16 metri, cu dreptul, spre colţul lung, puţin la înălţime, prin dreapta unui Ţurcaş care îşi protejase colţul scurt. Meci jucat.

Cireaşă pe coliva amară a alb-verzilor, şi Cristian Situwe s-a alăturat în minutul 90 pe o listă conţinând opt nume de recăşeni cu cartonaş galben. Opt la unu, portarul Bonta fiind penalizat la puţine clipe după primirea unicului gol, pentru tragere de timp pe care a avut tupeul să o pună pe seama poziţionării în preajma porţii sale a unui copil de mingi. Erau singurele minute de joc când reduta liderei a fost cu adevărat periclitată.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.