Octavian Foale, a cărui carieră peste decenii s-a contopit cu ideea instruirii şi lansării tinerilor jucători, înhămîndu-se în ultimii ani la provocarea Luceafărul Timişoara, o pepinieră locală, a suferit în cursul săptămînii o afecţiune care a necesitat imediata sa spitalizare, iar „mînjii” codaşei în Divizia D Timiş au încercat să răspundă astăzi cît mai bine din teren dificilului moment prin care trece mentorul lor.

Cei de la Avântul Bobda (Luceafărul) n-au reuşit însă să înscrie nici în cel de-al treilea joc la rînd, Real Dragşina cîştigînd în fine în deplasările acestui sezon, 0-2 (0-1), prin golurile lui Anghel, spre finele primei părţi, în minutul 39, respectiv Racoţi, spre încheierea jocului, în minutul 88.

Toate gîndurile au persistat însă mai degrabă în jurul situaţiei managerului sportiv al gazdelor, Octavian Foale, căruia îi dorim însănătoşire grabnică şi revenirea pe marginea gazonului.

Avântul Bobda: Mungiu – Biriș, Tarpian, Tomeniuc (min. 60, Lepold), Stigleț, Tăbleț, Jorj, Lucian Filip (min. 80, Claudiu Filip), Ciurescu, Racoceanu, Jurcă. Antrenor: Angelo Foale.

Real Dragşina: Borta – Racoți, Severin, Vilcinschi, Zbârcea, Golea, Bobu (min. 50, Ritter), Costescu, Mitruț, Anghel (min. 85, Rigo), Ahmat. Antrenor: Gheorghe Ilici.

***

Mai facil a fost pentru fruntaşa CS Ghiroda, unica grupare cu 12 puncte din 12 posibile în returul Diviziei D Timiş, autoare a 15 goluri în cele 4 victorii, şi care a dispus astăzi de Timișul Şag, cu 4-1 (2-1).

CS Ghiroda: Mateescu – Popa, Ion, Prototopu, Andrei Bogdan, Giuchici (min. 55, Străuț), C. Popa, Firuț (min. 75, Rus), Andrei (min. 68, Bura), Stanciu (min. 77, Faimoc), Pătrașcu, Baranyi.

Antrenor: Alin Miloș.

Timișul: Dubou – Vicea, Robotă, Coțofan (min. 53, Indic), Miuță, Costea (min. 65, Munteanu), Mititelu, Damian, Ciobanu, Matei (min. 60, Sîrcă), Sima.

Antrenor: Adrian Ianoșev.

Stanciu a deschis scorul în minutul 20 iar Matei a egalat pentru CS Timişul în minutul 26, din 11 metri, însă Baranyi a replicat din lovitură liberă, de la 20 de metri, direct în vinclu, iar acelaşi Stanciu a mai punctat şi pe mijlocul părţii secunde, în minutul 65, Baranyi stabilind scorul final, 4-1, din 11 metri, în minutul 70, atingînd astfel totalul de 28 de reuşite în actuala stagiune a ligii a patra.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la Adolescenţii Avântului-Luceafărul luptă pentru mentorul lor, Octavian Foale, spitalizat