Echipa juniorilor A a secund-divizionarei ACS Poli Timişoara a fost nevoită să se mulţumească astăzi doar cu un draw, 1-1, în deplasare la Energia Rovinari, într-o etapă a X-a în Seria 6 în care concitadina LPS Banatul a pierdut acasă, cu 1-2, jocul cu Pandurii Lignitul.

În această situaţie, egalînd printr-un fundaş la puţine minute după ce se vedeau conduşi, imediat după pauză, alb-negrii lui Cristian Contescu au linia de clasament 10 9 1 0 45-9, cu 28 de puncte şi 5 în plus, în frunte, faţă de cei din Târgu Jiu, în vreme ce Energia, cu „linia” 4 2 4, a egalat-o la puncte, 14, pe LPS Banatul.

Contescu i-a aliniat în Gorj pe Triţoiu – Miheţ, Bocşan, Ştirbu, Todorov – Popa (Scheau), Duţu – cpt., Bărbuţ, Opriş (Lihoni) – Aniţoiu (Ciobanu), Radosav, pe bancă rămînînd Gîrlea, Moja, Mureşan şi Rus, aşadar fundaşul Todorov redebutînd în sfîrşit ca titular şi jucînd toate cele 90 de minute, fundaş stînga, după ce chiar marca la mijlocul săptămînii, pentru „satelitul” lui ACS Poli, în „Municipiu”.

Iar deplasarea a fost şi mai tristă şi pe seama eliminării rezervei Ciobanu, care a văzut cartonaşul roşu în cel de-al doilea minut de prelungire, pentru un fault dur la mijlocul terenului.

Energia – ACS Poli a fost un joc de o slabă factură tehnico-tactică, pe seama căreia a apărut şi primul semieşec bănăţean, juniorii timişoreni nereuşind să obţină cea de-a 10-a victorie consecutivă, împotriva unei echipe destul de modeste.

Timişorenii n-au luat jocul destul de în serios, ceea ce s-a văzur în exprimarea lor în teren, pe parcursul celor 94 de minute de joc. Iar startul a fost ezitant, în urma unei preluări greşite a lui Todorov, în careul de 16 metri, Energia avînd o bară în minutul 6. Mai apoi, în minutul 13, a beneficiat şi de o lovitură liberă, reţinută de Triţoiu, iar în minutul 16 a reluat pe lîngă buturile oaspeţilor.

Alb-negrii nu s-au regăsit nici în continuare şi au comis şi mai multe greşeli, ceea ce i-a făcut pe olteni să prindă curaj.

Totuşi, minutul 21 a adus prima ocazie a timişorenilor, prin Popa, care, cu un şut de la 25 metri, a nimerit transversala. Revitalizaţi, timişorenii au perseverat şi în minutul 25, cînd Bărbuţ a înaintat pe dreapta dar apărarea gorjeană a deviat în corner reluarea lui Todorov.

A urmat şi tentativa internaţionalului de juniori Florin Aniţoiu, din lovitură liberă, doar că portarul gorjenilor a reţinut bine şutul de la 26 metri, prinzînd la rădăcina barei.

Puţin după pauză, în minutul 47, Energia a reuşit deschiderea scorului, în urma unui şut din interiorul careului, la colţul lung, însă nu a trecut mult şi, în minutul 52, ACS a egalat, în urma unui corner executat de acelaşi Aniţoiu, Ştirbu profitînd, pe fază, după mai multe lufturi ale gazdelor: 1-1 şi aşadar din nou fundaşii pe lista marcatorilor.

S-a jucat apoi mai mult la mijlocul terenului, cu greşeli de ambele părţi, Radosav avînd însă cele 3 puncte în vîrful bocancului, în minutul 94, cînd a reluat pe lîngă poartă.

1-1 şi vine vizita celor de la CSŞ Drobeta…

Dar iată rezultatele etapei a X-a… CSŞ Drobeta – CSŞ Caransebeş 3-0 (la juniori A) / 0-0 (la juniori B); CSŞ Lugoj – CNS Cetate Deva 0-0 / 2-0; FC Hunedoara – FC Municipal 2012 Reşiţa 1-2 / 4-1; Energia Rovinari – ACS Poli 1-1 / 0-2; CS Turnu Severin – Minerul Motru 0-1 / 2-0; LPS Banatul – Pandurii Lignitul 1-2 / 3-4.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

5 răspunsuri la ACS Poli Timişoara, juniori A, prim semieşec stagional, la ocupanta locului 7: 1-1

1. GICU spune:

Bine că s-a trecut deja la experiențe a la CONTESCU, evident cu Vișan lângă el care tace și nu ia nici o măsură. Dacă până acum echipa a avut numai succese aliniind jucătorii în formă, iată că deja s-a ănceput trierea. Mureșan a fost lăsat pe bancă și a fost introdus Todorov, care vine după o accidenatre și o prelungă ”vacantă” și care nu este refăcut în totalitate. Fobalul te condamnă atunci când îți bați joc de el. La mijlocul săptămânii trecute, a parte dintre juniorii care au fost egalii anonimilor de la Rovinari, au jucat în bășcălie la ”Municipiu” și asta sub supravegherea antrenorilor: Benga, Contescu, Petruescu. Dar credeți că cineva s-a sesizat!? A grăit care o vobuliță? Atunci ce rost mai are așa-zisă echipa a doua dacă acolo jucătorii fac ce-i taie capul!! Poate că Rosenblum ar trebui săse impună în astfel de probleme de indisciplină și lipsă crasă de pregătire la acest nivel.