Amarinei faultează dar scapă, Narița e taxat de golgheterul Stoica, pe fază. GALERIE FOTO: Mașloc – Murani 1-0

Golgheterul Lucian Stoica a marcat unicul gol al derby-ului nou-promovatelor, în Joia Mare, din cadrul etapei a XXIV-a a Diviziei D Timiș, gazda Voința Mașloc egalând astfel numărul remizelor înregistrate în acest retur prin a treia victorie din 2015, pe când vizitatorii, care strânseseră 11 puncte din primele 6 runde înaintea acestei apariții au acontat a doua înfrângere de la reluarea campionatului: Voinţa Maşloc – AS Murani 1-0 (1-0).

”La Gara Mare”, pe stadionul CFR, echipa lui Daniel Rupa a reuşit al doilea succes în duelurile directe din această stagiune, așadar maximul de 6 puncte din tot atâtea posibile, împotriva nou-promovatei AS Murani, care cu greu şi-a vândut pielea.

De această dată a fost numai 1-0, nu 4-1, cum a fost în partida tur.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Lucian Stoica în minutul 20, când a profitat de indecizia portarului, care reuşea în prima fază să respingă balonul, ajuns însă la golgheterul diviziei, neiertător.

Totuşi, nu poate fi trecut cu vederea faultul lui Amarinei asupra lui Radosav, în suprafața de pedeapsă, tocmai înainte de deschiderea scorului.

Ocaziile au alternat la ambele porţi în mitanul secund, cum se întâmpla de fapt şi în prima repriză, iar vizitatorii au izbutit chiar să scuture plasa în minutul 78, prin Raul Costescu, însă golul a fost anulat pentru ofsaid. Iar cu trei minute înainte de final aceiași oaspeți au solicitat în van penalty, la faultul asupra lui Costescu…

Voința, cu un punct mai mult la zestre în retur în comparație cu învinsa sa: 12 față de 11…

*

Maşloc: Amarinei – Gabără, Hriţcan, Matei, Berceanu, Glodean, Şuleap, Bungău, Ionuţ, Vântură, Lucian Stoica.

Antrenor: Daniel Rupa.

Au mai jucat: Cosur, G. Popa şi Pană.

Pe bancă: Luca, David, Mario Libong şi Ardelean.

Murani: Nariţa – Drăgan, Iosof, Bolbore, Radosav, Dorel Stoica, Coman, Daniel Tulcan, Costescu, Şandru, Argatu.

Antrenor: Adrian Şeţu.

Pe bancă: Mateescu – Morcan, Mura, Stiopu, Lup, Udrea şi Kovacs.

Arbitri: Petru Miculaiciuc – Vlad Boicu şi Florin Ciorogaru. Observatori: Nelu Franţ şi Raul Dragomir.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.