ACS Poli și LPS Banatul, succese cu 4-1 la debut în zonale, la Craiova și Timișoara

FRF a programat de o manieră total nepotrivită ca ore de start jocurile din cadrul fazei zonale a Campionatului Național de juniori C, rezervată categoriei sub 15 ani, unele formații văzându-se nevoite să joace atât de la ora 10 cât și de la 16, respectiv la prânz cât și de la ora 18, de două ori pe zi, în condițiile căldurii din luna iunie și a faptului că durata unei întâlniri la acest nivel de vârstă este de 70 de minute, în reprize de 35 de minute.

Astăzi a debutat la nivel național faza turneelor zonale ale juniorilor C, LPS Banatul găzduind o întrecere de 6 echipe cu finalitatea mâine de la ora 16, în ultimul act al Zonei 7, în care se vor aconta biletele pentru turneul semifinal, iar ACS Poli Timișoara evoluând în Zona 6 în Bănie, pe terenul sintetic al Centrului Turistic și pentru Agrement Sportiv Dolj.

LPS Banatul și ACS Poli, finaliste în play-off-ul pe Timiș la juniori C, ”albii” lui Petcu învingând și găzduind Zona 7, pe când ”violeții” lui Paleacu sunt în Zona 6, la Craiova

Așadar, în două dintre cele 8 turnee zonale sunt implicate și reprezentantele Timișului în prima fază pe țară a întrecerii juniorilor C, ambele câștigând astăzi în debutul de la ora 12 cu un identic 4-1.

Pe ”Banatul”, într-una dintre grupele triunghiular ale turneului, AFC Unirea Alba Iulia a trecut cu 2-1 de Academia de Fotbal Gică Popescu, iar în cealaltă LPS Banatul Timișoara – CSM Școlar Reșița 4-1, după ce elevii lui Cristi Petcu conduceau la pauză cu 3-1. Dar gazdele mai joacă astăzi și de la ora 18, cu CS CFR Simeria.

ACS Poli, sub îndrumarea lui Alin Paleacu, a răsturnat scorul la Craiova contra celor de la ACS Luceafărul Drobeta, 4-1 (0-1), timișorenii egalând după pauză și desprinzându-se apoi prin golurile lui Dobrincu, Românu și Toboșaru. Cei de la Dunăre deschideau scorul dintr-o lovitură de la 11 metri acordată spre mijlocul primei părți pentru un fault comis de Bain, dar au marcat primele lor 3 goluri în Bănie în decurs de zece minute din repriza a II-a.

ACS Poli a început contra severinenilor cu Daminescu – Foca, Bain, Dume, Codrea, Tașcă, Chiriac, Românu, Vereș, Toboșaru și Dobrincu, iar pe parcurs au mai jucat și Vancea, Periat, Turdean, Laza și Sabaiduc, pe bancă rămânând mezinul Buju, din generația 2003, și Al Seidi.

Înaintea meciului timișorenilor, gazda Dinamyk Craiova a trecut de Pandurii Târgu Jiu cu 4-0, gorjenii urmând a juca și de la ora 16, cu CSȘ Caracal.

Mult mai complicat sâmbătă pentru timișoreni, care au programat tot de la ora 12 și jocul cu CSM Râmnicu Vâlcea, puțin mai apoi fiind programată și finala zonalului pentru pătrunderea în semifinale, de la ora 16. Mâine mai joacă și craiovenii, dar de la ora 10.
Așadar, nu este exclus ca timișorenii de la ACS Poli să aibă de jucat atât de la prânz cât și de la ora 16, mult prea mult ca partide de 70 de minute în condițiile în care prima se va încheia la 13,25 dar și dat fiind temperaturile ridicate înregistrate în acest weekend de iunie la Craiova.

Formațiile au dreptul să înscrie 18 juniori pe foaia de joc, ceea ce înseamnă că minim 3 jucători de câmp ar fi nevoiți să înceapă ambele întâlniri ale zilei.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.