Arădenele, învinse peste munți înaintea duelului direct de la Pâncota

Eșecuri în deplasare pentru grupările din județul Arad în etapa intermediară din seria vestică a ligii secunde de fotbal.

Miercuri, în antepenultima etapă a returului și a sezonului regular în Liga 2 – Seria a II-a, Șoimii a condus cu 1-0 la pauză în Zăvoiul vâlcean, fiind însă egalată spre mijlocul reprizei a doua și pierzând pe final, după ce, între timp, rămânea în 9 jucători într-un interval de nici 5 minute, în ultima pătrime a meciului.

Aceeași soartă și pentru UTA Bătrâna Doamnă în preajma Turnului Chindiei, târgoviștenii lăsându-i astfel pe roș-albi cu 3 puncte în urmă pe podiumul clasamentului în B2, dominat de Gaz Metan, care a avut o misiune facilă la Reșița. Astăzi s-a consemnat a patra deplasare din ultimele cinci în care arădenii n-au înscris, precedentele fiind la Mioveni, Râmnicu Vâlcea – unde remiza alb și Baia Mare, cu excepția ce confirmă regula a victoriei cu 1-0 în Valea Domanului.

Sâmbătă, în penultima etapă a sezonului regular, Șoimii Pâncota – UTA Bătrâna Doamnă. Arădenii vor juca apoi acasă cu Unirea Tărlungeni, iar Șoimii, tot în etapa a XXVI-a, la Brașov.

Dar iată rezultatele rundei:

CSM Râmnicu Vâlcea – Șoimii Pâncota 2-1 (0-1): Ludușan 65, Firțulescu 90 – Leucuța 12. Eliminați: Pirtea (72), Dragalina (76) – ambii de la Șoimii.

FCM Baia Mare – CS Mioveni 1-0 (1-0): Sîrbu (13).

Metalul Reșița – Gaz Metan Mediaș 0-1 (0-0): Coșereanu (69).

Chindia – UTA Bătrâna Doamnă 3-0 (1-0): Popa (42), Cherchez (47), Honciu (88).

Disputat marți, FCM Brașov – Olimpia 3-0 (0-0): Manole (47), Andor (64), Ene (90+6) – penalty.

Decise la ”masa verde”, CS FC Caransebeș – U Cluj 0-3 și FC Bihor – Unirea Tărlungeni 0-3.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2 și etichetat cu , , , , , , . Salvează legătura permanentă.