Amicale: rezultate, marcatori. Scutaru, gol pentru Peciu Nou. Coman: ”Juventus continuă în Județ, bugetul nu ne permite, mai ales după mărirea baremurilor.” Steaua Roșie în ”D”? + Noile baremuri

Tot mai numeroase sunt meciurile amicale jucate de formațiile din ”fotbalul mic”, odată cu apropierea lunii august. Spicuim câteva rezultate.

De exemplu, joi s-au disputat următoarele întâlniri:

CS Gloria Moșnița Nouă – CS Timișul Șag 3-1 (0-0). Sică David (min. 50), Bogdan Andriucă (min. 55) și Dan Roman (min. 80), respectiv Iulian David (min. 75).

AS Meget Remetea Mare – Crevna Zvezda Stanciova 2-4 (0-0): Alex Stoia și Robert Hromei, respectiv pentru învingători Gabriel Nicolae, Denis Golban (din lovitură de la 11 metri), Alexandru Arvinte și un autogol.

AS Boldur – CSM Lugoj 1-2 (1-0): Adrian Corjuc respectiv Andrei Cărăbaș două goluri.

Sâmbătă și astăzi (duminică), de la ore diferite, s-au desfășurat și partidele:

CSC Ghiroda și Giarmata Vii – CSC Dumbravita 1-0 (1-0). Meciul s-a jucat la Lugoj, unicul gol fiind marcat de Cosmin Mancaș în minutul 25. Amănunte adiționale, aici.

CS Avântul Periam – CS Cocoșul Orțișoara 2-1 (1-0): Andrei Sîntean (min. 35, din lovitură de la 11 metri) și Demis Cristodulo (min. 60), respectiv Adrian Balaci (min. 71).

CS Phoenix Buziaș – UTA juniori U19 2-1 (0-1).

Oaspeții au deschis scorul în minutul 25, ca apoi Andrei Chistrugă (min. 55, 70) să răstoarne scorul după pauză. Antrenorul Sorin Tomoș a folosit două echipe, după cum urmează: Cuzmanovici – Borca, Nicolescu, Stemate, Florescu, Rusu, Godja, Filip, Giurgiu, Peter, Hrudei. În repriza a doua: Lupu – Rus, Marius Musteța, Artimon, Horcea, Jorza, Ferțu, Petruș, Avrămescu, Marian Musteța, Chistrugă.

ACS Juventus Pișchia – CS Real Fibiș 9-1 (4-1): Denis Ștefoni 4 goluri, Alex Vuc 3 goluri și Claudiu Fulga două goluri, respectiv Dorinel Poiană.

Nou promovată în liga a IV-a, Juventus Pișchia nu va participa în ediția următoare de campionat a Diviziei D Timiș. Antrenorul Ricard Meleșcanu, care a promovat echipa, s-a retras, locțiitor fiind Ioan Coman, ajutat de Manuel Mariș. Coman ne-a spus că gruparea Juventus nu va rămâne în liga a patra, ”noi vom juca în continuare în liga a V-a. Bugetul nu ne permite să participăm, mai ales după mărirea baremurilor pentru arbitri și observatori. Dar, curios, calitatea prestațiilor este aceiași.”

Cluburile afiliate AJF Timiș din toate eșaloanele ”fotbalului mic” au parte de vești legate de arbitraj conform celor hotărâte vineri 22 iulie, când au fost aprobate cu majoritate de voturi noile baremuri pentru arbitri și observatori, propuse de CJA Timiș după cum urmează.

La liga a IV-a, Divizia ”D” Timiș: arbitru 260 lei; arbitru asistent 230 lei; observator 2 x 190 lei. Total: 1.100 lei.

Liga a V-a, ”Județ”: arbitru 180 lei, arbitru asistent 150 lei, observator 130 lei. Total: 740 lei.

Liga a IV-a, ”Promoție”: arbitru 150 lei, arbitru asistent 135 lei, observator 120 lei. Total: 540 lei.

Copii și juniori: 75 de lei plus transport, indiferent de categorie.

Iar după toate probabilitățile Steaua Roșie Variaș va participa în liga IV-a, în cazul retragerii nou-promovatei Juventus Pișchia.

CS Gloria Moșnița Nouă – AS Steaua Roșie Variaș 6-5 (4-2): Lucian Stoica două goluri, Bogdan Andrică, Alex Neag, Ciprian Curelaru și Dan Roman (cu golul victoriei în minutul 90+2), respectiv Petre Râmneanțu 3 goluri, Sorin Gabriel Voicu și David Forghici.

A.S. Recaș – A.S. Nițchidorf 6-0 (5-0): Alex Rotariu două goluri, Raul Hantea două goluri, Deian Cocoțan și Virgil Sălăjan. Este primul meci de verificare jucat de recășeni.

CS Flacăra Parta – CS Progresul Gătaia 2-4 (1-2): Doru Sabău și Daniel Vlădulescu, respectiv pentru învingători Alex Radovan și Florin Natanticu cu câte o ”dublă”. Întreaga echipă a dedicat victoria colegului Darius Apro, care și-a aniversat ziua de naștere.

CS Millenium Giarmata – CS Timișul Șag 4-2 (3-1): Ionuț Onosă, Bogdan Moroșan, Lucian Oprea (din lovitură de la 11 metri) și Fabian Blujdea, respectiv Iulian David și Adrian Nicolăescu. Următorul meci pentru băieții lui Vasile Luță a fost programat miercuri la Giarmata cu Politehnica U19.

Politehnica Timișoara U19 – CS Comloșu Mare 2-5 (2-3). Pentru elevii lui Marius Stanache au marcat: Deian Pecarov două goluri, Florin Ardelean două goluri și Marius Toma. Jocul s-a disputat pe terenul sintetic de la Baza II – UPT.

AS FC Unirea Jimbolia – CS Unirea Sânnicolau Mare 3-1 (1-1): Daniel Adrian Cioată (nimeni altul decât golgeterul din ediția trecută a ligii a V-a) 3 goluri, respectiv Gueye Osman Mansour.

Viitorul Sacoșu Turcesc – AS Chevereșu Mare 10-2 (6-1): Cosmin Rusu 3 goluri, Marius Poncea 3 goluri, Alin Jurcă două goluri, Daniel Brocia și Manuel Farkaș, respectiv Cristian Țermure și Alex Bic.

La Peciu Nou, un ”triunghiular” câștigat de junii lui Cristian Petcu.

CSC Peciu Nou – CS Progresul Ciacova 2-1.

Au marcat: Adrian Vlădic (din lovitură de la 11 metri) și Cristian Scutaru, respectiv Dragoș Cătău.

Ripensia Timișoara U19 – Progesul Ciacova 5-0: Alexandru Vermeșan două goluri, David Ciurel, Ovidiu Agapie și Alex Micșa.

CSC Peciu Nou – Ripensia Timișoara U19 0-2: Ovidiu Agapie și Rareș Butnărașu.

De menționat că s-a jucat câte o repriză a 45 de minute, reprize arbitrate de George Roman – Paia Pecarov și Ciprian Trancă.

AS FC Bazoș – AS Avântul Topolovățu Mare 1-0 (1-0).

Unicul gol al meciului a fost marcat de Denis Vînătu în minutul 30, din lovitură de la 11 metri. Același jucător a mai ratat o lovitură de la 11 metri acordată de arbitrul Cosmin Ripan.

ACS Progresul Ezeriș – AS Boldur 5-2 (3-1). Au marcat: Claudiu Turău 3 goluri, Bogdan Barbu și Constantin Andreiaș, respectiv Abel Buciuta două goluri.

AS Crvena Zvezda Stanciova – AS Dumbrava 7-3 (4-1).

Pentru gazde au marcat Denis Golban 5 goluri și Dragan Mișcov două goluri.

”Steaua Roșie” a folosit următorii jucători: Daniel Draghiciu, Drago Cury, Daniel Mândrilă, Rami Carcea, Valentin Petruse, Denis Golban, Marius Tiuga, Adrian Olaru, Cătălin Linu  Fredi Milutin, Sebastian Olaru. Au mai intrat: Nunzio Attardo, Alin Mura, Mihai Briciu, Alex Arvinte, Zoran Andreici, Dragan Mișcov și Flavius Laza.

Alte rezultate:

Frontiera Curtici – ACS Pobeda Star Bișnov 2-0, Atletico Liebling – CSO Deta 7-0, AS Plavii Delia Sâmpetru Mare – AS Vulturii Igriș 4-0, AS FC Inter Foeni – AS Macedonia 3-4, CS Șoimii Pesac – CSC Dudeștii Noi 2-3, CS Sînandrei Timiș – ACS Viitorul Bencec 2-5, AS Utvin – AS Berini 1-15.

Rezultatele etapei a II-a în SuperLiga (fosta Liga 1), programul rundei a III-a și clasamentul la zi, pe coloana datelor tehnice a secțiunii Fotbal. Pe aceeași coloană, programul etapei I în Liga 2: legătura.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.