ACS Poli, acasă cu una din cele două echipe cu care n-a smuls nici un punct în acest sezon. ”Cu două victorii, te poți îndepărta de această zonă”

ACS Poli va încerca vineri, în jocul inaugural al primei etape din returul fazei play-out, să semneze premiera legării a două victorii acasă în acest campionat, după ce sâmbăta trecută a făcut un pas înainte prin a trece pe ”Dan Păltinișanu” de Concordia Chiajna, învingătoare cu 0-3 la Timișoara la startul returului în sezonul regular. O singură dată au mai câștigat bănățenii în serie în această ediție, 2-0 la Mediaș, 4-3 acasă cu CFR Cluj și 2-1 pe Dinamo, la finele verii lui 2017, însă triumful în prelungiri cu ilfovenii și posibilitatea de a sălta de pe locul de baraj tocmai peste oaspeții de vineri de la ora 18, alți ilfoveni, de la FC Voluntari, le conferă suficiente speranțe sportivilor îndrumați de Adrian Neaga.

Aflat înaintea celui de-al treilea meci la cârma ocupantei locului 12, tot din a doua jumătate a turului în play-out fiind preluați și cei de la FC Voluntari de Adrian Mutu, după despărțirea de Claudiu Niculescu.

Precum timișorenii, ilfovenii n-au fost deloc în apele lor în noul an, după ce hibernau pe poziția a zecea însă la numai 5 puncte în urma ieșenilor calificați în play-off, reluarea returului aducându-le în 2018 înfrângeri la zero acasă dar și una cu 3-1 la Chiajna, prin care erau egalați la puncte și depășiți la golaveraj, pe același loc zece, tocmai de Concordia.

De fapt, singurele puncte adjudecate de FC Voluntari în restul returului din 2018 parvin de la Timișoara, unde vizitatorii deschideau scorul în primele zece minute și răsturnau scorul în minutele 71 și 90. Era a doua victorie a ilfovenilor în dauna lui ACS Poli în acest campionat, după cea smulsă în prelungirile partidei tur de Tudorie cu 1-0, bănățenii cedând apoi tot cu 1-0 și în turul fazei play-off, în zona capitalei, și tot după minutul 90, din penalty. Iar doar liderul FCSB a mai dispus tur-retur în această ediție de timișoreni…

Cei din Voluntari au înregistrat însă rezultate cât se poate de contradictorii după succesul împotriva timișorenilor, pierzând următoarele 3 meciuri acasă, 1-2 cu Gaz Metan, 2-4 cu Dinamo și până și cu codașa nou-promovată Juventus, 0-1 vinerea trecută, partidă de la care i se trage și suspendarea de pe bancă a noului antrenor Adrian Mutu, smulgând pe de altă parte 4 puncte din cele 3 ieșiri în turul zonei 7-14, 2-2 la Sfântu Gheorghe, 1-0 pentru FC Botoșani și, cel mai recent, triumf cu 0-1 la Chiajna. Tot unu la zero, așadar doar al doilea meci din play-out în care ilfovenii n-au primit gol, FC Voluntari încasându-le pe cele mai multe în primele 7 runde ale turului dintre cele opt participante în zona 7-14, nu mai puțin de zece. Iar timișorenii nu se pot lăuda că le-au înscris în același interval pe cele mai puține…

Fără unul dintre cei 7 marcatori din 2018, Vașvari, ACS Poli va căuta legarea victoriilor, la care s-a referit în prefațarea meciului un alt mijlocaș din efectiv, Alexandru Munteanu: „Este o luptă strânsă la retrogradare, între patru echipe. Cu două victorii, te poți îndepărta de această zonă. Îi cunoaștem pe cei de la Voluntari, încă avem orgoliul rănit, am pierdut meciurile directe cu ei. Cu atât mai mult, am pierdut cu ei după minutul 90. Ne dorim să câștigăm, să-i facem fericiți pe suporteri și pe cei care susțin echipa!” Antrenorul Neaga a semnalat la rândul său că ”lupta pentru salvare se va disputa până-n ultima etapă. Dacă va fi să jucăm barajul, nu va fi nici o problemă. Dar eu sper ca băieții să-și dea seama că dacă au o atitudine bună, au calitatea de a rămâne în Liga 1, fără să mai disputăm meciul de baraj”.

Disputa de vineri de la ora 18 este a doua dintr-o serie de trei pe teren propriu a timișorenilor împotriva unor formații din zona capitalei, pentru vineri 11 mai de la ora 17 fiind anunțați pe Bega și nou-promovații codași de la Juventus București. Ulterior, ieșirea la Sfântu Gheorghe, primirea celor de la Gaz Metan, deplasarea la Botoșani, jocul acasă cu Dinamo și ieșirea finală la Chiajna.

Cu cinci puncte obținute și prin marcarea a 4 goluri în 3 dintre cele 7 apariții din turul grupei a II-a valorice, ACS Poli are pe de altă parte în cont atuul psihologic al succeselor acasă în play-out în dauna celor din Voluntari, 2-1 (0-0: Goga 78 penalty, Hernandez 89 / Tudorie 82) în 2016 respectiv 1-0 în primăvara trecută, când Popovici înscria în minutul 55.

Jocul vecinelor de ierarhie va fi urmat în zile succesive din etapa a opta în play-out de partidele Juventus – FC Botoșani, sâmbătă de la 15:30, Gaz Metan – Dinamo duminică de la 18:30 și Sepsi – Concordia, luni de la ora 19. Clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.