Arpad Laczko, tot „duble” pentru Progresul Racoviţa: 9-2

A întors duminica trecută pe final soarta jocului de la Nădrag, marcând în minutele 76 şi 81, la cinci minute după ce era aruncat în atac, 1-2 în contul Progresului Racoviţa la debutul său în garnitura fruntaşei din seria a III-a a ligii a cincea, Campionatul Judeţean Timiş, şi a reuşit o altă „dublă” duminică după-amiază, în meciul răcoviţenilor cu codaşa Petrovaselo, 9-2 (7-1), care a furnizat scorul rundei a zecea în serie.

Aşadar Arpad Laczko, ultima oară la cârma lui CSM Lugoj, în Divizia D Timiş, şi-a început în trombă şederea la Progresul Racoviţa, unde a fost cooptat de Mihai Barna, antrenor fost până în vară la divizionara D Vulturii Pădureni. Surprinzător, oaspeţii din Petrovaselo, fără punct câştigat în noul sezon, au fructificat deja în minutul 5 o lovitură liberă de la 20 metri lateral stânga, 0-1, ulterior Progresul revenind conform aşteptărilor, prin golurile lui Arpad Laczko şi Fodor, cu câte două, respectiv Zarin, Nanu, Şerbănoiu, Miatov şi Ciorei. „Nu prea mi-a plăcut însă evoluţia noastră, pentru că jucătorii nu s-au concentrat la joc. Nu aveam voie să primim două goluri pe teren propriu, dar se pare că nu sunt în stare să-i bag în priză cum s-ar zice la jocurile mai facile, cea mai mare problemă a noastră fiind că nu facem antrenamente”, a recunoscut Mihai Barna, antrenor al Progresului, care a înregistrat un unic eşec, la Belinţ, cu Bega, 3-2 în chiar ultimul minut de la 0-2, în fieful unei alte grupări cu nouă succese şi o înfrângere.

Progresul Racoviţa se va deplasa peste 3 săptămâni la cea de-a treia echipă din frunte cu 9 succese şi un eşec, FC Bazoş, după ce va fi evoluat la Liebling şi acasă cu Giroc. „Cel mai interesant şi frumos lucru este că Racoviţa e un loc în care vine lumea la meci, şi trei, patru sute de spectatori. E impresionant, la acest nivel. Urmează să-i impresionăm şi noi prin jocul nostru, ceea ce n-am prea reuşit până acum acasă, cam ăsta e adevărul…”, a mai spus Barna, care i-a aliniat pe Sfetescu – Beleanu, Cătălin Ion, Dobie, Ciorei, Cocu, Zarin, Miatov, Fodor, Nanu, Laczko, mai evoluând şi Melter, Popescu, Şerbănoiu.

Două treimi din tur s-au scurs, în josul coloanei din dreapta fiind rezultatele înregistrate în runda a X-a a seriei a III-a, conform portalului www.fcbazos.com.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Judeţ, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.