ACS Poli pe 2 dar…alb-violeţii iau primul lor punct extern:2-2

Data şi ora, luni de la ora 15, unele total improprii disputării unui joc oficial de fotbal într-un oraş în care totuşi se munceşte, n-a priit alb-negrilor Timişoarei, care au primit primele goluri de la 6 octombrie încoace, şi atunci tot acasă, adică după 3 meciuri fără minge scoasă din plasă, ACS Poli urcînd totuşi pe locul 2 şi cu acest draw în care s-a văzut mai întîi condusă şi apoi egalată, pe final, din penalty, 2-2 (0-1), de către nişte argeşeni alb-violeţi aflaţi la primul punct smuls în deplasare în actuala stagiune şi care au marcat azi pe malul Begăi un număr dublu de goluri decît înscriau în precedentele 4 deplasări!

De fapt, erou a fost acelaşi Alin Popa, care a „deschis” respectiv „închis” tabela de marcaj pentru violeţii din Trivale, pe cînd pentru timişorenii alb-negrii au marcat din nou recăşeni, parcă pentru a reaminti unele lucruri absolut esenţiale în privinţa noii echipe a oraşului. Iar acum se aşteaptă rezultatul de la Arad, în UTA – FCM Târgu Mureş, cu începere de la ora 19, pentru edificare în privinţa cărei grupări va începe derby-ul din week-end din Ardeal de pe poziţia a doua: ACS Poli ori mureşenii?

Ora de start n-avea cum să adune mai mult public decît asistenţa oricum foarte redusă cu care noua ACS Poli s-a obişnuit în acest tur, iar vremea de toamnă autentică a rărit de fapt şi mai mult rîndurile spectatorilor, doar cîteva sute văzînd cum două grupări care încheiau cu 5 zile în urmă cu rezultate diametral opuse, timişorenii cîştigînd cu 2-0 în Zăvoiul vâlcean, iar argeşenii înregistrînd acasă un eşec cu UTA, 0-2, ce a dus la demiterea antrenorului şi înlocuirea sa cu Iulian Crivac, au încheiat la egalitate, două dintre cele 4 goluri venind în ultimele nici 10 minute: 2-2.

Iar Petrovic, cel care smulgea un punct pe final, tot de 2-2, la Mioveni, în prima deplasare a sezonului, a faultat acum de… două puncte, dar pentru argeşeni, în ultimele minute ale unui joc orbecăind în plumburiul de octombrie şi luminat de lucşii nocturnei abia de la mijlocul mitanului secund, pe cînd ACS Poli a fructificat puţinele oportunităţi create.

Pentru ACS Poli, care nu primea gol acasă doar în urmă cu 10 zile, într-un 2-0 cu Luceafărul, a fost o reeditare a remizei din prima rundă, cu UTA, pe cînd pentru argeşeni a fost un prim punct extern, de mare necesitate, fiind vorba de penultima clasată, cu doar 6 puncte în cont şi 7 goluri în 7 meciuri, după 3 eşecuri cu 1-0, la Luceafărul Oradea, Târgu Mureş şi Sibiu, respectiv unul cu 2-1, la Oradea, cu FC Bihor.

Ca istoric al jocului, din punct de vedere al golurilor timişorenilor, s-a repetat întrucîtva scenariul cu Luceafărul, iar dacă pe-atunci Şeroni şi Boldea o desprindeau pe ACS Poli în minutele 56 şi 83, pentru o a treia victorie acasă la minim două goluri diferenţă, cu 2-0, astăzi acelaşi Boldea, în minutul 53, după un şut al căpitanului Poparadu, deviat, respectiv Szekely, care a lobat în minutul 80 pentru 2-1, au fost tot 2 ex-recăşeni înscriind după pauză.

Doar că de această dată lucrurile au fost mai delicate la reluare pentru alb-negri, după ce în minutul 33 marca Alin Popa, după o combinaţie cu Ivănică, şutul său de la circa 15 metri de poartă, pe sus, îngheţîndu-l şi mai mult pe Kirev: 0-1. Era prima „boabă” încasată de timişoreni după mai bine de 5 ore de fotbal…

În handicap, după ce nici în prima jumătate de oră nu se arătau a fi conectaţi la joc, doar Boldea şi Goge încercînd poarta, timişorenii au forţat egalarea înaintea pauzei, mai întîi Bălace intrînd în careu şi trăgînd la poartă, şut respins cu piciorul de Croitoru, în minutul 42, iar imediat mai apoi Szekely pătrunzînd în careu, pe partea stângă, şi şutînd pe lângă poartă, din apropierea careului mic. Rămînea 0-1…

Totuşi, minutul 53 a adus golul de 1-1, mingea deviată de un fundaş la şutul lui Poparadu dinafara careului ajungînd la Boldea, care a înscris de la 6 metri.

Imediat după ce a reuşit egalarea la unu, Velcea i-a aruncat în luptă pe Dobricean şi Boştină, dar Bălace nu s-a arătat deloc încîntat

Velcea a simţit momentul bun şi oportunitatea ivită, forţînd imediat cu o dublă înlocuire, Dobricean intrînd pentru Trandu iar Boştină intrînd în locul lui Bălace, în minutul 56, alegere care a stîrnit pare-se nemulţumirea veteranului ex-polist Bălace, glonţ spre vestiar, supărat din cauza faptului că a fost scos din teren.

Substituirile n-au avut efect imediat, iar mai apoi şi Artean i-a luat locul lui Goge, în minutul 76, doar ulterior, în minutul 78, Szekely anunţînd şi prefaţînd preluarea conducerii, după o cursă solo încheiată cu un şut de la 10 metri, scos în corner de un fundaş.

Iar 2-1 avea să vină în minutul 80, părînd a fi decisiv: Szekely a scăpat spre poartă şi, profitînd de ieşirea hazardată a lui Croitoru, l-a lobat dinafara careului, din lateral stânga…

Dar bucuria a fost de scurtă durată, minutul 85 aducînd egalarea, 2-2, prin Alin Popa, care a transformat cu un şut în dreapta lui Kirev un penalty acordat după un fault al lui Petrovic în careu!

ACS Poli: Kirev – Nohai, Petrovic, Şeroni, Marovic – Goge (76, Artean), Poparadu (cpt.), Trandu (56, Dobricean), Bălace (56, Boştină) – Boldea, Szekely.

Antrenor: Valentin Velcea.

Pe bancă: Coca – Redzepi, Fl. Nanu, Daminuţă.

FC Argeş Piteşti: Croitoru – A. Voicu (cpt.), Negoiţă, Vişa, Briceag – Popa (88, Niculae), Răuţă, Cârstoiu, Manole (73, Iancu) – Ion, Ivănică (90, Stănescu).

Antrenor: Iulian Crivac.

Pe bancă: Vreme – Gherase, Ianuşi, Dulcea.

Cartonaşe galbene: Şeroni (14) – Popa (83).

Arbitri: Cătălin Ionuţ Neagu (Poenari) – Marius Bălan (Dej), Silviu Cătălin Haramuz (Reşiţa).

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.