ASU Politehnica, remiză pe ”Dan Păltinișanu”: Blănaru egalează înaintea pauzei, Todorov se accidentează, Constantinescu apără un penalty

Nou-promovata ASU Politehnica a mai ameliorat bilanțul negativ al aparițiilor din jocurile de verificare, estompând șirul eșecurilor din pregătiri cu o remiză înregistrată astăzi de la ora 11, pe arena ”Dan Păltinișanu”, în fața mai puținor spectatori în comparație cu cei care i-au urmărit în înfrângerea cu 2-3 cu Luceafărul Oradea, din cuplajul de miercuri.

Alb-violeții au jucat astăzi pentru a doua oară în ultimele 65 de ore pe stadionul ”Dan Păltinișanu” și au pus punct unei serii de 5 eșecuri în meciurile amicale prin a nu mai ceda din nou în fața secund divizionarei maghiare Szeged 2011-Grosics Akademia, în fața căreia se înclinau în urmă cu zece zile cu 3-0, peste graniță, la Gyula.

Mulți sparring-partners de peste hotare pentru nou-promovații în alb-violet, care sunt nevoiți în aceste zile să-și croiască pregătirile în funcție de mereu schimbătoarele noutăți în privința datei de start a competiției Ligii 2, amânată cu o săptămână și programată pentru primul week-end din august conform ultimei strigări, nu se știe cu câte echipe la start, dar mai identitatea lor exactă. Ceva mai sigur ar fi că luni s-ar stabili țintarul ediției 2016/7 în Liga 2…

ASU Politehnica a remizat precum în prima sa apariție din pregătiri, de marți 5 iulie, în urmă cu două săptămâni și jumătate, când încheia 0-0 la a doua garnitură a alb-violeților lui Elore 1912, din Bekescsaba, de astă dată egalând prin Ștefan Blănaru.

Astfel, după înfrângerile cu 1-3, 0-4, din nou 0-4, 0-3 și 2-3, elevii lui Brîndescu și Foale n-au mai fost depășiți atât de ușor în defensivă, ci doar la mijlocul primei părți, când Andorca deschidea scorul în minutul 23.

ASU Politehnica Timișoara, care va apela și în acest week-end, precum acum două săptămâni, la meciuri programate la un interval de 24 de ore, sâmbăta și duminica, urmând ca mâine să joace în Serbia cu o grupare de liga a patra, Radnicki, a încheiat 1-1 (1-1) prin egalarea semnată în minutul 35 de Blănaru, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Birău.

Puțin mai apoi, în minutul 37, Todorov a fost accidentat printr-o lovitură de cot, suferind spargerea arcadei, fără a mai putea continua să joace.

Pe o căldură greu suportabilă, în fața a circa 150 de spectatori, ASU Politehnica a păstrat rezultatul chiar și în urma unei lovituri de la 11 metri dictate în favoarea vizitatorilor, dar care nu se impunea, șutul lui Zabari fiind apărat de portarul Constantinescu, care nu faultase în faza acordării penalty-ului.

Sorin Brîndescu a început astăzi cu Mitrea – Ștefanovici, Gălan, Todorov, Niță, Birău, Bilia, Constantinescu, Ghinescu, Giuricici și Blănaru iar pe parcurs au mai intrat și portarul Alin Constantinescu, Motreanu, Telescu, Vucea, Stancu, Țugui, Băban, Teuț, Dănăricu și Peter.

Szeged 2011-Grosics Akademia a început cu Povazsai – Farkas, Achim, Meszaros, Zabari, Geiger, Kiraly, Coroian, German, Toth și Andorca iar pe parcurs au mai jucat și Molnar, Jagodics, Kuznekov, Serez, Paszka, Balogh, Veselinov și Janos Molnar.

Au arbitrat Neagoe – Ghiciulescu, Samsudean.

* În alte meciuri amicale, Rapid Săcălaz – Mama Mia 2-5 (1-2), Claudiu Matiș marcând de 3 ori pentru învingători, iar în plus Cosmin Saizu și Jairo – din lovitură de la 11 metri, respectiv Unirea Tomnatic – Ripensia 3-4 (1-3), Golda înscriind și el de 3 ori, plus Codrean, respectiv Grigoraș și Oros.

Acest articol a fost publicat în Fotbal, Liga 2, Poli Timişoara și etichetat cu , , , , , , , . Salvează legătura permanentă.