Arbitrii se opun în prelungiri succesului lui Peciu Nou la CFR

A scăpat cu faţa curată sîmbăta trecută, la Pişchia, ca prin urechile acului, dar marfarul vişiniu n-a mai ieşit şi sîmbătă din… Gara de Nord: CFR Timişoara – AS Unirea Peciu Nou 1-1 (0-0). Doar 35 de spectatori au asistat la debutul oficial pe teren propriu în 2012 al trupei de podium, aflată înaintea deplasării la liderul CSM Lugoj, iar ceea ce ar putea părea o mare surpriză s-a dovedit de fapt a fi un draw smuls de favoriţi cu ochii la ceas şi cu arbitrii adăpînd cu cărbune o locomotivă pufăind.

Chiar dacă prin prisma locurilor ocupate de cele două echipe în clasament gazdele erau favorite pentru a obține o nouă victorie, şi nu se anunța a fi un joc foarte greu pentru vişinii, în final ei s-au mulțumit și cu un egal, obținut cu largul concurs al arbitrului.

Prima repriză a fost echilibrată, cele doua combatante nereușind să modifice tabela de marcaj şi precipitându-se în preajma careului de 16 metri. Dacă nu a venit golul, în schimb gazdele au trimis de două ori mingea în transversală, pe cînd oaspeții au avut o singură ocazie, prin Frenț, care nu a putut să-l învinga pe portarul Rain.

Repriza secundă a fost mult mai dramatică iar in prim plan a ieșit arbitrul Mureșan, care a fost depășit de acest joc, aratînd 13 cartonașe galbene și trei roșii. Centralul nu a împarțit corect dreptatea pe teren, prin decizii şi interpretări ale relgulamentului în neconformitate cu realitatea din joc. Totuși, oaspeții au reușit deschiderea scorului în minutul 71, în urma unui contraatac rapid, la care portarul Rain a ieșit la 20 metri, respingând greșit mingea în jucătorul advers, Daniel Frenț, iar balonul a ajuns în poarta gazdelor.

După numai cinci minute și gazdele au rămas în zece jucători, în urma eliminarii lui Tescu, pentru cumul de cartonașe galbene. Asediul la poarta oaspeților a continuat iar în minutul 79 Bogdan Teslariu a respins mingea cu mîna de pe linia porții şi a fost eliminat de pe teren. Penalty-ul a fost însă ratat de tânarul jucător nou-intrat, Raul Ițu, care l-a evidențiat pe portarul Andrei Iuhas.

În minutele de prelungiri, gazdele au reușit în final egalarea, în urma unui 11 metri văzut doar de arbitru, la un presupus henț… Lovitura a fost transformată de vulcanicul Daniel Oberşterescu, care a văzut şi cartonașul roșu două minute mai târziu, cu toate că îl merita mai devreme, pentru  lovirea cu pumnul a adversarului său, Mihai Ursu. În final, oaspeții puteau obține victoria dar mingea șutată de Sorin Ciumancenco de la 13 metri a fost respinsă de pe linia porții de Năstase Darius, portarul fiind depășit de minge la acea fază…

CFR: Rain – Boubătrîn, Tescu, Oberşterescu, Năstase – Ion Popa, Nicolaie (min. 46 Pătrașcu), Bonda (min. 61 Ițu), Ungur – Constantin Popa, Parfenie. Antrenor principal: Florin Bugar, antrenor secund: Alin Ionescu.

Unirea Peciu Nou: Iuhaz – Andrei Popa, Butnaru, Teslariu, Vacărescu – Ciumacenco, Tudor (min. 78 Bolvănescu), Tănăsie, Hoța – Bărbosu (min. 60 Ursu), Frenț (min. 88 Adamescu). Antrenor: Mihai Dorobanțu

Arbitru: Mureșan Horea. Asistenți: Martinovici Andrei și Filip Andrei. Observatori: Zaharie Ciev (de arbitri), Alexandru Onaca (de joc).

Antrenorul gazdei CFR, Florin Bugar, s-a arătat a fi foarte supărat pentru acest semieșec cît un eşec: „Sunt la capătul răbdarii. Dezaprob jocul slab al echipei mele, nu am ce să comentez”.

Antrenorul oaspetei Unirea Peciu Nou, Mihai Dorobanțu, ne-a declarat: „Felicit jucătorii mei pentru curajul pe care l-au avut în faţa ceferiștilor și, cu puțin noroc, puteam pleca cu o victorie pe care o meritam. Sincer vă spun, așa arbitraj nu am avut în viața mea, foarte slab și depășit de joc. Pur și simplu și-au bătut joc de elevii mei, ne-au furat victoria”.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.

4 răspunsuri la Arbitrii se opun în prelungiri succesului lui Peciu Nou la CFR

1. leopardul spune:

Am fost la meciul Cfr-ului azi…si ceea ce am vazut ma facut sa-mi fac cruce….Bataie de joc ajuns aceasta echipa,eu nu inteleg nimic din ceea ce fac acolo acesti oameni in frunte cu Bugar si echipa lui…..E bataie de joc,nu stiu oare cand va venii cineva capabil sa faca intr-adevar ceva la acest club de traditie din acest oras….Sa fii atat de penibil si sa fii egala Peciului,cu tot respectul ptr jucatorii lui Peciu…..dar asa ceva este de neconceput…..
    Sa-si ia Bugar traista,si sa plece sa fure din alte parti,ca si-a batut destul joc de acest club,ca din cate vb spectatorii el isi baga nasul peste tot,peste tot vrea sa fie,antrenor la seniori,antrenor la fete,si am auzit ca acum a mai preluat si o grupa de copii…dar mai lasane in pace….nesimtitule….ca echipele tale nu joaca nimic…..azi cel putin ma asteptam sa defilam…dar de unde,cu asemenea gandire nu se poate
    Un sfat d-lui Nedelea……cautati oameni capabili la echipa sa duca echipa acolo unde a fost…chiar si cu bani mai putini,ca se poate.Gasiti oameni capabili,ca orasul acesta are.
    mult respect

2. petre spune:

bravo,mare dreptate ai,leopardule
    Cu asa om la conducerea echipei niciodata CFR nu va scoate capul din divizia d.Isi bate joc de tot ce atinge si e un nesatul cum altul nu exista,si rezultate 0
    Peste tot pe unde a fost sa ales praful,nu stiu cine al tot tine in spate…..Vai si amar de soarta CFr-ului,pe mainile cui a ajuns.

3. presa spune:

Nu cred ca arbitrii sunt de vina ca cei de la Peciu nu au putut sa inscrie din ocaziile pe care le-au avut (in special cea din final cand au scapat pe contraatac.

4. informeaza-te spune:

Daca nu a fost penalty, atunci de ce jucatorii de la Peciu il certau oarecum pe colegul lor ?? oricum si CFR-ul a jucat slabut.
    Si inainte de toate, vedeti ca ati cam gresit numele jucatorilor si a arbitrilor