ACS Poli, 2-0 și 1-1 în reprize cu secund-divizionare din Austria și Ungaria

Cu o singură modificare în unsprezecele de start față de eșecul de sâmbătă seară cu Botev Plovdiv, și anume Ovidiu Popescu în locul lui Rajcomar, rolul de atacant fiind preluat de Zicu, ACS Poli a abordat luni după-amiază repriza contra secund-divizionarei austriece LASK Linz, anunțată inițial ca sparring-partner într-un meci de verificare cu timișorenii, transformat în cele din urmă într-un turneu triunghiular incluzând-o și pe secund divizionara maghiară Sopron VSE, cu confruntări cu durata de 45 de minute.

Nou-promovata în Liga 1 a avut parte așadar de 2 oponenți în cele 90 de minute jucate luni de la ora 17 în cadrul triunghiularului programat la Belek, ibericul Llorente înscriind de două ori cu LASK Linz, ocupantă a locului 3 în eșalonul al doilea din Austria, depășită cu 2-0 după ce deschiderea scorului se producea dintr-un șut din afara careului, iar Melinte egalând tot printr-un șut din afara suprafeței de pedeapsă, 1-1 cu Sopron VSE, plasată pe poziția a 11-a în divizia secundă maghiară.

Contra maghiarilor, așadar în cea de-a doua repriză a apariției de ieri, Bocșan a preluat locul lui Cânu iar Rajcomar pe cel al lui Zicu, însă nici în cele 90 de minute de luni n-au apărut în teren Goga, Elek sau Pedro Henrique, brazilian aflat la câteva săptămâni de recuperarea completă.

Meciuri de pregătire la 48 de ore pentru timișoreni, care pierdeau sâmbătă, la două zile după sosirea în cantonamentul din Antalya, cu 4-1 (1-0) în fața bulgarilor de la Botev, Bocșan reducând din handicap în minutul 79, la 4-0, după care au efectuat două antrenamente în cursul duminicii.

Luni, ACS Poli – LASK Linz 2-0 a fost conturat în alcătuirea Smaranda – Belu-Iordache, Scutaru – cpt., Cânu, Daniel Popescu – Llorente, Melinte – Bărbuț, Ovidiu Popescu, Javi Hernandez – Zicu, rezerve fiind portarul Rusu, Bocșan, Fridrich, Sorescu, Doman și Rajcomar.

Pe fondul dominării timișorene, Llorente a marcat în minutul 35 cu un șut de la 18 metri, expediat cu dreptul după ce primea o pasă de la Ovidiu Popescu și dribla un adversar. Tot Llorente a înscris și în minutul 45, după o acțiune personală, driblând doi adversari.

Cu două înlocuiri de la o parte la alta, ACS Poli a început contra celor din Sopron cu Smaranda – Belu-Iordache, Scutaru – cpt., Bocșan, Daniel Popescu – Llorente, Melinte – Bărbuț, Ovidiu Popescu, Javi Hernandez – Rajcomar.

Maghiarii au deschis rapid scorul cu o reluare din fața porții, în minutul 4, în urma unei nesincronizări între Belu și Bocșan de care s-a profitat printr-o centrare, după care Javi Hernandez a fost foarte periculos din loviturile libere executate în minutele 6 și 7.

La mijlocul reprizei cu maghiarii, juniorul Sorescu a intrat în locul lui Belu-Iordache, iar foarte puțin mai apoi, în minutul 25, noua achiziție Prince Rajcomar a trimis în bară după o acțiune purtată pe partea stângă.

Ocazie ce a anunțat egalarea din minutul 27, când Melinte a marcat cu un șut trimis de la 20 de metri, în vinclu.

Puțin mai apoi, în minutul 30, portarul ungar a respins in extremis un șut expediat dintr-o lovitură liberă de la 17 metri de către Ovidiu Popescu, ulterior, pentru ultimele 10 minute, Fridrich înlocuindu-l pe Javi Hernandez.

Conform programului inițial, ACS Poli ar urma să o întâlnească miercuri în stagiul centralizat din Antalya pe Carl Zeiss Jena, iar duminică o grupare gruzină, însă, așa cum s-a văzut și luni, planurile inițiale mai pot suferi alterări.

Pentru conformitate, Florin Marin apela sâmbătă contra bulgarilor de la Botev la Smaranda – Belu-Iordache, Scutaru, Cânu, Daniel Popescu – Llorente, Melinte – Bărbuț, Zicu, Javi Hernandez – Rajcomar.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.