ACS Poli Timişoara, a doua dublă victorie la rând la juniori: 5-0 şi 4-1 cu FC Hunedoara

Cu şansele micşorate de a accede în turneul zonal al juniorilor A şi B, ACS Poli Timişoara şi-a văzut însă de treabă prin a se impune cu ambele garnituri şi în cea de-a doua intermediară succesivă, din etapa a 18-a, disputată astăzi în Seria 6.

Pe o suprafaţă de joc a terenului „Colterm” puţin cam neîngrijită, poate datorită desei sale utilizări, şi udată astăzi la amiază de ploaie, alb-negrii au izbutit din nou o „dublă”, aşa cum reuşeau şi joia trecută, la Reşiţa, după care, în runda din week-end au stat. Din păcate, nu doar calitatea gazonului a împietat evoluţia sportivilor, şi cu atât mai mult în cel de-al doilea meci, al juniorilor B, dar vântul puternic a jucat feste fotbaliştilor, luând uneori traiectorii ciudate.

ACS Poli a zburdat însă după pauza partidei juniorilor A, cu FC Hunedoara, marcând de 4 ori. A fost 5-0 (1-0), desprinderea reuşindu-se pe fondul jocului cursiv, în care s-a dat în sfârşit „drumul la minge”.

Silviu Balaure şi Răzvan Rus au marcat astăzi de câte două ori iar Semenea s-a înscris şi el pe lista marcatorilor, după ce scorul a fost deschis în minutul 35 de internaţionalul de juniori Balaure, cu o bună preluare şi finalizare a unui balon în cross

Semenea avea să dubleze avantajul puţin după pauză iar apoi Rus, Balaure şi din nouă Răzvan Rus conturau unul dintre cele mai clare triumfuri stagionale.

Octavian Benga i-a aliniat în garnitura juniorilor A pe Andrei Filip (80, Miloievici) – Soare (80, Kovacs), Bocşan, Yazji (50, Mărginean), Fridrich – Semenea, Scheau – Rotea (70, Nicoară) – Livan (75, Ovidiu Filip), Rus şi Balaure, iar Biriş şi Gligorovici au rămas pe banca de rezerve.

În concluzie, o bună repetiţie înaintea derby-ului local de joia viitoare, la LPS Banatul Timişoara, dublată de la ora 14, în meciul juniorilor B, de o victorie a alb-negrilor cu 4-1 (2-0).

Juniorii mai „mici”, cu o garnitură semnificativ modificată de Robert Fruşa faţă de deplasarea la Reşiţa, şi preponderent de 1998 cu o inserţie din generaţia 1999, au manifestat din fericire o poftă de joc şi un elan prin care au dat parcă uitării startul ratat în 2014, acasă cu UTA Bătrâna Doamnă, când şi-au alterat practic şansele de a obţine locul 2 şi calificarea în patrulaterul zonal, văzându-şi de pregătire şi de obţinerea cât mai multor puncte până la finele returului, cu un ochi la… adversar. ACS Poli încă speră să poată profita de un eventual pas greşit al concitadinei „Banatul”, pe al cărei teren va disputa joia viitoare, în runda a 19-a, un joc derby.

ACS Poli s-a impus astăzi la juniori B cu 4-1 (2-0), prin reuşitele lui Simionov, în minutul 6, Velcotă, în minutul 11, Bîrnoi, în minutul 61, respectiv Marin, din penalty, în minutul 71, după ce tot el obţinea lovitura de la 11 metri. În penultimul minut, dintr-o fază fixă, timişorenii au ratat şansa de a încheia meciul cu rubrica golurilor primite imaculată.

Cert e că juniorii B au început astăzi foarte bine partida, într-un 11 întinerit parcă cu fiecare săptămână. De fapt, se are în vedere cooptarea a încă 2 juniori din generaţia 1999, din grupa lui Sorin Vlaicu, în contrapartidă urmând ca 2-3 juniori de ’97 să fie promovaţi spre juniorii A antrenaţi de Octavian Benga.

Faţă de deplasarea la Metalul Reşiţa, Fruşa i-a înlocuit azi pe Miculaş, Marghitan, Cherecheş, Totic, Codrean şi Vîlceanu, în unsprezecele de start regăsindu-se 7 juniori din 1998, şi anume Mândrea, Motreanu, Sturz, A. Lazăr, Marin, Oprea şi Velcotă, plus unul din 1999, Cochintu.

ACS Poli, juniori B, s-a impus prin Mândrea (65, Bercuci) – Motreanu, Cochintu (55, Dragoş Lazăr), Sturz, Alex Lazăr – Oprea (45, Popa), Lică (55, Pîrvulescu) – Marin, Bîrnoi, Simionov – Velcotă (50, Totic), pe bancă rămânând Sorescu şi Vîlceanu.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Juniori și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.