ACS Poli conduce la pauză dar e iarăși egalată: 1-1 cu FC Botoșani. 17 goluri primite în repriza a II-a în 11 jocuri din care ultimele 6 la rând

În deschiderea rundei a 18-a din Liga 1, ACS Poli a primit de la ora 18 vizita lui FC Botoșani, una dintre echipele care traversează o perioadă foarte bună, fiind situată în preajma podiumului. Ca și în etapa precedentă, deși au deschis scorul, din nou timișorenii nu au fost capabili să țină de rezultat, înregistrând un nou rezultat de egalitate, 1-1.

Așadar, înainte de întreruperea campionatului, prilejuită de partidele amicale susținute de echipa națională cu Turcia și Olanda, timișorenii realizaseră numai o remiză, 1-1 la Ploiești, cu ultima clasată, Juventus București. De voie, de nevoie, față de primul „11” utilizat atunci, Ionuț Popa a adus vineri seara patru modificări echipei de bază. Astfel, au revenit Crețu și Soljic, după suspendare, lipsind acum, din același motiv, Vașvari, fostul jucător al vizitatorilor. Operat la genunchi, Țigănașu a fost înlocuit în banda stângă de Melinte, care i-a făcut loc în centrul apărării lui Bocșan. Declarat liber de contract și acontat de CFR Cluj, Mailat a fost înlocuit de vechea lui rezervă, tânărul Bîrnoi.

Nu cu mult timp în urmă, gruparea moldoveană devenise o adevărată sperietoare pentru ACS, care a suferit în fața rivalei unele dintre cele mai drastice eșecuri din istoria participărilor sale în liga întâi: 1-6 (în deplasare, pe 4 aprilie 2016) și 0-5 (la Timișoara, pe 18 august 2016). Ulterior, lucrurile s-au mai îmbunătățit pentru „alb-violeți”, căci, în play-out-ul sezonului anterior, cele patru puncte adunate de pe seama botoșănenilor au ajutat-o pe ACS Poli să evite retrogradarea. Totuși, în turul actualului campionat, FC Botoșani și-a luat revanșa și s-a impus în meciul direct, acasă, grație reușitei lui Fulop din prima repriză.

Vineri, în fața unor tribune dezolant de goale, în care au luat loc dar câteva pâlcuri de spectatori, nici jucătorii nu s-au omorât cu firea, ocaziile de poartă fiind extrem de puține pentru o partidă de primă ligă. Dar, la prima oportunitate, ACS Poli a izbutit să deschidă scorul, grație lui Bîrnoi, folosit pe postul lui Vașvari. Găsit excelent de Crețu la limita ofsaidului, tânărul jucător „alb-violet” a rămas singur cu Cobrea și a avut de îndeplinit o simplă formalitate: 1-0. Bîrnoi nu mai marcase din prima rundă, când a înscris golul victoriei din deplasarea de la Concordia Chiajna…

Era pentru al treilea meci la rând în Liga 1 în care elevii lui Popa și Benga conduceau la pauză cu 1-0, de Astra trecând în cele din urmă tot la Timișoara cu 2-1 iar cu nou-promovații din capitală remizând pe ”Ilie Oană”, dar și pentru a șasea oară în acest campionat ca bănățenii să fie în avantaj fără gol primit după 45 de minute, 1-0 în tur cu Juventus, depășită cu 2-1 pe Bega, respectiv 2-0 la Mediaș și cu CFR Cluj, întrecute la rândul lor în județul Sibiu respectiv în Banat cu 2-0 și 4-3.

Intrată în avantaj minim la pauză, trupa bănățeană s-a retras prematur în tentativa de a conserva rezultatul, însă nu a făcut decât să le permită oaspeților să creeze tot mai multă presiune la poarta lui Curileac. Nu a fost o surpriză când FC Botoșani a restabilit echilibrul, Mihai Roman transformând magistral o lovitură liberă, din preajma careului timișorean.

În partea a doua a întâlnirii, amfitrionii au fost ca și inexistenți în atac, atât togolezul Abraw, cât și Drăghici, revenit după o lungă perioadă de indisponibilitate (ultima oară a evoluat contra lui Dinamo, în septembrie), nereușind să desfacă lacătele apărării lui Costel Enache. Mai mult, cei care au fost aproape de al doilea gol au fost tot moldovenii. Mai întâi, la aceeași fază, șutul nou-intratului Chitoșcă a fost blocat de Curileac, iar apoi reluarea lui Târnovan nu a prins cadrul porții. Cea mai mare ocazie a purtat semnătura lui Tincu, șutul acestuia, de la peste 30 de metri, fiind oprit doar de stâlpul din stânga lui Curileac.

Evoluțiile din repriza a II-a par a-i costa pe timișoreni, care au încasat 17 goluri după pauză în 11 apariții din primele 18 etape de campionat, față de cele numai zece primite în partea I, în această seară consemnându-se al șaselea caz consecutiv, dintre care 4 pe ”Dan Păltinișanu”.

A fost, așadar, a treia partidă succesivă în care echipa lui Ionuț Popa nu cunoaște înfrângerea, însă, în ultimele două runde, numai două au fost punctele acumulate. A fost totodată a 5-a remiză stagională și a treia în ultimele 7 etape în care rezultatul final a fost 1-1. Iar dacă cineva își mai făcea totuși oarecare speranțe, acest draw îi diminuează considerabil șansele lui ACS la un loc de play-off.

Tot în această lună, ACS Poli va mai evolua sâmbăta viitoare de la ora 18 pe terenul campioanei „en titre”, Viitorul Constanța, o echipă care și-a revenit după startul deziluzionant de sezon și care, în ciuda numeroaselor vânzări de jucători către FCSB, rămâne una dintre candidatele la o poziție de play-off, după care va primi în ordine vizita vicecampionilor din capitală, în eliminatoriul de joi 30 noiembrie, și a celor de la Gaz Metan, în runda 20, în 4 decembrie.

ACS Poli Timișoara – FC Botoșani 1-1 (1-0)

Stadion ” Dan Păltinișanu”, vineri 17 noiembrie, ora 18.

Au marcat: 1-0 Bîrnoi (min. 27), lansat de Crețu din zonă centrală, Bînoi a dejucat pasul la ofsaid a fundașilor adverși și, rămas singur cu portarul, a trimis peste acesta o scăriță din 12 metri; 1-1 Roman (min. 55), din lovitură liberă, de la 18 m, central, în stânga unui Curileac rămas simplu spectator.

ACS Poli: Curileac – Crețu, Bocșan, Cânu (c), Melinte (Doman, 72) – Artean, Soljic – Munteanu, Bîrnoi (Haruţ, 85), Ciucur – Abraw (Drăghici, 61).

Pe bancă: Straton – Străuţ, L. Oprea, Croitoru.

Antrenor: Ionuț Popa.

FC Botoșani: Cobrea – Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat – Tincu (c), Bordeianu – Roman (Chitoşca, 78), Moruţan, L. Buş (Rodriguez, 88) – D. Popa (Târnovan, 56).

Pe bancă: Pap – Plămadă, Dumitraş, Oaida.

Antrenor: Costel Enache.

Cartonașe galbene: Soljic (27), Abraw (33) – D. Popa (38), Burcă (87).

Arbitri: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca) – Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Alexandru Vodă (Alba Iulia).

Clasamentul actualizat și programul etapei în curs respectiv viitoare, pe coloana datelor tehnice. La Iași, în jocul CSM Poli – FCSB, început la ora 20,45, scorul în minutul 65 e 1-0 pentru gazde prin golul lui Panțiru din minutul 47.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.