AS Peciu Nou îşi onorează în sfârşit tradiţia: 3-1, prim succes

Unsprezece etape le-a luat celor de la AS Peciu Nou să onoreze prin rezultate pe măsura blazonului clubului divizionar D, dar o reuniune de suflet cu primarul localităţii şi aducerea la zi a restanţelor pecuniare au produs un declic benefic, manifestat sâmbătă, când formaţia pregătită de Mihai Dorobanţu şi-a asigurat deja până la pauză un prim succes stagional: 3-1 (3-1) cu Spartak Gottlob.

„Băieţii au luptat cu o mare dăruire şi în sfârşit ne-a ieşit şi nouă”, a spus antrenorul Dorobanţu, care, având la dispoziţie 14 jucători dintre cei 16 din lot, a apelat la Murar – Casian Dorobanţu (Cosma), Obrejan, Mărghitescu, Tănăsie – Ciumacenco – Cîrdei, Bărbosu (cpt), Ursu – Dobrilă (Ciubotariu), Posa, pe bancă rămânând Teslariu.

„Suntem 15-16 de toţi şi am avut multe absenţe în acest început de campionat, pentru că jucătorii lucrează în schimburi şi chiar nu au putut să ajungă la meciuri. Acum au mai obţinut învoiri, ne-am strâns şi am pus mult suflet. În mare, nu e echipă rea, dar efectuăm o singură şedinţă de pregătire pe săptămână, după ce în pregătiri dacă am făcut două antrenamente pe săptămână, dar foarte puţini dintre noi, poate 10-11 la un antrenament”, a explicat Mihai Dorobenţu.

Brazovan a deschis scorul pentru oaspetea Spartak, care va evolua mâine (marţi 18 octombrie; ora 19), în meciul amânat cu Juventus Pişchia, dar Dobrilă a reuşit să egaleze prompt, deja în minutul 6, ulterior tot Dobrilă marcând din nou din acţiune pentru 2-1.

3-1 a făcut Sorin Ciumacenco în minutul 45, cei din Peciu Nou conservându-şi avantajul şi graţie portarului Murar, care a apărat foarte bine, şi din postura de unu la unu cu adversarii. „Ne-am închis bine, am jucat cu mult mai multă determinare, şi am învins”, a spus Mihai Dorobanţu, aflat la prima victorie şi cu un total de 4 puncte, pe locul 17, penultimul în <D> Timiş. Spartak e pe locul 7, cu 18 puncte din 6 meciuri şi un joc mai puţin disputat, reprogramat pentru marţi, în nocturnă.

Spartak a cedat în formula Nicola – Brazovan, Marişescu, Uzun, Novac (Dragomir) – Şuşman – Bura, Jivan, Călin Marian – Nastor, Roman.

Acest articol a fost publicat în Divizia D Timiş, Fotbal, Timişene și etichetat cu , , , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.