ACS Poli, a doua oară 3 eşecuri la rând în Liga 1: 2-1 pentru reprimita Concordia Chiajna, deja cu 7 victorii, câte aduna ca retrogradată în sezonul trecut

Toate jocurile lui ACS Poli cu Aurel Şunda la cârmă au avut invariabil finishuri tensionate, pe muchie de cuţit, cu întorsături neaşteptate şi eventual faze discutabile, şi cu goluri căzute în ultimele minute, exceptând remiza albă de la Ploieşti, iar deplasarea din ultima rundă a turului, la Chiajna, n-a făcut deloc excepţie, conţinând toate ingredientele de mai sus dar lăsându-i de-această dată pe timişoreni cu un gust cât se poate de amar şi cu un sentiment de injusteţe.

Căci, prin golurile primite, unul din penalty, cedat copilăreşte, şi altul pe final, la o minge banal pierdută pe stânga şi ricoşată direct în calea lui Wellington, s-ar putea spune că alb-negrii Timişoarei, mai mult negri pe frigul ilfovean, s-au bătut singuri în faţa Concordiei, iar prin prisma fazelor în urma cărora ar putea invoca nedreptatea s-ar putea estima că au fost ştirbiţi de un rezultat mai bun.

Şi naivi în faza defensivă, unde au făcut două baloane cadou de Moş Nicolae gazdelor pe val, în minutele 30 şi 85, şi refuzaţi pe contraatacuri în ceea ce priveşte două penalty-uri mai mult sau mai puţin clare, de fiecare dată după reuşitele celor din Chiajna, în minutul 34, când lui Keita i s-a luat stângul de sprijin, iar apoi în cel de-al treilea minut de prelungire, când nici cu prim-planul ce i l-a luat lui Savin infiltratul Popovici nu l-a convins nicicum pe Teo Crăciunescu, elevii lui Şunda s-au văzut din nou învinşi, 2-1 (1-0) pentru Concordia cea reinstalată după începerea campionatului în Liga 1, timişorenii păţind-o astfel pentru a doua oară de la promovare să sufere 3 eşecuri la rând, şi tot la câte un gol diferenţă.

ACS Poli n-are însă timp să-şi lingă rănile la acest final de tur după cea mai controversată înfrângere suferită în Liga 1, şi să cugete în hibernarea de iarnă, căci toamna încă nu s-a încheiat, urmând o altă deplasare, vinerea viitoare, la Dinamo, şi apoi primirea clujenei CFR, în primele runde ale returului, impuse în ciuda faptului că sezonul foarte rece deja a sosit.

Ceea ce a fost evident şi în înfrigurarea de la Chiajna, în faţa puţinor spectatori, dârdâind şi sperând la mai mult decât o prestaţie variind în jurul lui 0 pe scară… fotbalistică. Fanii gazdei măcar au jubilat în minutul 85, când ACS Poli s-a pierdut nepermis cu firea pe flancul stâng şi a cedat o minge simplă, ajunsă dintr-una în marginea careului timişorean, unde Wellington i-a luat faţa lui Scutaru şi apoi l-a fentat şiret şi pe neinspiratul Nuno Claro, ieşit indecis, după care a pus latul stângului pentru alte 3 puncte în contul unei trupe în formă, deşi neconvingătoare: 2-1.

Scutaru a pălmuit bara de frustrare, fără a avea habar, chiar mai mult, că respectivul 2-1 aduce Concordiei Chiajna tot atâtea victorii stagionale, şapte, câte aduna retrogradata de pe locul 15 în întreaga ediţie precedentă, asta până să fie trimisă la un inventat baraj cu Rapid, pierdut, şi apoi reprimită pe uşa din dos în Liga 1, şi pe criterii non-fotbalistice.

Cam o asemenea trupă a supus-o în această seară pe ACS Poli la a şaptea sa înfrângere stagională la un gol diferenţă, concluzia fiind că timişorenii, deşi deloc plăcuţi ochiului în creaţiile lor pe gazon, reuşesc să se agaţe de fiecare minge şi orice cât de mică şansă, doar Steaua depăşindu-i de la două goluri în sus, atât în campionat cât şi în Cupa României.

De fapt, „negrii” ar putea fi şi mai supăraţi, pe faptul că se tot căzneau să-l introducă pe Trandu în locul marcatorului Gorobsov, autor al unui alt gol din fază fixă, acum cu un excelent drept de la distanţă, căzut perfect pe colţul scurt, pentru egalarea din „libera” minutului 56, înlocuire dorită cam pe când Concordia nu mai avea răbdare şi făcea 2-1, dar eşecul s-a conturat nu doar pe seama discutabilei maniere de arbitraj.

Căci nimeni nu l-a pus pe acelaşi Scutaru să încerce un dribling în preajma propriei linii de fund, complicaţie care l-a ciocnit tibie de tibie de Bucurică, urmarea fiind limpede: penalty, în minutul 30. Transformat de Purece, cel mai periculos om al Concordiei, care n-a mai fost ghicit de Nuno Claro, intuitiv la lovituri de la 11 metri la Ploieşti şi Piatra Neamţ.

Deschiderea scorului era întrucâtva anunţată de transversala nimerită norocos şi… ghinionist de Onduku, cu o reluare cât se poate de cu pământul, asta însă după ce Szabolcs Szekely demonstra că e într-adevăr pe val, cu o notabilă incursiune în primele nici 10 minute. Cu o floare ofensivă nu poate veni însă şi primăvara în plina iarnă a LPF-ului, aşa încât, chit că au evoluat în general compact şi au sperat până în final, timişorenii n-au mai periclitat cu adevărat buturile Chiajnei, chiar dacă reluările cu stângul ale lui Nanu, Poparadu sau Szekely n-au fost departe de scuturarea plasei.

Una peste alta, un eşec greu digerabil prin natura sa, consemnat şi cu Nohai titularizat după 5 runde dar nesigur, o introducere de fapt circumstanţială, pe seama retragerii lui Petre chiar în cursul încălzirii dinaintea jocului, ieşit din schema precedentelor două meciuri, ca şi Trandu ori Bălace.

*

Concordia Chiajna – ACS Poli 2-1 (1-0): Purece 30 – penalty, Wellington 85 / Gorobsov 56

Concordia: Rîmniceanu – Dima, Leca, Bambara, Bucurică – Onduku (68, Strătilă), Ispir (72, Savin), Purece (81, Ganea), Roşu, Serediuc – Wellington.

Pe bancă: Cobrea – Florea, Neagu, Apostol.

ACS Poli: Nuno Claro – Belu-Iordache, Scutaru, Şeroni, Poparadu – Nohai – Popovici, Nanu (66, Nicola), Keita (71, Boldea) – Gorobsov (86, Trandu) – Szekely.

Pe bancă: Pap – Petre, Bălace, Balaure.

Cartonaşe galbene: Dima (60), Leca (76) – Popovici (93).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.