Amicale: rezultate, marcatori

Rezultate și unii marcatori ai meciurilor amicale jucate sâmbătă si duminică de la ore diferite în fotbalul timișean.

CSM Lugoj – Progresul Ezeriş 3-0 (2-0): Lucian Stoica în minutele 32 și 40 şi Adrian Raţă (min. 80).

Antrenorii Dafin Danciu şi Lucian Stoica au definitivat lotul pentru noul campionat care bate la uşă şi au folosit următorii jucători: Toma – Predescu, Claudiu Ardelean, Radak,  Murariu – Secoșan, Berzava, Raţă, Mihoc – Stoica, Gakou Aboubakar. Au mai intrat Roberto Ardelean, Pop şi Lacatoş.

Următorul meci pentru lugojeni a fost programat miercuri 21 iulie de la ora 18 în localitatea Seceani cu Cocoşul Orţişoara-Seceani.

Avântul Periam – Unirea Tomnatic 3-2 (0-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 24 prin Răzvan Plopeanu. După pauză, elevii  antrenorului-jucător Cosmin Mânecan au marcat de trei ori prin Raul Gălăţan (min. 54) și Ionuţ Ologu (min. 67 şi 78). Mureşan a înscris un autogol în minutul 90.

Următorul meci al divizionarei ”C” este programat sâmbăta viitoare tot acasă, cu CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

Tricoul 1 Iunie Timişoara – Atletico Liebling 1-2 (1-1).

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 7 prin fostul golgheter al echipei ASU Politehnica, Sergiu Iogovan, iar până la pauză gazdele au egalat la unu prin Petre Andreşoiu. La reluarea meciului, după numai un sfert de oră, vizitatorii au preluat conducerea prin reuşita lui Claudiu Apostol. Iar cu 10 minute înainte de final Mateică a avut şansa de a egala dar mingea şutată de veteranul echipei de la 22 de metri a şters transversala.

Au jucat următoarele formatii:

Tricoul 1 Iunie: Jurcuţ – Walled, Ovidiu Preda, Hărpăilă, Coşman, Ebetiuc, Andreşoiu, Mutaşcu, Mateică, Calomfirescu şi Gheorghevici.

Liebling: Severa – Bogdan Crecan, Coţofană, Adrian Crecan, Marcovici, Mihuţ, Năstase, Nae, Iorgovan, Bercea, Apostol, Peţiu.

AS Recaș – AS Timișul Hitiaș 5-1 (3-0): Raul Peptănuș (min. 14, din lovitură de la 11 metri), Alexandru  Voicu (min. 19), Armando Stoian (min. 40), Flavius Lazea (min. 65) și  Cosmin Ciubotariu (min. 68), respectiv Ionel Pântea (min. 54).

Echipa din Recaş s-a reunit joi în localitate cu tot efectivul de jucători, iar la prima apariție a conturat un scor confortabil. Cu noul echipament alb-violet pentru sezonul 2021-2022, timișenii îndrumați de antrenorul principal Sorin Micşa au folosit următorii jucători: Raul Barbu, Alexandru Mărgărita, Raul Peptănuş, Flavius Schrauder, Alexandru Rotariu, Dani Chişită, Flavius Cristescu, Deian Cocotan, Armando Stoian, Alexandru Voicu, Flavius Lazea. Au mai intrat: Emilian Severin, Dimitrie Bosioc, Andrei Boc, Alexandru Banu, Cosmin Ciobotariu, Raul Hantea și Zoran Andreici. Fotografia de grup a recășenilor…

AFC Bazoşu Vechi – CSC Giarmata 0-5 (0-3).

Victorie la zero obţinută de elevii pregătiţi de Cosmin Goia prin golurile marcate de: Romică Corlăţeanu – două goluri, Florin Natanticu, Andrei Dobra şi Alexandru Vlăduţi.

Următorul meci pentru echipa din liga a patra este programat sâmbăta viitoare la Seceani cu Cocoşul Orţişoara-Seceani.

CSC Bega Belinţ – AS Varani (CS) 4-1 (1-0): Viorel Socaci 2 goluri, Nelu Şonda şi Iliuţă Benzar, respectiv Ionescu în minutul 87.

AS Spartak Gottlob – AS Olimpia Lenauheim 3-3 (2-2). Pentru vizitatori au marcat Darius Petrovici (min. 5), Marius Bibu (min. 29) şi Răzvan Curelea (min. 77). În schimb gazdele au marcat în minutele 37, 55 şi 87.

AS Voinţa Biled – Plavii Delia Sâmpetru Mare 2-0 (0-0). Raul Brustureanu a deschis scorul în minutul 72, iar 10 minute mai târziu a fost completat de Raul Lupou.

Alte rezultate: Unirea Banloc – Viitorul Bencecu de Sus 7-2 (2-2) şi AS Banatul Teremia Mare – Voinţa Saravale 7-0 (3-0). Un rezultat care ne-a parvenit mai târziu, al unui meci disputat săptămâna trecută: AFC Bazoşu Vechi – AS Recolta Fibiş 4-3.

*

Cupa Bacova la minifotbal…

Astăzi de la ora 10, în localitatea Bacova s-a jucat Cupa Bacova la minifotbal, cu echipe de 5+1 și două reprize  a câte 15 minute, la care au participat 13 echipe împărtite în grupe diferite.

În finala competiţiei au ajuns echipele din Bacova şi Tormac, care au încheiat 3-2 (1-1). Echipa organizatoare a câştigat trofeul pus în joc iar cel mai bun jucător  a fost desemnat Răzvan Plopeanu, care a devenit şi golgheter al turneului, cu 8 reuşite. Dar iată şi echipa învingătoare: Daniel Legradi, Răzvan Plopeanu, Marius Florea, Răzvan Cortuşan, Daniel Peca, Bogdan Mănescu, Raul Prundeanu, Gabriel Popa şi Sorin Legradi.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , . Salvează legătura permanentă.