Altă rocadă… Chişoda bate suta şi revine pe locul 2, Dochiţa 3

Penultima rundă a Diviziei D Timiş, intermediara cu numărul 33, a fost una benefică lui FC Chişoda, care a depăşit borna celor 100 de goluri marcate cu ocazia ultimului joc pe teren propriu din actuala campanie, după un 6-1 cu ultima clasată, Progresul Gătaia. Succes cu care gazdele au revenit pe locul 2, graţie unui al cincilea triumf în ultimele 6 etape dar şi deplorabilei capitulări a vişiniilor, 5-2 la Cerneteaz.

A fost un duel dezechilibrat, între locurile 3 şi 18, diferenţa spunîndu-şi cuvîntul. Scorul de 6-1 a fost rotunjit încet-încet, mai întîi de Dochiţa, în minutul 13, cu un şut dintr-o bucată de la 13 metri, din centrarea lui Viţan, apoi prin Petruş, în minutul 26, cînd a ochit colţul scurt din centrarea lui Dochiţa, iar apoi prin acelaşi Dochiţa, în minutul 29, după care şi Gherman a punctat, în minutul 40, din centrarea de pe flancul stîng expediată de Alex Rus.

Minutul 48 a adus golul de onoare al ultimei clasate, Mihali Alin fiind creditat cu reuşita, după ce Berceanu a deviat balonul în propria poartă. FC Chişoda nu s-a lăsat şi a reuşit pentru a doua oară în 2012 să învingă cu 6-1 graţie golurilor din minutele 71, autor Dochiţa, din centrarea lui Golea, respectiv 81, prin Glodean, reluînd la colţul lung din serviciul lui Golea.

FC Chişoda: Szofran – Golea, Viţan, Berceanu (Bulaichi), Vasîncă – Petruş, Glodean, Gherman, Rus – Abu Lebda, Dochiţa. Pe bancă: -.

Lăudabilă prestaţia arbitrului Claudiu Gaitin, în vîrstă de 17 ani.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.