AJF Timiş reuneşte şi liga a V-a: programul primei etape

Sediul AJF Timiş a găzduit în cursul zilei de astăzi consfătuirea delegaţilor cluburilor din liga a V-a timişeană, care s-au prezentat în proporţie de peste 70% la reunirea premergătoare noului sezon fotbalistic, ediţia 2014-2015.

Preşedintele AJF Timiş, Dănuţ Laţa, a fost mulţumit de prezenţă, menţionând cu această ocazie că Federaţia Română de Fotbal schimbă regulamentul după placul ei iar asociaţia judeţeană Timiş nu se compară cu FRF, pentru simplul motiv că ar fi… cea mai tare din Europa.

Laţa a mai spus că trebuie să ne respectăm între noi iar „fără dumneavoastră noi nu am exista şi vă mulţumesc din suflet”, menţionând în plus că în ultimii 4 ani s-au întocmit circa 10.000 de legitimări şi „ne este foarte greu să avem o evidenţă mai exactă”.

Secretarul general AJF Timiş, Florian Mierea, a enumerat modificările de regulament efectuate, mai exact câteva articole mai importante. Şi preşedintele Colegiului Judeţean de Arbitri Timiş, Nicolae Grigorescu, prezent la această şedinţă a grupărilor din Campionatul Judeţean Timiş, a menţionat că valoarea ligii a V-a este mult superioară faţă de liga a patra a altor judeţe iar „dacă aveţi probleme în privinţa arbitrajelor, să vă adresaţi mie personal sau Comisiei Judeţene de Arbitri”. Totodată, Grigorescu le-a promis delegaţilor că nu va mai tolera greşelile observatorilor.

La sfârşitul şedinţei, secretarul general al asociaţiei, Mierea, a menţionat că singura echipă care nu este constituită ca asociaţie sportivă din acest eşalon este Chevereşu Mare.

În fine, s-a efectuat tragerea la sorţi pentru programarea turului de campionat. Prima etapă din această ligă a cincea timişeană va începe pe data de 16 august, de la ora 18:

Seria I

Avântul Periam – Glentoran Carani, Unirea Grabaţ – Steaua Roşie Variaş, Nuova Mama Mia Becicherecu Mic – Tricoul 1 Iunie, Seceani – Dacia Cărpiniş, Comloşu Mare – Plavii Delia Sânpetru Mare, Săcălaz – Pobeda Dudeştii Vechi II, Mureşul Cenad – Voinţa Valcani, AS Carani – Unirea Jimbolia;

Seria a II-a

Deta – Voinţa Biled, Millenium Giarmata II – Avântul Bobda, Diniaş – Meget Remetea Mare, Utvin – Unirea Cerneteaz, Foeni – Solventul Timişoara, Unirea Banloc – Parţa, Agrotrifan Sânmihaiul Român – ACS Poli Timişoara II, Atletico Liebling – Unirea Ghilad;

Seria a III-a

Autoliv Lugoj – Gloria Moşniţa Nouă, Bacova – Boldur, Viitorul Ştiuca – Chevereş, AS Buziaş – Vulturii 2009 Lugoj, Avântu Topolovăţu Mare – Avântul Chizătău, Nădrag – Dragşina, Lorena Giarmata Vii – Bazoşu Vechi, Timişul Urseni – Voinţa Gruni.

P.S.: Luni 11 august de la ora 11 au fost convocaţi toţi delegaţii echipelor de juniori din toate grupele de vârstă, pentru înscrierea în noua ediţie de campionat.

Distribuie
Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

Un răspuns la AJF Timiş reuneşte şi liga a V-a: programul primei etape

  1. nick spune:

    Ati facut varza seria a II-a.De ce nu sa pus si Lugojul,Jimbolia si cutreieram tot judetu.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


noua × 9 =

 


Ultimele articole din categoria Fotbal: