”Arbitrul a făcut praf meciul” și ”este mai rău ca pe vremea comunismului”, reacții după AS Carani – Mureșul Cenad 4-3 (0-3) în ”Județ”

Reacții de profundă nemulțumire după un meci din Campionatul Judeţean Timiș jucat în cadrul rundei din acest week-end în Seria I, și anume AS Carani – Mureşul Cenad 4-3 (0-3).

Lider în această serie fără înfrângere după trei etape şi cu maxim de puncte, ca şi Unirea Tomnatic, Mureşul s-a împotmolit însă la Carani, după ce a condus la pauză cu trei goluri diferenţă, acuzând ca fiind foarte tendenţioasă maniera de arbitraj a lui Vasile Diac.

Până la pauză, vizitatorii au reuşit să înscrie în poarta gazdelor de trei ori, prin Samir Colompar, în minutele 24 şi 35, și Radu Cristian în minutul 25, dar în mitanul secund a intrat în rolul principal arbitrul Vasile Diac, care a nemulţumit ambele tabere prin deciziile luate, și mai ales pe oaspeți, cărora le-a refuzat două lovituri de la 11 metri la scorul de 0-3, acordând în schimb gazdelor un penalty inexistent.

Pentru amfitrioni au răsturnat scorul Fabian Motocea în minutul 67, Daniel Ierima (76) şi Alexandru Neag, în minutele 79 şi 84, primul din penalty.

Florin Trif, delegat al grupării AS Carani, ne-a spus că ”eu sunt bucuros că am reuşit să întoarcem rezultatul de la 0-3 şi am câştigat. Nu pot să comentez arbitrajul dar jucătorii mei au fost totuşi nemulţumiţi prin unele decizii luate, însă la final s-au bucurat de acest succes”.

Iosif Harkai (antrenor Mureșul Cenad): ”Astăzi (meciul s-a jucat sâmbătă de la ora 17) arbitrul chiar a făcut praf un meci care era la discreţia noastră şi după 0-3 a întors rezultatul pentru gazde. Este mai rău ca pe vremea comunismului și chiar aşa ceva nu am mai întâlnit în cariera mea de antrenor şi fotbalist. Vă spun sincer, la trei zero pentru noi ne-a refuzat două lovituri de la 11 metri, au respins mingea cu mâna în careul de 16 metri şi nu s-a acordat lovitura care se impunea. În schimb lor le-a dat un 11 metri inexistent, nici la juniori nu poţi face aşa ceva! După câte am aflat, acest arbitru i-a arbitrat a doua oară acasă de la începutul campionatului și nu ştiu dacă este voie să se întâmple aşa ceva”.

AS Carani: Dăniloaia – Ulici, Petreuş, Cazimir, Ţurcaş, Ierima, Motocea, Cătău, Neag, Golorom, Palcovaks.

Antrenor: Livius Ghiţă.

A mai intrat Poşca.

Mureșul Cenad: Andrei – Gabriel Harkai, Sep, Cosmin Radu, Ilaş, Pârghie, Toth, Cristian Radu, Rusu, Wilheim, Colompar.

Antrenor: Iosif Harkai.

Au mai jucat: Manoliu şi Nadia.

Arbitri: Vasile Diac – Lotrean Horaţiu şi Ioan Olariu. Observatori: Cornel Avram şi Paia Pecarov.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.