Amicale… Amicale: rezultate, marcatori, echipe, declarații + Începe liga a V-a, Campionatul Județean Timiș

Meciurile oficiale ale fotbalului ”mic” timișean au început în weekend cu runda inaugurală a Diviziei D Timiș în noua ediție 2021-2022, seria jocurilor amicale continuând în schimb şi în săptămâna care tocmai s-a încheiat, cu implicarea echipelor din liga a treia din județul nostru şi a celor din eșaloanele 5-6. Iată rezultatele unora dintre aceste partide de verificare din pregătiri dar și câteva amănunte în ideea în care la sfârșitul săptămânii se va da startul si în liga 5, Campionatul Județean Timiș, cu unele echipe de ”Promoţie”, din divizia a șasea, promovate peste noapte.

ACS Pobeda Star Bişnov – Ripensia U19 2-0. Aflată în cantonament la Buziaş, echipa din Dudeştii Vechi a obţinut prima victorie în meciurile de verificare, în faţa juniorilor de la Ripensia, prin golurile marcate de Sebastian Budur şi Raul Boboiciov.

CSC Dumbrăviţa – Crişul Chişineu Criş 3-2 (2-0). Au marcat: Dragan Paulevici (min. 21), Ghinescu (min. 26) și Tismonar (min. 54), respectiv Modan (min. 51 şi 82 din lovitură de la 11 metri). De mentionat că echipa gazdă a trimis de trei ori mingea în transversală, prin Alexandru Martinov (min. 20), Dragan Paulevici (min. 33) şi Costel  Zurbagiu (min. 66).

Antrenorul principal Cosmin Stan a folosit următorii jucători: Trifon – Mirjan Maric, Bura-Koț, Bain, Andrei, Zurbagiu, Gologan, Tismonar, Martinov, Ghinescu, Paulevici. Au mai intrat: Ciui – Motreanu, Berivoescu, David, Pițuc, Dobie și Luca Bodri. Sunt accidentaţi Alex Benea şi Dumitru Schinteie.

Cosmin Stan a declarat: ”A fost un joc spectaculos, cu multe ocazii, cu o echipă foarte bună, care a jucat barajul anul trecut și care merge pe continuitate. Noi venim după doar două săptămâni de pregătire, sunt jucători mulți veniți de la diferite echipe, practic au rămas din lotul vechi doar trei jucători și mai erau doi accidentați în urma cu mai mult de un sezon și acum au revenit. Ne-am prezentat destul de bine, am câștigat trei amicale și am făcut un egal până acum. Suntem peste ce am crezut și sper să progresăm în continuare. Am mulți juniori, jumătate din jucătorii mei sunt născuți în 2002, 2003, 2004. Patru dintre ei sunt de la Ripensia, iar astăzi am început cu cinci juniori. Am făcut o primă repriză foarte bună, după pauză am dat minute tuturor jucătorilor, așa că în a doua repriză jocul s-a echilibrat, iar finalul a fost al oaspeților. Am avut trei bare și foarte multe ocazii.”

AS Recaș – AS Viitorul Bencec 8-2 (3-2). Cele 10 goluri au fost marcate de: Raul Barbu (min. 15, din lovitură de la 11 metri), Alex Voicu (min. 30, 38), Flavius Lazea (minutele 51, 60 și 67), Raul Hantea (min. 83 şi 90+1), respectiv Răzvan Cernăuțean (min. 2) şi Alexandru Vuc (min. 20).

CSC Ghiroda şi Giarmata Vii – ACS Progresul Pecica 3-3 (1-2): Petrişor Jichici (min. 21), Cosmin Mancaş (min. 67) şi Cristian Grancea (min. 72), respectiv Alex Capătă (min. 41), Marco Enciu (min. 39, din lovitură de la 11 metri) şi Arsene (min. 82).

Au jucat următoarele formaţii…

Ghiroda: Miklos – Sporin, Rosuș, Hecsko, Coroiu – Precup, Mancaș, Cluci, Românu – Jichici, Bădăuță.

Antrenor principal : Răzvan Leucă.

Au mai intrat: Raul Golban – Stupu, Cochințu, Hisen, Cafaru, Grancea, Paunchici, Iseini, Balaci, Pantea, Mihai.

Pecica: Zamfir – Tambor, Telescu, Wild, Podină – Ștefan, Saizu, Oancia, Bănățan – Enciu, Capătă.

Antrenor principal: Sorin Bălu.

Au mai intrat: Iosub – Tambor, Țugulescu, Bănățan, Gabor, Moraru, Arsene, Răchită.

Următorul meci pentru ghirozeni este în deplasare, miercuri, în Cupa Romăniei, la Progresul Ezeriş, de la ora 17:30.

Răzvan Leucă, antrenor al gazdelor, a declarat: „Meci echilibrat, cu ocazii și goluri multe; ambele echipe am avut realizări foarte multe. Per total sunt mulţumit de atitudinea jucătorilor şi e bine că nu s-a accidentat nimeni. Sperăm să câștigăm în Cupă la Ezeriș.”

Sorin Bălu, antrenorul oaspeţilor, a declarat: „Rezultat echitabil. Prima repriză a aparținut gazdelor, dar nu mă interesează neapărat posesia. În a doua repriză am fost un pic peste adversar, am întors scorul, dar ne-am dat noi două goluri – să spun așa. Vine meciul de Cupă, în deplasare la Periam, primul meci oficial, îl tratăm foarte serios. Vreau să câștig orice meci, nu m-am ascuns după vreun eșec, tot timpul urmăresc rezultatul. Am mai pățit într-un an că nu am câștigat în amicale și am câștigat campionatul.”

Unirea Jimbolia – Ripensia Timişoara U16 1-3 (0-1). Pentru elevii lui Butnăraşu au marcat: Denis Zaharia, Paul Cosmin şi Luca Velciov, iar Denis Chistrugă pentru învinși.

Pobeda Star Bişnov (Dudeştii Vechi) – CSC Dumbrăviţa 0-4 (0-3). După numai 5 minute, Alex Tismonar a deschis scorul în urma unei acţiuni personale, iar după 15 minute, în urma unei centrări perfecte a lui Dobie de pe flancul drept, Alex Martinov a dublat avantajul cu o lovitură de cap din apropiere. Bura-Kot a stabilit rezultatul la pauză.   În mitanul secund, autogolul lui Tranculov din minutul 75 a rotunjit o victorie la zero pentru ”verzii” lui Cosmin Stan.

La fluierul arbitrului Petre Romanv au jucat următoarele formaţii…

Pobeda: Stoianov – Lungu, Bilia, Pop, Eperieş, Vasilcin, Toma  Budur, Vasile, Sebastian  Budur, Bîrlovean, Staicu.

Au mai jucat: Costescu, Tranculov, Lazea şi Ciocani şi Rad.

Dumbrăviţa: Ciui – Motreanu, Bura-kot, Pain, Andrei, Zurbagiu, Gologan, Dobie, Martinov, Ghinescu, Tismonar.

Au mai jucat: Trifon, David, Pituc, Bodri.

Următorul meci pentru elevii lui Cosmin Stan este programat miercuri în Cupa României, pe teren propriu cu Şoimii Lipova, de la ora 17:30.

AS Tricoul 1 Iunie Timişoara – AS Gloria Moşniţa Nouă 1-6 (0-4): Lucian Gheorghevici respectiv Bogdan Andriucă – 3 goluri, Mircea Şchiopu – două goluri şi Robert Cîrmaci.

CSO Făget – AS Stamora Germană 6-2 (3-2). Au marcat: Marius Boc şi Ioan Dobozi – ambii cate trei goluri, respectiv Darian Ionuţ Sturz şi Darius Roşca.

AFC Unirea Jimbolia – AS Avântul Bobda 7-4 (4-1): Ionel Vânătu – 3 goluri, Irinel Gherghinescu, Cătălin Biţoiu, Raul Dumitru şi Darius Bubulici, respectiv Flavius Orha şi Liviu Zahorneanu – ambii câte o ”dublă”.

ASFC Bazoşu Vechi – AS Viitorul Bencec 8-1 (4-0): Cosmin Codrean – 3 goluri, Andrei Achimov – 2 goluri, Cristian Radu – 2 şi Eugen Pistriţu, respectiv Răzvan  Cernăuţean.

AS Gelu – AS Bacova 7-3 (5-0): Adrian Roman – două goluri, Florin Ioviţu – 2, Marius Straton, Cristian Berbece şi Dan Dragotescu, respectiv Gabriel Popa, Nelu Arsenie şi Petrică Florea. Gabriel Popa, de la oaspeţi, a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 23.

AS Recaş – AS Boldur 5-0 (3-0). Pentru elevii lui Sorin Micşa au punctat: Alex Rotariu (min. 7), Cosmin Ciubotariu (min. 10), Deian Cocoțan (min. 35), Flavius Cristescu (min. 60) şi Marius Tutunaru (min. 72).

Rezultatele altor jocuri amicale: CS Unirea Sânnicolau Mare 2 – ACS Voinţa Valcani 6-4 (5-4); AS Olimpia Niţchidorf – CSC Belinţ 2-7 (1-3); AS Voinţa Iosifalău – AS Timişul Hitiaş 5-4 (1-1); AS Chinejana Chinezul Satchinez – AS Plavii Delia Sâmpetru Mare 4-5; AS Berini – AS Viitorul Sacoșu Turcesc 4-0 (Darius Petri, Alex Popescu, Răzvan Crainic și Darius Jorj); ACS Fortuna Becicherecu Mic – Unirea Jimbolia 0-1 (0-0), disputat la sfârşitul săptămânii trecute şi câştigat de oaspeţi prin golul marcat de Denis Chistrugă în minutul 73.

*

Start și în liga a V-a, Campionatul Județean Timiș

Sâmbătă şi duminica viitoare, de la ore diferite, se va da startul şi în ediția 2021/2 a ligii a V-a, cu multe cluburi promovate peste noapte. Pe de altă parte s-au retras nu mai puţin de 10 grupări, precum de exemplu Olimpia Darova, Şoimii Pesac sau cea din Sacoşu Turcesc. Cluburi care nu pot să mai participe din motive financiare, induse de aberațiile așa-zisului ”protocol” al așa-zisei ”pandemii” din țara în care Ministerul Sănătății n-a declarat oficial anul trecut nici măcar o epidemie – și normal, nefiind întrunite condițiile pentru așa ceva, dar în care s-au implementat dictatoriale stări de ”urgență” și ”alertă”. O societate care își târâie țanțoș zilele într-o minciună tinzând spre absolut, în România respirându-se minciună, stare de fapt în care situațiile deplorabile din fotbalul ”mic” timișean, un dezastru, pălesc prin insignifianță.

Dar iată programul etapei I în liga a V-a…