Arsenal Flacăra Făget – AS Peciu Nou 2-1: „dubla” lui Mihali asigură al cincilea succes la rând acasă

Arsenal Flacăra Făget a încheiat cu brio evoluţiile pe teren propriu din acest tur, acontând a cincea victorie acasă la rând, dintre care trei la zero, finish la polul opus faţă de debutul de campionat, 2-9 cu ASU Politehnica.

„O victorie muncită, 3 puncte importante, însă am ratat foarte mult, poate şi pentru că băieţii au fost ceva mai obosiţi. Şi Oprea s-a văzut că n-a prea jucat, fiind suspendat, aşa încât n-a fost cel mai bun joc al nostru, nu sunt tocmai mulţumit, şi putea să ne coste, căci oaspeţii n-au avut multe ocazii dar la 2-1 au avut una mare. Totul e însă bine când se termină cu bine„, a spus Adrian Brazovan, antrenor-jucător al făgeţenilor.

Care a şi oferit centrarea de gol din care gazdele au deschis destul de repede scorul, prin capul lui Mihali, în minutul 13.

Sinisa Sporin a egalat în minutul 37, după ce portarul amfitrionilor a scăpat balonul din braţe, dar Flacăra a înscris foarte rapid după pauză, în urma unui corner şi a barei lui Moroaică, Mihali reluând dintr-una: 2-1.

„Am învins aproape în toate meciurile jucate acasă, mai puţin cu ASU Politehnica şi egalul cu Girocul, aşa încât per total sunt mulţumit de parcursul băieţilor”, a mai precizat Brazovan.

Pentru oaspeţii prezenţi în doar 11 jucători a marcat Sinisa Sporin, în vârstă de 15 ani, secundul-jucător Casian Dorobanţu remarcând că „prima repriză a fost dominată de Flacăra dar în cea de-a doua noi ne-am creat oportunităţile mai clare, două-trei ocazii mai clare, iar dacă era egal, nu supăra pe nimeni. Am fost doar 11, cu tot cu Mihai Dorobanţu şi cu mine, iar eu n-am mai jucat din martie… Mulţi băieţi au venit din tură de noapte, ne-au şi lipsit câţiva, Ciumacenco de exemplu, aşa că a fost dificil…”

*

Arsenal Flacăra: Ulmet – Magheţ, Căliman, Moroaică – Ţofei, Brazovan (75, Răzvan Benescu), Mihali, Nastor, Bîrză – Jivan, Oprea.

Pe bancă: Manzur – Pamfiloiu, Tuchiluş, Haluska, Stoica, Ursulescu.

AS Peciu Nou: Iuhasz – Vicze, Bărbosu, Casian Dorobanţu, Teslariu – Sporin, Andrei, Mureşan, Handrache – Dobrilă, Mihai Dorobanţu.