Amical: CS Vulturii 2009 Lugoj – ACS Poli Timişoara 1-2 (0-0)

ACS Poli Timişoara a învins astăzi în primul joc amical după revenirea din cantonamentul în Antalya, 2-1 (0-0) cu CS Vulturii 2009, la Lugoj.

Mijlocaşul de buzunar Cristian Bărbuţ, introdus după pauză în locul marcatorului Nanu, a desprins-o astăzi pe ACS Poli Timişoara la două goluri la Lugoj. A fost 2-1 (0-0) cu Vulturii

Apelînd la 15 jucători, în vreme ce restul componenţilor lotului şi-au efectuat programul de antrenament, ACS Poli a urmărit prin disputa de astăzi să ofere ocazia de a juca şi unor mai tineri fotbalişti, urmînd astfel linia adoptată în Turcia, cu un număr aproximativ egal de minute pentru elevii lui Velcea, Stoicov şi Petruescu.

Dobricean şi Szekely au fost introduşi în joc la pauză, iar Kirev şi Bărbuţ după circa o oră.

Divizionara B, încă fără înfrîngere în meciurile de verificare, s-a desprins la două goluri pe „Municipalul” de pe malurile Timişului, a cărui suprafaţă de joc a fost protejată pînă la această dată, fiind reinaugurată astăzi, mai apoi Stoica, intrat din postura de rezervă, profitînd spre final de o greşeală individuală în defensiva timişoreană, pentru a reduce din handicap, în urma unei mingi respinse de Kirev la şutul lui Steop.

Oaspeţii deschideau în prealabil scorul în prima jumătate a mitanului secund, la capătul unui contraatac declanşat în urma unei faze fixe în favoarea lugojenilor, Nanu finalizînd în minutul 50 din zonă centrală. Juniorul Cristian Bărbuţ, intrat pe parcurs, a recepţionat în minutul 75 un balon expediat în diagonală spre flancul stîng de către Dobricean, intrat la rîndul său la pauză, şi a finalizat frumos: 2-0.

Veniţi după două succese cu 4-1, duminică împotriva celor de la Boldur, iar ceva mai înainte în dauna lui LPS Banatul, lugojenii se regăsesc în mijlocul celei de-a cincea săptămîni de antrenamente, zilele de marţi şi joi programînd cîte două şedinţe de pregătire, în condiţiile în care Vulturii nu beneficiază de cantonament de iarnă.

Evoluînd în sistemul de joc 4-4-2, gazdele s-au autodepăşit la ora acestui joc amical cu divizionara B timişoreană şi în mare parte au izbutit un meci bun, cu remarca greşelii individuale de la una dintre reuşitele oaspeţilor.

Pentru CS Vulturii 2009 urmează vineri meciul amical cu Progresul Racoviţa, un lider neînvins în Campionatul Judeţean Timiş, meci ce va avea loc tot la Ohaba Forgaci, unde lugojenii jucau şi duminică, în faţa celor din Boldur, pe cînd pentru ACS Poli ziua de sîmbătă va programa două întîlniri, cu Luceafărul Oradea respectiv Partizan Zrenjanin.

Divizionara C, care a pierdut mulţi componenţi în pauza de iarnă, n-a putut conta astăzi nici pe portarul Rusu şi pe Denis Vînătu, ambii accidentaţi în cursul pregătirilor, respectiv pe Ştreangă, aflat în recuperare după intervenţia chirurgicală de la finele turului, şi Solomon, în continuare indisponibil.

ACS Poli Timişoara: Pap – Redzepi, Bocşan, Miculescu, Todorov – Goge (Dobricean), Artean, Trandu, Nanu – Enciu, Boştină (Szekely).

Kirev a intrat în minutul 60, în locul lui Pap, iar Bărbuţ puţin mai apoi, în minutul 62, în locul marcatorului Nanu.

CS Vulturii 2009 Lugoj: Iordache – Cornea, Patrona, Opriş, Buliga – Călin, Mânecan, Ploscariu – cpt., Ciorei – Steop, Dobra.

Gazdele i-au introdus pe parcursul reprizei a doua şi pe Vlaic, sosit de la CS Dumbrăviţa, în locul fundaşului central Opriş, Stoica, marcator al golului de onoare, în locul lui Dobra, Precupanu, care l-a substituit pe Ciorei, Mladin, în locul lui Cornea, Ardelean, intrat în locul lui Călin, Ticană, introdus la schimb cu Buliga, respectiv Barna, în locul căpitanului Ploscariu.

Iordache, portar care a evoluat pe parcursul tuturor celor 90 de minute, nu a semnat un angajament cu clubul lugojean, nefiind exclus să ia calea Germaniei. Fundaşul Cornea este în teste de la Naţional Sebiş iar Opriş de la Autocatania Caransebeş, un alt divizionar C vizat de „vulturi” fiind Călin, de la CS Millenium Giarmata.

Miercurea viitoare, în 20 februarie, CS Vulturii 2009 va juca în compania celor din Oţelu Roşu, iar la Lugoj va mai veni în vizită şi CS Nova Mama Mia, trupa lui Remus Steop şi Cristian Jivulescu mai avînd în calendar o dublă tur-retur cu colega de eşalon Millenium Giarmata, precum şi testări cu Ripensia Timişoara şi FC Municipal 2012 Reşiţa, chiar înaintea unui retur care încă nu se ştie exact cînd va începe, cel puţin în ceea ce priveşte eşalonul trei.

Mai multe clarificări în acest sens, săptămîna viitoare.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Liga 3, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.