ACS Poli, din 6-1 în 6-1. Deși condusă…

ACS Poli Timișoara a repurtat astăzi de la ora 17,30 a doua victorie consecutivă cu scorul de 6-1 în turneul zonal al Campionatului Național FRF de juniori E, după cea înregistrată ieri la ora 15,30 în dauna târg-mureșenilor astăzi venind rândul altor ardeleni, de la CS CFR Simeria.

Elevii lui Mircea Șchiopu au răsturnat scorul, egalând în partea secundă a primei reprize și marcând de 5 ori în cele 25 de minute ale părții a doua.

Cu acest nou succes cu 6-1 (1-1), ACS Poli a câștigat clar una dintre seriile patrulater ale Zonei 4, de la Arad, în competiția juniorilor de 2004/5, conturând 3 victorii și golaverajul de 15-2.

Hunedorenii au deschis scorul în minutul 10 dar Raul Țurcaș a egalat în minutul 17 iar Huminic a preluat conducerea puțin după pauză. Ulterior, Roșu – de două ori, Balosin, dintr-o lovitură de pedeapsă de la 7 metri, și din nou Roșu au repetat acel 6-1 de miercuri. Patru reușite ale juniorilor E timișoreni au fost din acțiune iar două din faze fixe, unul dintre acestea, în urma unui corner.

Mircea Șchiopu a început partida cu Velcea – Bălace, Lengyel, Koszo, Huminic, Gologan, Roșu și Țurcaș, introducându-i pe toți ceilalți jucători înscriși pe foaie la jocul de astăzi de ”Subcetate”, și anume Tămaș – Andrei, Balosin, Popescu și Furdea.

Timișorenii, care fac zilnic deplasarea la Arad și înapoi, evoluează mâine de la ora 10 în prima semifinală a Zonei 4, cu CSM Școlar Reșița, a doua în cealaltă serie, după ce a cedat în fața gazdei CS Atletico cu 2-1. Arădenii în schimb, primii în grupa cărășenilor, vor juca de la ora 11 cu CS CFR Simeria.

În cazul unei victorii, alb-negrii Timișoarei ar juca de la ora 15, tot vineri, pentru un loc în semifinalele Campionatului Național FRF de juniori E, mai exact între cele mai bune 8 echipe din țară, cel mai probabil cu gazdele de la CS Atletico, în ceea ce ar fi finala zonalului.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.