ACS Dumbrăvița răstoarnă scorul după pauză: 2-3 (2-0) la Ocna Mureș

Alb-verzii nou-promovați de lângă Pădurea Verde au semnat sâmbătă după-amiază a patra victorie în deplasare în campionatul Seriei a IV-a în Liga 3, însă prima din retur, legând astfel deja două succese la limită în sezonul de primăvară, triumfuri cuplate pe care la înregistrau o dată în prima jumătate a competiției, dar atunci pentru 5 runde la rând, între etapele 5 și 9: CS Ocna Mureş – ACS Dumbraviţa 2-3 (2-0).

Implicată în deplasări cu goluri multe la startul returului în seria vestică din Liga 3, 2-2 la Deva cu LPS Cetate și 4-3 pentru CS Șoimii Lipova în județul Arad, nou-promovata din Alba a căutat să spulbere acel zero din cadrul rubricii victorii în ediția 2018-2019 și s-a desprins destul de rapid la 2-0, însă timișenii și-au reamintit după pauză că în tur dispuneau cu 7-1 de cei din Ocna Mureș, izbutind acum răsturnarea de scor și grație ”dublei” lui Bîrză, implicit un nou succes la limită afară, după cele cu 0-1 la Cermei, 1-2 la Lugoj și 0-1 la Avrig, la încheierea turului.

Cu alte cuvinte, prima ieșire a bănățenilor în afara județului Timiș în returul din 2019 a coincis cu o victorie, cei din Ardeal suferind în schimb o nouă înfrângere la prima apariție pe arena ”Soda” în sezonul de primăvară.

Așadar o partidă cu răsturnare de scor sâmbătă de la ora 15 în etapa a XVIII-a, în care gazdele au avut 2-0 după 30 de minute de joc şi au reuşit să-l menţină, însă numai până în minutul 60. Apoi s-a ridicat ”valul verde” iar Ocna s-a lăsat înghițită. Capac la toate, antrenorul localnicilor a fost trimis în tribună de arbitru la mijlocul părții secunde, pentru proteste, în minutul 70.

Gazdele au deschis scorul în minutul 14, când Valentin Drăgan a prins un şut de la circa 28 de metri iar balonul a nimerit transversala iar din spatele portarului mingea a ricoșat în plasă… 1-0.

Surprinzător, avea să fie 2-0 pentru localnici prin ”dubla” reuşită de Drăgan, care a transformat o lovitură de la 11 metri, după numai jumătate de oră. Era pentru a patra oară în 9 deplasări în acest campionat ca dumbrăvițenii să încaseze mai mult decât un gol într-o partidă.

Dacian Bîrză, două goluri pentru alb-verzi

După pauză, muştruluiţi fiind la vestiar de principalul Sorin Bălu, care a efectuat și câteva modificări, introducându-l mai întâi pe Nanu din minutul 50, iar apoi și pe Jinga din minutul 60, oaspeţii au întors placa dar şi rezultatul, de la 0-2. Trupa din Dumbrăviţa mai întâi a redus din diferenţă în minutul 55, prin Dacian Bîrză, punând latul din 6 metri, la centrarea perfectă a lui Birău.

Egalarea a survenit în minutul 70, după o centrare a lui Jinga de pe flancul drept, în faţa porţii, unde Voinea a fost faultat, așadar în careu, de către Marcu, şi s-a acordat lovitură de la 11 metri. Transformată de acelaşi jucător, Albert Voinea… 2-2.

Cu opt minute înainte de final, oaspeţii au scăpat pe contraatac prin Rus, intrat din minutul 70, care a centrat perfect în faţa porţii, iar din 7 metri Dacian Bîrză, cu capul, a marcat golul victoriei şi a adus cele trei puncte în visteria echipei sale.

Puncte prin care alb-verzii rămân pe același palier cu ocupantele locurilor 2 și 3, din Reșița și Cugir, învingătoare acasă cu 3-1, trio cu 4 puncte în urma liderului din Lipova, care va vizita Dumbrăvița vinerea viitoare, după remiza 2-2 la Deva… A fost de fapt o rundă cu goluri multe, 29, dintre care 18 în contul gazdelor, autoare a 4 succese, câte două fiind remizele respectiv victoriile în deplasare.

Au jucat următoarele formaţii:

CS Ocna Mureș: Angeru – Cristea, Goguța, Guț, Marcu, Man, Bedelean, Șimandi, Culda, Coltor, Drăgan.

Antrenori: Mihai Manea.

Rezerve: Decean, Cimpoieșu, Kis, Borșoi, Morar, Gherman.

ACS Dumbrăvița: Robert Miklos – Soare (min. 70, Rus), Telescu, Podină, Ștefan (min. 50, Nanu), Birău, Stancu, Briciu, Udrea (min. 60, Jinga), Voinea (min. 79, Gălan), Bîrză.

Antrenor: Sorin Bălu.

Rezerve: Smaranda – Boancă, Jinga.

Sorin Bălu ne-a declarat: ”Pot spune că a fost un meci greu pentru noi şi sunt mulţumit că am reuşit să întoarcem rezultatul de la 0-2. Greu, greu, din punct de vedere că cei de la Ocna s-au întărit din această iarnă, şi-au schimbat  radical întreaga echipă, iar după jocul pe care l-au prestat, sincer, este o echipă cu mult peste locul care îl ocupă în clasament. Trebuie să fim cu picioarele pe pământ după acest succes din deplasare, întrucât etapa viitoare avem un meci dificil acasă cu liderul şi suntem obligaţi să facem un joc bun, pe gustul suporterilor noştri, pe care îi aşteptăm în număr cât mai mare la stadion. Iar la sfârşitul meciului să-i răsplătim cu o nouă victorie!”

A arbitrat Iuliana Demetrescu din Râmnicu Vâlcea, asistată de târg-mureșenii Albu și Gașpar.

Rezultatele etapei a 18-a în C4, programul viitor și clasamentul, pe coloana dreaptă.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 3 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.