Fidelă unsprezecelui în care trecea clar de Dinamo, nou-promovata ACS Poli a mai taxat în această seară o consacrată prim-divizionară cu pretenții, lăsîndu-i pe vișiniii lui CFR Cluj fără două puncte în Gruia, însă alb-negrii Timișoarei ar putea regreta că n-au ținut de golurile lui Szabolcs Szekely, fiind egalați în schimb din două lovituri libere, facil încasate, pe cînd erau în superioritate numerică în fața unor ardeleni cu 9 străini la start dar încheind cu 3 eliminați.

O reușită ce a încălzit sufletele timișorenilor din fața micilor ecrane, precum și a tinerilor alcătuind micuța galerie a nou-promovatei, și care pot recita acum pe de rost 11-le relansării timișorene, punctul fiind puțin sperat, în ciuda nesiguranței Clujului și la Botoșani.

Prin prisma ierarhiei, remiza de pe Someș este remarcabilă și deloc de lepădat, elevii lui Valentin Velcea rămînînd neînvinși după disputele cu grupări din prima jumătate a clasamentului în sezonul trecut, pe cînd CFR a rămas încă în haltă, fără victorie, însă prin prisma oportunității irosite de a da marea lovitură, ACS Poli poate ofta amarnic.

Dînd din nou peste o oponentă cu nume dar neînchegată, nou-promovata a șarjat iute și incisiv, contrînd-o și surprinzînd-o pe CFR Cluj, în fața căreia Szabolcs Szekely și-ar fi putut dubla activul pînă la pauză.

Dar deși a jucat o oră în superioritate numerică, din care ultimele 20 de minute chiar cu 2 jucători în plus, după ce Florin Costea încasa vremelnic un al doilea cartonaș galben pentru stoparea contrei lui Trandu iar portarul Felgueiras era și el trimis mai repede la dușuri pentru o neinspirată burdușire a rezervei Nanu aproape de linia de fund, în colțul careului mare, ACS Poli n-a menținut acel 1-2 conturat de Szekely în minutele 8 și 70, a doua oară, din penalty.

Ci s-a văzut a doua oară egalată la foarte puțin timp după ce apela la a doua înlocuire, Scutaru lăsîndu-i locul lui Poparadu.

O victorie bănățeană ar fi surprins însă mai ales pe hîrtie, căci în iarbă CFR Cluj a fost doar un pachet de nervi, după ce Tade și Camora, de două ori, erau ghiciți înaintea pauzei de ex-vișiniul Nuno Claro, ce conserva avantajul: 0-1.

Szekely marca dintr-o reluare instinctivă cu capul, balonul lobîndu-l pe Felgueiras în minutul 8, cînd o eficientă deschidere pe dreapta, în zona lui Bărbuț, a fost exploatată pe jos de mijlocașul în vîrstă de 18 ani, mingea fiind deviată din inerție de Trandu, spre marcatorul primului gol contra lui Dinamo.

Același Szekely a avut 0-2 pe cap și apoi în bocanc, în minutele 22 și 36, însă el a așteptat mijlocul părții secunde, pentru a prelua conducerea executîndu-l și pe Stăncioiu, intrat la penalty, după eliminarea colegului său de post: 1-2.

Nanu, intrat abia de un sfert de oră, în locul lui Nicola, ca primă înlocuire la oaspeți, și-a făcut datoria sprintînd pe flanc tot la un balon filtrat prin spărturile defensivei lui Rednic, iar restul a devenit istorie: CFR în 9!

Însă Timișoara n-a mai avut și experiența să profite de neașteptata superioritate numerică, chit că l-a menținut pe Petre pînă la final pentru strîngerea rîndurilor, primind în schimb, și tot ușor, un al doilea gol din lovitură liberă. Primul, din minutul 57, ochea colțul scurt, Cadu șutînd speculativ pe jos și profitînd de o vagă deviere. Al doilea, din minutul 80, ”covrig”, al proaspăt intratului Deac, a fulgerat tot colțul scurt al lui Claro.

O deplasare dulce-amară, în care Keita a fost unica noutate față de convocații pentru debutul cu Dinamo, pe bancă în locul lui Belu, de unde a fost lansat pe final, substituindu-l pe Boldea.

S-a încheiat nedecis pe tabelă dar debalansat ca raport numeric, 8 contra 11, bucureșteanul Dima acordînd alte 10 cartonașe galbene gazdelor și 6 celor de pe Bega.

Urmează o altă ardeleană, Gaz Metan, dar pe ”Dan Păltinișanu”, de luni într-o săptămînă, iar încrederea e acum mai mare…

+

CFR Cluj – ACS Poli 2-2 (0-1): Cadu 57, Deac 80 – Szekely 8, 70 – pen.

CFR: Felgueiras – Camora, Piccolo, Cadu, Velayos – Costea, Voiculeț (46, Pedro), Obiora, Maah (69, Stăncioiu) – Ogbu (61, Deac), Tade.

Pe bancă: Sepsi, Djokovic, Batin, Rada.

ACS Poli: Claro – Nohai, Scutaru (78, Poparadu), Șeroni, Marovic – Bărbuț, Petre – cpt., Trandu, Nicola (54, Nanu) – Boldea (86, Keita), Szekely.

Pe bancă: Coca – Ruiz, Popovici, Petrovic.

Cartonașe galbene: Ogbu, F. Costea – 2, Tade, Velayos, Felgueiras – 2, Pedro, Camora, Piccolo, respectiv Nicola (29), Trandu (32), Bărbuț (56), Șeroni (65), Claro (68), Marovic (74).

Cartonașe roșii: F. Costea (30), Felgueiras (68), Deac (85) – toți de la CFR Cluj.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 1 și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

2 răspunsuri la ACS Poli Timișoara, egalată de două ori în superioritate numerică. Dar punct mare: 2-2 la CFR Cluj

1. TTB spune:

NU AM CREZUT IN ECHIPA. Recunosc, am gresit!
    Felicitari pentru daruire! Jos palaria!
    Duritatea cu iz dinamovist (de pe vremuri) a CFRului a fost contracarata cu un joc de mare ambitie si devotament, disciplinat si fara duritati.
    ASTA imi doresc ca TIMISOREAN. Disciplina si mult travaliu in teren vor aduce publicul in numar mare pe stadion.
    Mare grija la GAZ METAN, vin dupa doua infrangeri…
    ACUM culorile chiar nu cred ca au importanta.
    Atentie la IANCU (cred ca fiara sta la panda sa se infrupte din sangele Timisorei). NU INTELEG IN CE CALITATE ESTE INVITAT (telefonic) la emisiuni sportive.
    Spiritul civic din tribune (ATENTIE !!! unii ar fi bucurosi de o suspendare a terenului….) face ca TOT STADIONUL sa poata fi un sustinator permanent si civilizat.
    Timisoara, Timisoara, Timisoara.

2. micos spune:

Inca un rezultat mare,pt.Timisoara!!!Jos palaria fatza de intreaga echipa,antrenor si conducere!Asa da,sunteti mandria judetzului!
    Echipa s-a miscat excelent cind s-a jucat 11 la 11,insa e ciudat faptul ca evolutia a fost slaba,cind eram cu 2-3 oameni in plus.Sa fie lipsa de experienta,invocata de Velcea?
    Nu pot sa nu remarc,din nou,evolutia exceptionala a lui Szekely-cel mai bun de pe teren,si care reprezinta un ghimpe pt.oricare aparare,si care e din ce in ce mai bun,de la meci la meci,si care vad ca nu prea e bagat in seama,nici de catre chibitzi si nici de catre televiziunile locale,ziaristi,etc,etc!
    Din pacate,exista in echipa mai mereu 2-3 jucatori,care sunt cam figuranti,in meciul de la Cluj acestia numindu-se Nicola si Boldea,pe cind la meciul cu Dinamo,acestia au fost ,tot Nicola,alaturi de Trandu si Nanu.
    Iata de ce sunt necesare intariri,campionatul fiind lung,iar meciul cu Medias trebuie pregatit tot exemplar,pt.ca moralul ne-a cam scazut datorita acelei nenorocite de egalari din meciul cu C.F.R.,iar Gazul e o echipa serios ranita,dupa primele etape.Dupa parerea mea,acest meci va fi mai greu decit a fost cel cu Dinamo,tocmai de aceea publicul ar face bine sa vina in nr.cit mai mare,sa incurajeze extraordinar echipa,pt.ca o oricit de mica relaxare a jucatorilor,va insemna o sfecleala!