ACS Poli, depășită de ”vișiniii” lui Kodro, FK Sarajevo, aflați la al treilea 1-0 în Antalya

ACS Poli Timișoara a jucat în această după-amiază primul meci de verificare al cantonamentului din Antalya, cedând cu 1-0 (0-0) deținătoarei la zi a Cupei Bosniei și Herțegovinei, FK Sarajevo, grupare clasată pe locul 2 în prima ligă a întrecerii din țara ex-iugoslavă la finele turului și care a învins astăzi pentru a treia oară cu 1-0 în ultimele 8 zile, tot într-un stagiu de pregătire centralizată, în Turcia.

La 4 zile după disputarea precedentei partide amicale, câștigată cu 8-0 la Timișoara în dauna lui Național Sebiș, alb-negrii antrenați de Dan Alexa, Octavian Benga și Sorin Vlaicu au dat piept miercuri de la ora 17,30 cu alb-vișiniii din Sarajevo, sparring-partners care au mai jucat zilele trecute în Antalya și cu ucrainienii de la Metalist Harkov, miercurea trecută, respectiv cu Partizan Beograd, sâmbătă 7 februarie, impunându-se de fiecare dată fără a primi gol.

Gruparea pregătită de fostul atacant internațional Mehmet Kodro, acum în vârstă de 48 de ani, a înlocuit-o ca adversară a timișorenilor pe Dinamo Batumi, din Georgia, anunțată în prealabil de ACS Poli ca prim oponent în Antalya, unde bănățenii soseau luni și se vor pregăti până în 19 ale lunii.

Alexa a fost nevoit într-o primă repriză de luptă să efectueze o înlocuire deja în minutul 42, mijlocașul Boldea accidentându-se în urma intrării tari a unui adversar și fiind substituit cu Nikiema. Tot spre finele primei părți, Popescu a expediat în minutul 38 un bun șut de la 25 de metri iar mai apoi și o lovitură liberă din preajma careului.

De la pauză cu Smaranda în locul lui Pap, ACS Poli a încasat unicul gol în minutul 49, când numărul 21 la bosniaci, atacantul Leon Benko, autor al golului victoriei și în acel 1-0 de sâmbătă cu Partizan, a punctat cu un șut de la aproape 25 de metri.

Kodro a început astăzi cu un 11 complet modificat față de cel cu care aborda amicalul de sâmbătă, în care Benko înscria după ce era introdus din postura de rezervă. Iar ”vișiniii” și-au schimbat astăzi în bloc garnitura începând cu minutul 60.

După ce Cristi Bărbuț a avut egalarea în bocanc, șutând alături de la 12 metri, din poziție centrală, Alexa l-a înlocuit laolaltă cu alți 3 coechipieri, în minutul 65, nu la mult timp după ce și Bălace și Poparadu le lăsau locul lui Neagu respectiv Keita.

Deținătorii Cupei Bosniei și Herțegovinei au pierdut o singură dată în turul campionatului, având linia de clasament 15 9 5 1 31-11, cu care se află la două puncte în urma liderului NK Siroki Brijeg, dar și cu unul în fața lui NSK Zrinjski, situată pe locul 3, respectiv cu două avans față de FK Olimpic și NK Zeljeznicar.

Mehmet Kodro a strâns 105 goluri în 265 de apariții în La Liga, jucând 4 sezoane pentru Real Sociedad San Sebastian și alte 3 la Tenerife, dar inclusiv pentru Barcelona, pentru care înscria de 9 ori în cele 32 de evoluții în ediția 1995/1996, mai îmbrăcând și tricourile lui Alaves sau Maccabi, după ce se lansa de la echipa orașului natal, Velez Mostar. Kodro a jucat de două ori și pentru naționala Yugoslaviei iar de 13 ori pentru Bosnia și Herțegovina, al cărei selecționer a fost în intervalul ianuarie – mai 2008, ultimii ani regăsindu-l pe băncile lui Real Sociedad, ca secund, la tineret și la echipa a doua, înainte de a prelua în 2014 trupa ”vișiniilor”.

ACS Poli a jucat astăzi cu Pap – Melinte (76, Motreanu), Cânu (65, Bocșan), Scutaru, Bălace (58, Neagu), Trandu (65, Dragomir), Popescu (76, Doman), Poparadu (58, Keita), Boldea, Bărbuț (65, Popovici), Pedro Henrique (65, Chipirliu).

FK Sarajevo, care în primul amical din Antalya învingea pe Metalist cu 1-0 prin reușita lui Stojcev din minutul 8, a început cu Plakalo – Kallasi, Protić, Kovačević, Berberović, Rustemović, Radovac, Stojčev, Anđušić, Benko, Okić, iar din minutul 60 a continuat cu Bandović – Barić, Puzigaća, Tatomirović, Mihojević, Cimirot, Alispahić, Bilbija, Purić, Duljević, Velkoski.

Conform paginii de facebook a lui ACS Poli, timișorenii ar mai juca în Antalya cu Oțelul Galați (vineri, 13.02) și FK Veraia (sâmbătă 14.02.), iar pe 17 februarie contra echipei Shakhter Karagandy, fostă campioană a Kazahstanului, echipă care în stagiunea 2013-2014 a jucat în grupele UEFA Europa League.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.