Adi Popa trece peste amarul cu UPT şi dă 4: ASU Poli 10-0!

Etapa a XIV-a a Campionatului Municipal a propus marţi după-amiază jocul ASU Politehnica – CFR II Timișoara, găzduit de arena „Ştiinţa”, unde golgeterul liderului, Adrian Popa, a trecut peste dezamăgirea ratării calificării cu Universitatea Politehnica la turneul final al Campionatului Naţional Universitar de minifotbal, şi a punctat de 4 ori în faţa „mînjilor” profesorului Mircea Dumitru, de la CFR, care „au căzut” după pauză: 10-0 (3-0).

Diferența de vârstă între cele două echipe a fost de la cer la pământ iar acest lucru a influențat net rezultatul jocului. Dacă juniorii CFR-ului nu au contat în această partidă şi nu au ieşit în evidenţă, în schimb în prim-plan s-a ivit arbitrul Emanuel Delescu, care şi-a dat în petec în minutul 65, acordînd un penalti pe care doar dumnealui l-a văzut: portarul a prins mingea din faţa lui Marchiş şi… Lovitura de pedeapsă a fost transformată de acelaşi jucător.

Golgeterul liderului seriei I, Adrian Popa, a reușit să înscrie numai puțin de 4 goluri, în minutele 33, 49, 70, 78. Marchiș şi-a trecut și el numele pe lista marcatorilor de două ori, în minutele 10 și 65 (cel din penalty), la fel şi Obrejan, în minutele 73 și 89. Au mai înscris Basarab (min. 16) şi Popovici (min. 88).

Politehnica: Dan Șerban – Adrian Marchiș, Adrian Popa, Sebastian Ion (min. 46, Florin Iovițu), Giroveanu Flavius, Mircea Obrejan, Ion Mitelea, Sergiu Basarab (min. 40, Dinu Teleman), Ovidiu Radu, Alexandru Zavastin, Petru Popoviciu. Antrenor: Antonio Foale.

CFR II: Daniel Vlad (min. 62, Pavel Vaida), Martin Scutelnicu, Cosmin Banu, Gabriel Romanescu (min. 46, Mihai Hopan), Daniel Sabău, Vlad Cireșan, Florin Nicolici, Ilie Andrei (min. 62, Stelian Rusu), Simion Morar, Claudiu Alexandrescu, Sebastian Orbulescu (min. 62, Florin Bredău). Antrenor: Mircea Dumitru.

Arbitru: Emanuel Delescu. Asistenţi: Abu-Awwad Hazem și Sergiu Ziub. Observator: Victor Ţig.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Municipiu și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.