ASU Politehnica, din 2-2 în 2-2: egalează pe final în Harghita dar încheie pe 6

ASU Politehnica Timișoara a revenit de la 2-0 în ultimele nici 20 de minute ale deplasării din această seară la încheierea campionatului Ligii 2, remizând pentru a doua oară 2-2 în această săptămână, ultimă bună impresie dar insuficient pentru a urca pe locul 5 peste gazda AFK Csikszereda, care, spre deosebire de ”violeți”, deținea șanse matematice de calificare la barajul de promovare în Liga 1, cu condiția depășirii bănățenilor dar și a unei victorii acasă a fruntașei FC U Craiova 1948 cu Dunărea, ambele nematerializate. Ciucanii au sperat prin golurile ex-polistului Marvin Schieb și argentinianului Bauza din prima repriză, însă și-au marcat un autogol în minutul 71 iar căpitanul Ioan Mera a egalat cu capul în minutul 80 după o lovitură liberă: 2-2 (2-0)

Fără Scutaru, cu probleme la picior, dar și fără Jurj, Pamfile și Munteanu dintre titularii remizei 2-2 de luni, în care au poliștii au fost egalați în fiecare parte, în schimb cu Sofran, Bocșan, Sergiu Popovici și Axente, ”violeții” s-au reabilitat pe jumătate pentru eșecul acasă din tur cu harghitenii, 0-1 acum o lună, pe 24 aprilie.

Deși fără victorie în ultimele 3 apariții în zece zile, pe tronsonul final al celor 10 runde din faza play-off a Ligii 2, ASU Politehnica a lăsat o ultimă bună impresie la căderea cortinei prin egalarea izbutită spre final în Harghita, evitând astfel în sfârșit înfrângerea în fața roșu-negrilor, triumfători în meciurile directe din acest campionat cu 2-0 în sezonul regular la Miercurea Ciuc și cu 0-1 la finele turului în zona 1-6 pe ”Dan Păltinișanu”.

Poliștii și-au trecut în cele din urmă în cont un gol împotriva ciucanilor, înscris pentru ”violeți” de fundașul căpitan al formației pregătite de Valentin Suciu, David Kelemen, care, în încercarea de a respinge o centrare expediată de sârbul Radunovic în căutarea croatului Plazonja, intrat din minutul 62, a trimis defectuos în propria poartă: 2-1 în minutul 71.

Scor însă la care AFK Csikszereda ar fi fost încă în grafic cu condiția ca liderul FC U Craiova să spargă gheața acasă cu Dunărea Călărași, ceea ce nu avea să se mai întâmple, 0-0 în urma căruia galben-albaștrii lui Cristian Pustai s-au alăturat într-adevăr celor de la CS Mioveni ca reprezentanți ai Ligii 2 la barajul de promovare în elită, cei de la Dunăre împotriva lui FC Voluntari, argeșenii lui Alexandru Pelici – învingători acasă de la 13:30 în fața Rapidului prin golul lui Blănaru după pauză, față în față cu AFC Hermannstadt.

Iar precum CS Mioveni a încheiat astfel play-off-ul la un singur punct de Rapid, cu marea diferență că bucureștenii au promovat direct în Liga 1 iar galben-verzii lui Pelici au ajuns din nou la baraj pentru al doilea sezon la rând, și ASU Politehnica a încheiat tot la un punct în urma lui AFK Csikszereda, pe pozițiile 5-6, ultimele din grupa I valorică și în urma celor de baraj.

Un singur punct, pentru că alb-violeții au înscris și în minutul 80, al patrulea lor meci cu câte două goluri marcate din ultimele 5 apariții, din returul fazei play-off, Ioan Mera egalând cu capul din afara careului mic după o lovitură liberă expediată de Petre Ivanovici de la 25 de metri lateral stânga: 2-2.

Ba chiar timișorenii ar fi putut da lovitura în minutul 87, când Plazonja a trimis peste poartă din unghi închis, ASU Politehnica rămânând totuși fără vreo victorie în deplasare în Liga 2 cu Dan Alexa antrenor principal, măcar în schimb cu primele goluri marcate pe teren advers în play-off, la a cincea ieșire… 5 0 2 3 2-8 două puncte.

Poliștii au încheiat de fapt play-off-ul așa cum îl și începeau în meciul inaugural din 1 aprilie la Dunăre, printr-o remiză în deplasare, atunci albă și dătătoare de speranțe în condițiile în care se aflau la numai 3 puncte de ocupanta unui loc de promovare directă și unul singur de ultima poziție de baraj, în această seară cu goluri dar fără a mai fi avut șanse să ajungă la baraj, la 8 puncte în urma Rapidului promovat direct respectiv la 3 în urma călărășenilor, pătrunși la baraj.

Iar cu excepția acelei deplasări de debut, ASU n-a evitat primirea măcar unui gol în celelalte 9 apariții în play-off, în această seară încasându-l pe primul după prima jumătate de oră, în urma unei mingi expediate în careu, unde Sofran a greșit iar ex-polistul Marvin Schieb a profitat reluând din întoarcere de la 8 metri lateral dreapta, pe lângă Păduraru: 1-0.

Învingătoare cu 0-2 luni la Călărași, unde și-a realimentat șansele de accedere la baraj, într-a doua deplasare consecutivă după un 0-0 la liderul FC U Craiova 1948, AFK Csikszereda și-a dublat avantajul în prelungirile primei părți prin argentinianul Juan Bauza, care va ajunge tocmai la olteni, șut cu efect la semiînălțime de la 15 metri, servit din dreapta, zonă în care Sofran și Bocșan nu se sincronizau: 2-0.

Ciucanii erau cel mai aproape de o primă victorie acasă în play-off, după 0-1 cu Rapid, 1-2 cu craiovenii și Dunărea dar și 2-2 acum 10 zile cu CS Mioveni, victorie la care au tras încă din minutul 2, când vârful Rotar trimitea cu capul puţin pe lângă bara din dreapta lui Păduraru, mai periclitat fiind apoi goalkeeper-ul Gyenge. În minutul 24, când Radunovic a trimis pe lângă poartă cu capul după o lovitură liberă a lui Ivanovici, dar și în minutul 28, când Axente a trimis slab de la marginea careului mic o minge primită de la același Radunovic.

Urma deschiderea de scor reușită de ex-polistul Schieb dar și câte o oportunitate de fiecare parte, Ivanovici reluând din întoarcere de la 14 metri, cu Gyenge la post, iar Pinter șutând în forță de la 25 de metri, balon deturnat în lateral de Păduraru, mai apoi și o primă schimbare, Ignea în locul lui Coadă din minutul 37.

Și încă una la alb-violeți de la pauză, Jurj în locul lui Sofran, tot atunci și Schieb fiind schimbat cu Jebari.

Însă fără efect în primul sfert de oră al reprizei a II-a, minutul 62 aducând în schimb o mare ocazie de 2-1, Ivanovici driblându-l și pe Gyenge, fără a trece însă balonul şi de ex-ripensistul Apro, care a respins de lângă bară. Iar din cornerul următor putea înscrie şi Ioan Mera cu capul, peste transversală însă.

Ceea ce l-a determinat imediat pe Suciu să efectueze o dublă schimbare, Alexa procedând întocmai, Plazonja și Casado în locul lui Axente respectiv Sergiu Popovici. Două modificări dar și două goluri poliste în următorul sfert de oră și ceva, dintr-un autogol și o lovitură liberă, Ivanovici și cap al căpitanului Mera.

Ceea ce a reușit ASU Politehnica în primele 7 deplasări din 2021, mai exact să înscrie de două ori, a izbutit în nici 10 minute spre finalul ultimei ieșiri din acest campionat, totuși tardiv și fără efect în cursa promovării.

Bucuria e a oltenilor și giuleștenilor, șanse la promovare încă există în tabăra lui Pelici și a Dunării, pe când Csikszereda și ASU Politehnica au încheiat play-off-ul așa cum îl începeau, de pe ultimele sale două locuri și atunci la egalitate de puncte, unul în urma Mioveniului.

O remiză cu de departe cele mai multe goluri ale rundei finale duminicale, unul singur în rest, dar ce folos!?, punct final cu dezamăgiri pentru ciucani și poliști. Punct și de la capăt, ”violeții” așteptând acum deznodământul barajelor dar și al jocurilor retur din cele 5 întâlniri pentru promovarea în Liga 2, pentru a-și ști toate adversarele din viitoarea ediție a Ligii 2, încă una fiind confirmată sâmbătă, Unirea Slobozia, salvată în detrimentul Comunei Recea. Dacă bănățenii vor ajunge și la Călărași, nu doar la Slobozia, de urmărit zilele viitoare…

Una peste alta, a patra remiză în deplasare a timișorenilor în 2021, după cele la Slobozia, Târgu Jiu și Călărași, primele două cântărind mai greu în cursa pierdută încet, încet de ”violeții” lui Alexa.

Rezultatele etapei a 10-a în play-off-ul Ligii 2 și ierarhia finală a zonei 1-6, pe coloana clasamentelor: FC U Craiova 1948 și Rapid au promovat cu câte 54 respectiv 49 de puncte, CS Mioveni și Dunărea mergând la baraj cu 48 respectiv 44 de puncte, urmate de Csikszereda cu 43 și ASU Politehnica Timișoara cu 42, bilanț 10 2 3 5 9-15 9 puncte în play-off.

„Sunt dezamăgit pentru că am ratat foarte multe situaţii, aceeaşi problemă a noastră, nu reuşim să dăm gol. Apoi am avut nişte greşeli individuale impardonabile, cam în nota noastră… Băieţii au liber până miercuri, după aceea o să stau de vorbă cu ei, aşa de final, şi o să fie o vacanţă. I-am felicitat pentru parcursul acesta de play-off, pentru că, deşi rezultatele nu au fost conform aşteptărilor mele, cred că jocul nu a fost cu nimic inferior niciunei echipe… Vom face un bilanţ, planuri de viitor şi îmi voi spune părerea despre ce ar trebui să fie la anul”, a spus după 2-2 antrenorul Dan Alexa, referitor și la faptul că în cursul săptămânii viitoare alb-violeții vor anunţa mai multe detalii legate de pregătirea perioadei următoare.

*

AFK Csikszereda: Gyenge – Takacs, Kelemen – cpt., Apro, Bor – Savin (minutul 62, Bara), Casiadi (62, Csuros) – Pinter, Bauza (75, T. Suciu), Schieb (46, Jebari) – Rotar (75, Meszaros).

Pe bancă: Karacsony – Csonka.

Antrenor: Valentin Suciu.

ASU Politehnica: Păduraru – Sofran (minutul 46, Jurj), Mera – cpt., Bocşan, S. Popovici (62, Casado) – Radu, Codrea, Coadă (37, Ignea), Ivanovici – Axente (62, Plazonja), Radunovic (76, Munteanu).

Pe bancă: Cuzmanovici – R. Rus, Andrei, Manea.

Antrenor: Dan Alexa.

În manșa I a barajelor finale pentru promovarea în Liga 2, sâmbătă…

22 mai  ACS Suporter Club Oţelul Galaţi 1 – 1 ACS Dacia Unirea Brăila
  CSA Steaua Bucureşti 2 – 0 CS Afumaţi
  ACS Vediţa Coloneşti M.S. 1 – 2 CSM Corona Braşov
  CS Măgura Cisnădie 0 – 2 ACS Viitorul Şelimbăr
  FC Unirea Dej 0 – 0 SCM Zalău

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , . Salvează legătura permanentă.